Bramki, asysty, asysty drugiego stopnia - FC Barcelona w statystykach [mecze z Las Palmas i Barbastro]

Mateusz Doniec

8 stycznia 2024, 19:45

9 komentarzy

Fot. Getty Images

Zapraszamy na kolejny artykuł z cyklu, w ramach którego na bieżąco prowadzimy podsumowanie statystyczne dotyczące udziału przy bramkach FC Barcelony w tym sezonie.

Na początek przypominamy kilka słów wyjaśnienia – wiemy, że statystyki takie jak zdobyte bramki, czy nawet zanotowane asysty można obecnie znaleźć praktycznie we wszystkich serwisach piłkarskich. Zwłaszcza jednak w przypadku asyst istnieją niekiedy różnice między kryteriami stosowanymi w poszczególnych opracowaniach, co w dłuższym okresie powoduje niespójność pomiędzy liczbami, które można znaleźć w różnych zakątkach internetu.

Ponadto, choć bramki i asysty to statystyki podstawowe, to bynajmniej nie wyczerpują one kwestii udziału zawodnika w akcji prowadzącej do zdobycia gola. Wielokrotnie zdarza się bowiem tak, że to piłkarz X będzie w przeważającej mierze odpowiedzialny za rozwój akcji bramkowej, po czym w statystykach znajdą się tylko jego koledzy, Y i Z, finalizujący akcję.

Z tego względu postanowiliśmy zapewnić możliwość wyrobienia sobie bardziej miarodajnego poglądu na wpływ poszczególnych piłkarzy FC Barcelony na zdobywane przez zespół gole i rozpocząć niniejszy cykl. Oczywiście sklasyfikowanie konkretnej akcji siłą rzeczy będzie miało charakter subiektywny – kierować się jednak będziemy następującymi zasadami:

  1. Bramki: na podstawie oficjalnych statystyk LaLigi
  1. Asysty: bierzemy pod uwagę następujące kryteria:
  • jako asystę zaliczamy oczywiście przede wszystkim podanie do zawodnika strzelającego gola,
  • asystę przypisuje się zawodnikowi faulowanemu jeśli bezpośrednio po uderzeniu ze stałego fragmentu gry pada bramka, chyba że sam faulowany następnie „wymierza sprawiedliwość” (rzut karny, rzut wolny). W przypadku błędu rywala, np. zagrania piłki ręką, skutkującego SFG, asysta nie zostanie przypisana. W takich przypadkach nie uwzględnia się też asystenta drugiego stopnia,
  • w przypadku bramek samobójczych asysta zostanie zapisana zawodnikowi podającemu/strzelającemu bezpośrednio przed trafieniem w rywala. W takich przypadkach nie uwzględnia się asystenta drugiego stopnia,
  • jako asystę traktujemy również obicie obramowania bramki, po którym strzelec bramki zdobywa gola; delikatny rykoszet rywala, wybicie („wyplucie”) piłki przez bramkarza nie wpływa na anulowanie asysty.
  1. Asysty drugiego stopnia: udział w akcji bramkowej, który nie mieści się w powyższej kategorii.

Prowadzone statystyki mają na celu wskazanie zawodników mających kluczową rolę w budowaniu ofensywnych akcji Barcelony, a zatem w przypadku sytuacji niejednoznacznych prowadzone będą na korzyść piłkarzy.

Statystyki opracował dla nas Mateusz Błażejczak, znany na Twitterze pod nickiem meizdi

Ostatnie dwa mecze sklasyfikowaliśmy następująco:

19. kolejka LaLigi, UD Las Palmas 1:2 FC Barcelona

1:1 - Po zamieszaniu na skraju pola karnego, po którym Robert Lewandowski został trafiony w głowę, piłka spadła pod nogi Sergiego Roberto, który wyłożył piłkę Ferranowi. Hiszpan płaskim strzałem pokonał Vallesa.

Gol: Ferran Torres
Asysta
: Sergi Roberto
Asysta drugiego stopnia
: Robert Lewandowski

1:2 - Lamine Yamal świetnym podaniem znalazł João Felixa, który zabrał się z piłką i uderzył mocno z ostrego kąta. Valles obronił ten strzał, a do dobitki głową ruszał już Gündoğan. Niemiec został jednak pchnięty w powietrzu przez Sinkgrvena, za co sędzia odgwizdał rzut karny. Niemiec sam wziął na siebie odpowiedzialność i dał Barcelonie zwycięstwo.

Gol: İlkay Gündoğan
Asysta
: -
Asysta drugiego stopnia
: -

1/16 finału Pucharu Króla, UD Barbastro - FC Barcelona 2:3

0:1 - Po podaniu od Frenkiego de Jonga Raphinha dośrodkował z prawego skrzydła piłkę, która trafiła do Fermna Lópeza. Wychowanek pewnie pokonał bramkarza

Gol: Fermin López
Asysta
: Raphinha
Asysta drugiego stopnia
: Frenkie de Jong

0:2 - Hector Fort otrzymał podanie od Felixa, a następnie świetnie dośrodkował w kierunku dalszego słupka, gdzie Raphinha musiał tylko wpakować piłkę do siatki z najbliższej odległości.

Gol: Raphinha
Asysta
: Hector Fort
Asysta drugiego stopnia
: João Felix

1:3 - Po zagraniu ręką jednego z obrońców Barbastro sędzia przyznał Barcelonie rzut karny, który spokojnie wykorzystał Robert Lewandowski

Gol: Robert Lewandowski
Asysta
: -
Asysta drugiego stopnia
: -

Oto zatem jak przedstawiają się aktualne klasyfikacje po 26 rozegranych w tym sezonie meczach.

Klasyfikacja strzelców

Klasyfikacja asystentów

Klasyfikacja asystentów drugiego stopnia

 

Klasyfikacja łączna - udziały przy bramkach

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Dla mnie totalnie nie zrozumiałe kryteria, szczególnie przy karnych.

Niesamowite jest to że przy tylu minutach i takim wieku w takiej drużynie LY jest tak wysoko w takich statystykach. To się w głowie nie mieści.

Rzuca sie w oczy brak Frenkiego. Holender bedzie musial czesciej podlaczac sie do ataku i wychodzic z glebi pola, pomocnicy musza zaczac strzelac na te bramke, a policzenie odbicia od Lewego jako asysty drugiego stopnia, to jakis zart. Co to jest wlasciwie asysta drugiego stopnia? To SA raczej kluczowe podania, to nie hokej

no czyli Gundogan robi to, co typowy środkowy pomocnik robić głównie powinien czyli rozgrywa piłkę i tworzy akcje. Podobnie jak de Jong. Oboje są jak widać do rozgrywania

Gundogan appreciation post

Pedri na równi z Ter Stegenem xd