Bramki, asysty, asysty drugiego stopnia - FC Barcelona w statystykach [mecze z Rayo i Porto]

Mateusz Doniec

30 listopada 2023, 11:30

6 komentarzy

Fot. Getty Images

Zapraszamy na kolejny artykuł z cyklu, w ramach którego na bieżąco prowadzimy podsumowanie statystyczne dotyczące udziału przy bramkach FC Barcelony w tym sezonie.

Na początek przypominamy kilka słów wyjaśnienia – wiemy, że statystyki takie jak zdobyte bramki, czy nawet zanotowane asysty można obecnie znaleźć praktycznie we wszystkich serwisach piłkarskich. Zwłaszcza jednak w przypadku asyst istnieją niekiedy różnice między kryteriami stosowanymi w poszczególnych opracowaniach, co w dłuższym okresie powoduje niespójność pomiędzy liczbami, które można znaleźć w różnych zakątkach internetu.

Ponadto, choć bramki i asysty to statystyki podstawowe, to bynajmniej nie wyczerpują one kwestii udziału zawodnika w akcji prowadzącej do zdobycia gola. Wielokrotnie zdarza się bowiem tak, że to piłkarz X będzie w przeważającej mierze odpowiedzialny za rozwój akcji bramkowej, po czym w statystykach znajdą się tylko jego koledzy, Y i Z, finalizujący akcję.

Z tego względu postanowiliśmy zapewnić możliwość wyrobienia sobie bardziej miarodajnego poglądu na wpływ poszczególnych piłkarzy FC Barcelony na zdobywane przez zespół gole i rozpocząć niniejszy cykl. Oczywiście sklasyfikowanie konkretnej akcji siłą rzeczy będzie miało charakter subiektywny – kierować się jednak będziemy następującymi zasadami:

  1. Bramki: na podstawie oficjalnych statystyk LaLigi
  1. Asysty: bierzemy pod uwagę następujące kryteria:
  • jako asystę zaliczamy oczywiście przede wszystkim podanie do zawodnika strzelającego gola,
  • asystę przypisuje się zawodnikowi faulowanemu jeśli bezpośrednio po uderzeniu ze stałego fragmentu gry pada bramka, chyba że sam faulowany następnie „wymierza sprawiedliwość” (rzut karny, rzut wolny). W przypadku błędu rywala, np. zagrania piłki ręką, skutkującego SFG, asysta nie zostanie przypisana. W takich przypadkach nie uwzględnia się też asystenta drugiego stopnia,
  • w przypadku bramek samobójczych asysta zostanie zapisana zawodnikowi podającemu/strzelającemu bezpośrednio przed trafieniem w rywala. W takich przypadkach nie uwzględnia się asystenta drugiego stopnia,
  • jako asystę traktujemy również obicie obramowania bramki, po którym strzelec bramki zdobywa gola; delikatny rykoszet rywala, wybicie („wyplucie”) piłki przez bramkarza nie wpływa na anulowanie asysty.
  1. Asysty drugiego stopnia: udział w akcji bramkowej, który nie mieści się w powyższej kategorii.

Prowadzone statystyki mają na celu wskazanie zawodników mających kluczową rolę w budowaniu ofensywnych akcji Barcelony, a zatem w przypadku sytuacji niejednoznacznych prowadzone będą na korzyść piłkarzy.

Statystyki opracował dla nas Mateusz Błażejczak, znany na Twitterze pod nickiem meizdi

Ostatnie dwa mecze sklasyfikowaliśmy następująco:

14. kolejka LaLigi, Rayo Vallecano 1:1 FC Barcelona

1:1 - Bramkę samobójczą zanotował obrońca Rayo Florian Lejeune po "asyście" Alejandro Balde, który świetnie wybiegł do podania górą Iñigo Martíneza i zgrał z pierwszej piłki w zamyśle do Roberta Lewandowskiego. 

Gol: Florian Lejeune (sam.), Asysta: Alejandro Balde, Asysta drugiego stopnia: -

5. kolejka Ligi Mistrzów, FC Barcelona 2:1 FC Porto

1:1 - Bardzo ładny gol João Cancelo dwie minuty po trafieniu Pepe Aquino. Jules Koundé zagrał między liniami do Gündoğana, który zgrał do ustawionego przodem do bramki Pedriego. Kanaryjczyk zagrał z kolei do Cancelo.

Gol: João Cancelo, Asysta: Pedri, Asysta drugiego stopnia: İlkay Gündoğan.

2:1 - Frenkie de Jong zagrał górną piłkę do Cancelo, który wygrał pojedynek główkowy, zgrywając do João Felixa. 23-latek podprowadził i oddał piłkę rodakowi, który z zrobił dokładnie to samo.

Gol: João Felix, Asysta: João Cancelo, Asysta drugiego stopnia: João Felix.

Oto zatem jak przedstawiają się aktualne klasyfikacje po dziewiętnastu rozegranych w tym sezonie meczach.

Klasyfikacja strzelców

Klasyfikacja asystentów

Klasyfikacja asystentów drugiego stopnia

Klasyfikacja łączna - udziały przy bramkach

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Cancelo ma udzial w bramkach 5 a nie 3, myslalem ze asysta Pedriego z Porto to jego druga a nie pierwsza w sezonie

Dlaczego w meczu z Rayo asysta drugiego stopnia nie została zaliczona Inigo? To on zagrał na skrzydło do Baldw który dośrodkował z pierwszej piłki.

Prawdę mówiąc mocno mnie zaskoczyło ile daje Gundogan, bo naprawdę patrząc na jego grę mam wrażenie że nie wygląda to fajnie.

Narzekania na Lewego - najwiecej goli, najwiecej asyst i srednio drugich
Narzekania na Gundogana - najwiecej asyst, najwiecej drugich
Narzekania na Torresa, Felixa, Raphine...
Jak dla mnie to gra zespolowa nie jest idealna i najwieksze problemy beda pod adresem Xaviego, ale narzekania powinny byc na koniec sezonu a nie poczatku.

GUNDOGAN 5 asyst + 5 asyst drugiego stopnia + 1 bramka = 11 udziałów przy bramkach, a nie 10, jest błąd.