Superliga przechodzi do ataku. Po dzisiejszym wyroku TSUE firma A22 Sports zajmująca się tym projektem przedstawiła nową propozycję rozgrywek, które mają być otwarte i zawierać trzy poziomy. Poniżej przedstawiamy główne założenia Superligi.
- Model ma zakładać istnienie piramidy piłkarskiej. Składa się ona z 64 klubów, które będą podzielone na trzy ligi.
- Pierwsze dwie ligi, Star League i Gold League, będą liczyć 16 klubów każda, podczas gdy Blue League będzie składać się z 32 klubów.
- Udział będzie oparty na zasługach sportowych, bez stałych członków.
- Awanse i spadki będą coroczne między ligami. Dostęp do Blue League będzie na bazie wydajności w rozgrywkach krajowych.
- Kluby będą rywalizowały na zasadzie mecz i rewanż, w ośmiozespołowych grupach, rozgrywając minimum 14 spotkań rocznie.
- Na koniec sezonu faza pucharowa zdecyduje o awansach i mistrzach każdej z tych lig.
- Nie będzie więcej terminów europejskich niż te już przewidziane w obecnych rozgrywkach, a mecze w tygodniu nie będą wpływać na terminarz lig krajowych odbywających się w weekendy.
- W pierwszym roku rozgrywek kluby będą wybrane w zależności od szeregu przejrzystych kryteriów bazujących na wydajności.
- Zasady zrównoważonego rozwoju i przejrzystości będą kluczowe, aby zagwarantować sprawiedliwą konkurencję między wszystkimi uczestniczącymi klubami.
A22 zaprezentowało filmik z zasadami rozgrywek. Oprócz przedstawionych wyżej informacji pojawiły się tam również inne wskazówki dotyczące Superligi. Zmagania będą odbywały się, jak zaznaczono wyżej, w trzech odrębnych ligach, między którymi dochodzi jednak do spadków i awansów. Każda z nich będzie dzielić się na grupy składające się z ośmiu zespołów. W planie zmagań zawarto organizację fazy grupowej i pucharowej.
Faza grupowa ma odbywać się od września do kwietnia, co zapewnia każdej ekipie 14 meczów w ciągu roku – po 7 u siebie i na wyjeździe. Do fazy pucharowej awansują po cztery zespoły z każdej grupy zarówno w Star League (najwyższy poziom), jak i Gold League (drugi najwyższy), a także po dwa zespoły z Blue League (trzeci poziom). Zatem na etapie przegrywający - odpada będzie po 8 drużyn w każdej lidze. Rywalizacja rozpocznie się więc od ćwierćfinałów na standardowych zasadach meczu i rewanżu. Podobnie będzie w półfinałach, a finał zostanie rozegrany na neutralnym gruncie - jedno spotkanie wyłoni zwycięzcę.
W każdym roku dwie najsłabsze drużyny ze Star League i Gold League (po jednej z każdej ośmiozespołowej grupy) spadną o szczebel niżej. Zastąpią ich ekipy finalistów z niższego szczebla. Jeżeli chodzi o Blue League, prawa gry w kolejnej edycji Superligi straci aż 20 najsłabszych ekip. Mają je zastąpić kluby na bazie występów w rozgrywkach krajowych.
Superliga przedstawiła również swoją koncepcję rozgrywek żeńskich, która jest podobna do zmagań z udziałem mężczyzn. Różnica polega na tym, że mają powstać dwie oddzielne ligi zamiast trzech, a zatem uczestników będzie 32, po 16 na każdym szczeblu, którzy podzielą się na dwie ośmiozespołowe grupy. Z tego niższego poziomu rozgrywkowego co roku będą eliminowane cztery ekipy, które zastąpią drużyny z rozgrywek krajowych na bazie wydajności sportowej.
We want to give women's football the attention it deserves and we will create the most exciting competition in the world. Watch the video to see what it will look like. #BetterForFootball pic.twitter.com/PKtJeHyl77
— A22 Sports (@A22Sports) December 21, 2023
Komentarze (97)
Jeśli biorące kluby miały by nie startować w rozgrywkach krajowych to nie dla superligi.