Ile Barcelona otrzymała pieniędzy od LaLigi w związku z podziałem praw telewizyjnych?

Dariusz Maruszczak

29 grudnia 2023, 13:40

8 komentarzy

Fot. Getty Images

LaLiga opublikowała zestawienie pieniędzy otrzymanych przez każdy klub w związku z podziałem praw telewizyjnych w poprzednim sezonie. Barcelona znalazła się na drugiej pozycji.

Kataloński klub po przeliczeniu z poprawkami związanymi z Planem Impulso (porozumienie z CVC) otrzymał 160,53 miliona euro za prawa telewizyjne. Więcej w LaLidze dostaje tylko Real Madryt (161,24 mln). Za plecami dwójki gigantów znajduje się Atlético (119,03 mln). Poza tą trójką już żadna ekipa nie osiągnęła trzycyfrowej kwoty. Warto zwrócić uwagę, że rewelacyjna w obecnych rozgrywkach Girona w poprzedniej kampanii dostała tylko 46,3 miliona i był to siódmy najgorszy wynik w Primera División. Najmniej dostała Mallorca (45,1 mln).

twitter.com/partidazocope/status/1740707398602706996

Takimi wpływami kluby z Hiszpanii nie mają co konkurować z drużynami z Premier League. W Anglii nawet zespoły z dołu tabeli dostają ponad 100 milionów euro rocznie z praw telewizyjnych. Przepaść między LaLigą i Premier League może tylko się pogłębić. Zwłaszcza że w tych drugich rozgrywkach od 2025 roku wejdzie w życie nowa rekordowa umowa.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ale Tebas powie ze jest super. Następna umowa to pewnie będzie na poziomie Serie A, a do podziału jest przecież tylko % który zostaje po włożeniu na spłatę cvc i to przez 48 lat jeszcze. Jakaś abstrakcja.

Dlatego La Liga nigdy nie dojdzie poziomem do Premier League jak będzie powiększać różnicę finansową między top 3 a resztą ekip. w PL mniej więcej zarabia się podobnie z praw transmisyjnych, jest tam maksymalnie róznica 20% między 1 a ostatnim zespołem, dlatego te najsłabsze mogą się wzmacniać i grac na równi z lepszymi.

Jak się liczy ten podział praw. Nie jestem jakoś specem od wyliczeń, ale jeśli Barcę ogląda w tym czy zeszłym sezonie najwięcej ludzi, to dlaczego Barcelona nie dostaję najwięcej?