Nikła rekompensata finansowa dla Barcelony w związku z kontuzją Gaviego

Dariusz Maruszczak

20 listopada 2023, 14:45

Mundo Deportivo

23 komentarze

Fot. Getty Images

Kontuzja Gaviego to dla Barcelony ogromny problem, ponieważ traci na cały sezon wyjątkowego piłkarza, którego nie będzie dało się w pełni zastąpić za żadne pieniądze. W tej sprawie najważniejsze jest oczywiście samo zdrowie zawodnika, ale warto naświetlić też temat odszkodowania od FIFA, które będzie przysługiwało Dumie Katalonii.

Wszystko odbywa się w ramach specjalnego programu ochrony klubów, które udostępniają swoich graczy na potrzeby reprezentacji narodowych. Został on zainicjowany w 2014 roku, a na jego podstawie drużyny otrzymują odszkodowanie, jeśli ich piłkarz dozna kontuzji podczas pobytu na kadrze, oczywiście tylko w oficjalnych terminach. FIFA wypłaca odszkodowania od 28 dni po doznaniu urazu przez zawodnika. Barça zaczęłaby więc otrzymywać pieniądze od 16 grudnia.

Kwota jest ustalana na bazie wynagrodzenia zawodnika, ale są określone ograniczenia. FIFA może wypłacić maksymalnie 7,5 miliona euro. Taka suma wychodzi z wyliczenia maksymalnego odszkodowania 20 458 euro za dzień nieobecności, gdy okres absencji wynosi 365 dni, co jest terminem granicznym przelewania środków. W przypadku ośmiomiesięcznego leczenia Gaviego Barça teoretycznie mogłaby dostać około 4,315 miliona euro.

Być może ta kwota na pierwszy rzut oka nie jest niska, ale jeśli uwzględnimy wynagrodzenie zawodnika i jego znaczenie dla drużyny, trudno nie odnieść wrażenia, że obecny system działa wyłącznie na otarcie łez.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Nie przesadzajmy,system jest jaki jest - 20,5 tyś euro/dzień z UEFA/FIFy jest jakąś formą rekompensaty.
Pytanie jest inne, a mianowicie czy kluby ubezpieczają się / piłkarzy od skutków urazów swoich pracowników/ na wypadek ich nieprzydatności do drużyny..
Ryzyko urazów piłkarza istnieje zawsze, więc logicznym jest by klub zabezpieczał się od ich następstw.
Kluby, winny zatem zabezpieczać siebie ale również ubezpieczać piłkarzy ,ażeby na wypadek urazu/kontuzji to towarzystwa ubezpieczeniowe pokrywały wynagrodzenia piłkarzy w czasie ich pozostawiania poza grą.

Kontuzje sa wpisane w futbol. Dobrze ze cos Barca dostanie ale to niewiele zmienia. Kontuzja Gaviego to wielki cios dla nas. Zespol ma problemy z pressingiem , walka a traci właśnie największego wojownika, goscia co haruje w każdym meczu za dwóch. Wielka szkoda.

Takie wypłaty powinny być ustalane od wysokości kontraktu, a po sezonie wyrównane zmienne i bonusy które są zapisane w kontraktach. Może większą odpowiedzialnością fifa by się wykazała a nie zabijała terminarzami.

Barcelona powinna skarżyć federację za to że pozwolili Gaviemu grać dalej. Kontuzje się zdarzają i nie ma co się wkurzać na FIFĘ. Ale to że pozwolili Gaviemu wrócić na boisko to skandal i ktoś powinien za to odpowiedzieć.

A nie da się go wyrejestrować na czas kontuzji czyli prawie do końca sezonu i wtedy zwolniło by się trochę miejsca w budżecie i można byłoby kogoś sprowadzić czy jak to działa ? Pytam bo nie wiem a może ktoś się tym interesuje i by mi wyjaśnił.

te 4 miliony to niech sobie łysy lewak wsadzi tam gdzie go arabusy trzaskają od lat.

To nie jest śmieszna kwota, śmieszne są zarobki piłkarzy i pieniądze w piłce nożnej. To są ponad 4 000 000 € za 8 miesięcy, czyli 500 000 € miesięcznie.

Nie wiem czy są tu fani którym te kwoty nie odmienilyby życia.

Śmieszna kwota aż szkoda słów