Bramki, asysty, asysty drugiego stopnia - FC Barcelona w statystykach [mecze z Valencią i Almeríą]

Mateusz Doniec

23 grudnia 2023, 15:00

3 komentarze

Zapraszamy na kolejny artykuł z cyklu, w ramach którego na bieżąco prowadzimy podsumowanie statystyczne dotyczące udziału przy bramkach FC Barcelony w tym sezonie.

Na początek przypominamy kilka słów wyjaśnienia – wiemy, że statystyki takie jak zdobyte bramki, czy nawet zanotowane asysty można obecnie znaleźć praktycznie we wszystkich serwisach piłkarskich. Zwłaszcza jednak w przypadku asyst istnieją niekiedy różnice między kryteriami stosowanymi w poszczególnych opracowaniach, co w dłuższym okresie powoduje niespójność pomiędzy liczbami, które można znaleźć w różnych zakątkach internetu.

Ponadto, choć bramki i asysty to statystyki podstawowe, to bynajmniej nie wyczerpują one kwestii udziału zawodnika w akcji prowadzącej do zdobycia gola. Wielokrotnie zdarza się bowiem tak, że to piłkarz X będzie w przeważającej mierze odpowiedzialny za rozwój akcji bramkowej, po czym w statystykach znajdą się tylko jego koledzy, Y i Z, finalizujący akcję.

Z tego względu postanowiliśmy zapewnić możliwość wyrobienia sobie bardziej miarodajnego poglądu na wpływ poszczególnych piłkarzy FC Barcelony na zdobywane przez zespół gole i rozpocząć niniejszy cykl. Oczywiście sklasyfikowanie konkretnej akcji siłą rzeczy będzie miało charakter subiektywny – kierować się jednak będziemy następującymi zasadami:

  1. Bramki: na podstawie oficjalnych statystyk LaLigi
  1. Asysty: bierzemy pod uwagę następujące kryteria:
  • jako asystę zaliczamy oczywiście przede wszystkim podanie do zawodnika strzelającego gola,
  • asystę przypisuje się zawodnikowi faulowanemu jeśli bezpośrednio po uderzeniu ze stałego fragmentu gry pada bramka, chyba że sam faulowany następnie „wymierza sprawiedliwość” (rzut karny, rzut wolny). W przypadku błędu rywala, np. zagrania piłki ręką, skutkującego SFG, asysta nie zostanie przypisana. W takich przypadkach nie uwzględnia się też asystenta drugiego stopnia,
  • w przypadku bramek samobójczych asysta zostanie zapisana zawodnikowi podającemu/strzelającemu bezpośrednio przed trafieniem w rywala. W takich przypadkach nie uwzględnia się asystenta drugiego stopnia,
  • jako asystę traktujemy również obicie obramowania bramki, po którym strzelec bramki zdobywa gola; delikatny rykoszet rywala, wybicie („wyplucie”) piłki przez bramkarza nie wpływa na anulowanie asysty.
  1. Asysty drugiego stopnia: udział w akcji bramkowej, który nie mieści się w powyższej kategorii.

Prowadzone statystyki mają na celu wskazanie zawodników mających kluczową rolę w budowaniu ofensywnych akcji Barcelony, a zatem w przypadku sytuacji niejednoznacznych prowadzone będą na korzyść piłkarzy.

Statystyki opracował dla nas Mateusz Błażejczak, znany na Twitterze pod nickiem meizdi

Ostatnie trzy mecze sklasyfikowaliśmy następująco:

17. kolejka LaLigi, Valencia 1:1 FC Barcelona

1:0 Frenkie de Jong świetnym podaniem "z fałsza" znalazł Raphinhę, który idealnie wbiegł w tempo i zagrał do João Felixa, który wpakował piłkę z metra do pustej bramki.

Gol: João Felix, Asysta: Raphinha, Asysta drugiego stopnia: Frenkie de Jong

18. kolejka LaLigi, FC Barcelona 3:2 Almería

1:0 - Po dośrodkowaniu Gündoğana z rzutu rożnego piłka trafiła na głowę Ronalda Araujo, lecz jego strzał został wybroniony. Na szczęście w odpowiednim miejscu znalazł się Raphinha, który dobił z najbliższej odległości.

Gol: Raphinha, Asysta: Ronald Araujo, Asysta drugiego stopnia: ---

2:1 - Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Raphinhi na pierwszy słupek Sergi Roberto idealnie nabiegł na futbolówkę, wyprzedzając rywali i precyzyjnym strzałem głową umieścił piłkę przy dalszym słupku

Gol: Sergi Roberto, Asysta: Raphinha, Asysta drugiego stopnia: ---

3:2 - İlkay Gündoğan podał do cofniętego Lewandowskiego. Takie ustawienie Polaka zrobiło miejsce do wbiegnięcia dla Sergiego Roberto, co "dziewiątka" Barçy zauważyła. Kapitan Barçy przyjął idealne zagranie od Lewandowskiego i z zimną krwią posłał piłkę między nogami bramkarza.

Gol: Sergi Roberto, Asysta: Robert Lewandowski, Asysta drugiego stopnia: İlkay Gündoğan

Oto zatem jak przedstawiają się aktualne klasyfikacje po 24 rozegranych w tym sezonie meczach.

Klasyfikacja strzelców

Klasyfikacja asystentów

Klasyfikacja asystentów drugiego stopnia

 

Klasyfikacja łączna - udziały przy bramkach

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

najslabszy wedlug wiekszosci ramblowiczow Lewy najlepszy pod wzgledem statystyk. jaki to jest dramat naszych pomocnikow i skutecznosci calej druzyny

Pedri i Gavi to miała być przyszłość Barcelony. Niestety ta przyszłość oddala się coraz bardziej...

Pedri tragedia, boli mnie to jakie on ma liczby i jak rzadko wchodzi na "swój" poziom.
Jakby on był po prostu słaby to by tak nie irytował, ale z nim jest jak z fatim, wiesz że sufit jest gdzieś w kosmosie, a na boisku tego nie pokazuje z różnych względów (taktyka, kontuzje, forma itp.).