Bogactwo środkowych obrońców w rezerwach i La Masii zmusi Barcelonę do sprzedaży Andreasa Christensena?

Piotr Guziński

21 listopada 2023, 06:00

57 komentarzy

Fot. Getty Images

La Masia nie przestaje produkować jakościowych graczy, a problemy finansowe klubu ułatwiają młodym zawodnikom drogę do pierwszej drużyny. Niedawno zespół wzmocnili Gavi, Alejandro Balde oraz Fermin López, a ostatnio również Lamine Yamal. Na tym jednak z pewnością nie koniec. Można wymieniać wiele talentów, które w tej chwili błyszczą w akademii, jednak w tym konkretnym artykule skupimy się tylko na środku obrony, gdzie obecnie Barcelona ma wielu dobrze rokujących piłkarzy, którzy już wkrótce mogą być blisko ekipy prowadzonej przez Xaviego Hernándeza. Śmiało można stwierdzić, iż środek defensywy to obecnie najlepiej obsadzona pozycja w całej szkółce. Żeby jeszcze bardziej zawęzić temat i nie cofać się do najniższych sekcji skupimy się jedynie na defensorach obecnych w rezerwach, juvenilu A i juvenilu B.

Patrząc na środkowych obrońców obecnych w drużynie Rafy Márqueza, a także zespołach U-19 i U-18 należy wymienić Pau Cubarsiego, Mikayila Faye, Mamadou Mbacke, Álvaro Cortesa, Andrésa Cuencę, Emana Kospo, Landry’ego Farry’ego, Andreę Nataliego i Leónarda Sacę. Takie bogactwo i ilość potencjału na tej pozycji może być dla klubu bardzo korzystne, lecz należy się też zastanawiać, w jaki sposób ci zawodnicy mają zmieścić się w pierwszej ekipie, gdzie środek defensywy jest już bardzo dobrze obstawiony. Możliwe jednak, że Barça latem będzie zmuszona do sprzedaży Christensena, a jego miejsce zajmie któryś z wymienionych niżej graczy.

Mikayil Faye (19 lat, Barça Atlétic): Na temat Faye było głośno już latem, kiedy był blisko dołączenia do Barcelony. Barça ostatecznie wygrała walkę o Senegalczyka z Chelsea czy Borussią Dortmund, a wiele osób oczekiwało na jego pierwsze występy w klubie. W tej chwili śmiało można powiedzieć, że Mika jest jedną z rewelacji drużyny rezerw, a jego pierwsze mecze pokazały, że mamy do czynienia z defensorem na wysokim poziomie i z ogromnym potencjałem. Aktualnie Faye rozegrał w Barçy Atlétic dziesięć spotkań, w których imponował zdecydowaniem, agresywnością, wyczuciem przy swoich interwencjach, bardzo dobrym czytaniem gry i ustawieniem. Jego interwencje już wielokrotnie obiegały media społecznościowe i były porównywany do tych, które wykonywał Ronald Araujo. Z takim tempem rozwoju możemy oczekiwać, że Mika już niedługo zagości w ekipie Xaviego.

Pau Cubarsi (16 lat, Barça Atlétic): Śmiało można napisać, że Cubarsi to najbardziej utalentowany środkowy obrońca na tej liście i najlepiej zapowiadający się defensor w La Masii od wielu lat. Mówi się nawet, że od czasu Gerarda Piqué w akademii nie pojawił się tak dobrze rokujący stoper. To obrońca elegancki, wyjątkowo dojrzały i kompletny. Świetnie broni, bardzo dobrze gra na wyprzedzenie, imponuje w powietrzu i prawie nie przegrywa bezpośrednich pojedynków. Hiszpan ma znakomite warunki fizyczne, wrażenie robi jego czas reakcji i podejmowanie decyzji. Do tych aspektów defensywnych dokłada znakomite wyprowadzenie futbolówki – Pau z łatwością przyspiesza ataki i potrafi rozciągać długimi podaniami. W La Masii uchodzi za gracza z odpowiednią mentalnością i możliwe, że już wkrótce będzie blisko pierwszej drużyny. Pomimo tego, że to piłkarz z rocznika 2007, to w tej kampanii błyszczał już w ekipie Rafy Márqueza. Aktualnie Pau zachwyca na Mistrzostwach Świata U-17, gdzie jest jednym z najlepszych graczy w drużynie Hiszpanii.

Mamadou Mbacke (20 lat, Barça Atlétic): Mbacke został sprowadzony do rezerw tego lata. Senegalczyk został wypożyczony do Barçy Atlétic z Los Angeles FC. Obrońca długo czekał na debiut, który skutecznie opóźniały problemy biurokratyczne, jednak jego pierwszy występ pokazał, że mamy do czynienia z zawodnikiem świetnym fizycznie i motorycznie, z bardzo dobrym długim podaniem, silnym i znakomicie grającym w powietrzu. Już w drugim meczu w ekipie Márqueza strzelił bramkę oraz imponował wyprowadzeniem piłki i czytaniem gry. Barcelona ma opcję wykupu piłkarza i jeżeli Mamadou będzie grał tak dalej, to klub z pewnością z niej skorzysta.

Eman Kospo (16 lat, juvenil A): Szwajcar został sprowadzony do La Masii tego lata i dołączył do juvenilu A. Eman dość szybko wywalczył miejsce w wyjściowym składzie drużyny i już w kolejnej kampanii może grać w rezerwach. To kolejny obrońca o bardzo dobrych warunkach fizycznych (1,91 metra wzrostu), który potrafi grać agresywnie, imponuje jego doskok do przeciwnika, a także zwrotność, gra w powietrzu i na wyprzedzenie. Do tego solidnie spisuje się z piłką przy nodze, zapewne w przyszłym sezonie usłyszymy o nim więcej.

Álvaro Cortes (18 lat, juvenil A): Álvaro rozpoczął ten sezon jako zawodnik rezerw, jednak poważna kontuzja wyeliminowała go z gry i zapewne Hiszpan w tym sezonie już nie zagra. To typowy środkowy obrońca w stylu Barcelony – świetny technicznie, bardzo dobry w wyprowadzeniu piłki i z łatwością przyspieszający akcje. Wciąż zdarza mu się popełniać drobne błędy w defensywie i musi pracować nad większą świadomością przestrzeni i kryciem napastników za plecami, jednak jego profil również jest interesujący.

Andrea Natali (15 lat, juvenil B): Andrea to zdecydowanie jeden z najbardziej utalentowanych środkowych obrońców w La Masii. Natali jest jedynym Włochem w La Masii i sam fakt, że jest defensorem, może przykuwać uwagę. Przez lata wychowywał się akademii AC Milanu i do Hiszpanii trafił dopiero w 2020 roku, kiedy to dołączył do Espanyolu. Rok później został pozyskany przez Barcelonę, gdzie aktualnie rozgrywa swój trzeci sezon. W poprzedniej kampanii występował w cadete A i ominęła go gra w cadete B. Andrea to piłkarz obdarzony świetną techniką, czuciem gry i przyspieszeniem na pierwszych metrach. Jest zdecydowany w defensywie, imponuje siłą i warunkami fizycznymi, a także potrafi tworzyć zagrożenie przy stałych fragmentach gry. To również zawodnik, który z łatwością potrafi przyspieszać akcje długimi przerzutami i dograniami między liniami. Z powodzeniem może też zagrać na pozycji defensywnego pomocnika. To obrońca elegancki, rzadko popełniający błędy i bardzo dobrze grający na wyprzedzenie, którego ciężko przepchnąć i wytrącić z równowagi. Obecnie gra w juvenilu B, gdzie jest istotnym graczem.

Andrés Cuenca (16 lat, juvenil A): Andrés to kolejny defensor z rocznika 2007 na tej liście. Jego profil jest zbliżony do tego, który posiada Álvaro Cortes. Cuenca to obrońca bardzo dobry technicznie i znakomicie radzący sobie z wyprowadzeniem futbolówki. Hiszpan niemal bez wysiłku potrafi przyspieszać ataki, zagrywać otwierające podania w okolice finałowej tercji boiska i przesuwać akcje do przodu. Wyróżnia go również dobre przyspieszenie na pierwszych metrach, solidny balans i siła, a także gra w powietrzu. Obecnie występuje na Mistrzostwach Świata U-17 rozgrywanych w Indonezji.

Landry Farré (16 lat, juvenil B): Landry to zdecydowanie jeden z najciekawszych zawodników w całej La Masii. Na poziomie F11 (jedenastu zawodników w drużynie - przyp. red.) w La Masii przez większość czasu grał z piłkarzami starszymi od siebie – wielu graczy przerastał nie tylko warunkami fizycznymi, lecz także inteligencją i zrozumieniem gry. Na jego plus działała także wszechstronność, gdyż Farré występował na obu bokach obrony, na środku defensywy, jako defensywny pomocnik, a w niższych sekcjach grał również jako skrzydłowy. W ostatnim czasie notował wiele występów jako prawy obrońca – do tej pozycji przystosował się z łatwością, choć wydaje się, że najbardziej odpowiedni dla niego będzie środek obrony. Farré wyróżnia przyspieszenie na pierwszych metrach, atletyczność, gra na dużej intensywności, zawziętość, świetne czytanie gry czy też agresja, co sprawia, że jego styl gry w fazie defensywnej może przypominać ten, który wyróżnia Ronalda Araujo. Defensora o Iworyskich korzeniach charakteryzuje też duża swoboda w operowaniu futbolówką i dobra gra na małej przestrzeni, co pozwala mu grać na innych pozycjach, również tych bardziej zaawansowanych.

Leónard Saca (16 lat, juvenil B): Saca to kolejny interesujący defensor na tej liście. Leónard w niższych sekcjach częściej grał jako defensywny pomocnik, jednak z czasem zaczął regularnie występować na środku defensywy i widać, że jest to pozycja przeznaczona dla niego. Obecnie 16-latek jest jednym z najlepszych zawodników w La Masii. W tym sezonie Leónard występuje w zespole juvenilu B, gdzie w ośmiu meczach strzelił cztery gole, co sprawia, że jest drugim najlepszym strzelcem drużyny. Zawodnik niedawno otrzymał powołanie do kadry Mołdawii U-21, a wcześniej występował również w młodzieżowych zespołach Rumunii.

Sprzedaż Andreasa Christensena koniecznością?

Liczba perspektywicznych nazwisk środkowych obrońców w rezerwach i juvenilach Barcelony prowadzi nas do jednego pytania – co dalej z Andreasem Christensenem? O ile poprzedniego lata mało który kibic Barcelony zgodziłby się na sprzedaż Duńczyka, to obecnie wielu zmienia zdanie na ten temat, upatrując w sprzedaży Andreasa dobrej szansy na zarobek. W klubie jest wielu perspektywicznych defensorów, którzy z powodzeniem mogliby zastąpić Christensena i przejąć jego rolę. W jego sytuacji nie pomaga także dobra gra Iñigo Martíneza. Nie możemy zapominać również o tym, że na wypożyczeniu w Gironie regularnie gra Eric García, a w Realu Betis ponad 700 minut na koncie ma już Chadi Riad, który również ma szansę wrócić do klubu w przyszłości.

Andreas rozegrał w Barcelonie aktualnie 45 spotkań (3247 minut) i tylko w 25 starciach spędził na murawie pełne 90 minut (56%). Pomimo tego, że do jego gry nie można mieć niemal żadnych zastrzeżeń i 27-latek prezentuje wysoką jakość, to fakt, że rzadko rozgrywa pełne mecze i do tego cały czas miewa problemy z urazami, sprawia, że to lato może być najlepszą szansą na to, by jeszcze na nim zarobić. Dodać również możemy, że w Barcelonie opuścił już piętnaście meczów z powodu urazów i pauzował łącznie przez 69 dni, a to dopiero jego druga kampania w stolicy Katalonii. Jeżeli w letnim okienku transferowym pojawi się korzystna oferta, decyzja powinna być jedna i bardzo prosta.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Taka mała prośba/sugestia do redakcji, moglibyście w artykułach podawać więcej konkretów odnośnie poszczególnych zawodników. No bo co oznacza "Hiszpan ma znakomite warunki fizyczne" - tu akurat przypadek Cubarasi'ego. Przydała by się informacja ile konkretnie ma wzrostu lub ewentualnie informacja, że nie ma nigdzie danych czy coś. W przypadku Kospo zostało to już natomiast podane (1,91 m). Takie informacje pozwalają lepiej zorientować się w temacie osobom, które danego zawodnika nie śledziły do tej pory. Czasami (aczkolwiek to bardzo rzadko) zdarzały się sytuacje, że w artykule o młodej perełce, którą się Barca interesuje nie pojawiały się konkretne informacje o zawodniku (np. podobnie jak tu o wzroście) lub pojawiały się szczątkowe informacje (np. atakujący - czyli napastnik, skrzydłowy, zawodnik uniwersalny w ataku?). To taka sugestia, gdyż sądzę że takie szczegóły znacząco mogą przybliżyć nieobeznanym danego zawodnika.

Potwierdzam, Cubarsi, Faye i Kospo kocury w FM24 XD

A co sie dzieje z diego almeida podobno to tez jest mega potencjał ale teraz jakos o nim ucichło

Cubarsi swoimi ruchami przypomina rodriego

Sprzedaż Christensena teraz zimą czy latem 2024 byłaby strzałem w kolano. Andreas czasem też popełnia błędy, jak każdy, ale na pewno jest lepszy niż Eric Garcia czy ten wielki niczym Paweł Brożek talent Chadi Riad.
Akurat teraz kiedy wreszcie mamy obronę na poziomie to sprzedać 27-latka, bo Inigo (który ma bodajże 33 lata) jest w formie i mamy talenty ze szkółki. Bezsensowny artykuł.

Prawdę mówiąc to dziwię się dlaczego za wszelką cenę brniemy w jakiś wyidealizowany standard zamiast dostosować się do warunków. Spieszę z wyjaśnieniem.. jak przez lata mieliśmy problem ze znalezieniem PO po Danim Alvesie to nie można było postawić tam środkowego obrońcy, który w przeciwieństwie do LO byłby wycofany? Tak jak kiedyś Alves szalał na prawej stronie, a w to miejsce Abidal raczej czaił się z tyłu. Ewentualnie przejście na trzech obrońców i zagęszczenie środka pola, gdy wtedy pomocników nie brakowało.
Tak samo w tej sytuacji, dlaczego mamy kogoś skreślać? Może przy bogactwie obrońców i z nieustannym problemem ze skrzydłowymi, którzy nie mają odpowiedniej jakości może warto postawić np na ustawienie 5-3-2 i niech szaleją wahadłowi, a w takiej sytuacji przy trójce pomocników w środku wcale nie musimy za wszelką cenę sięgać po pivota, bo jest komu bronić.
Po prostu dziwi mnie to ciągłe przywiązanie do mistycznego DNA i niechęć opuszczania formacji 4-3-3. Inne kluby w Europie się rozwijają, a tylko Barcelona żyje tym co było 10 lat temu..

Bogactwo bogactwem ale nie wiemy czy Ci zawodnicy będą spełniać oczekiwania. Kto rozsądny rozważa sprzedaż gościa który jest jednym z najlepszych obrońców w klubie?

Jeśli sprzedaż Duńczyka nie będzie konieczna ze względu na kwestie finansowe (oby nie), myślę że lepszym rozwiązaniem byłoby wypróbowanie go na pozycji defensywnego pomocnika. W takim ustawieniu Frenkie mógłby grać bardziej ofensywnie i w razie potrzeby stanowiłby solidną asekurację

Inigo dobrze wchodzi w jego buty. Jeśli tak dalej będzie grać, to Christensen faktycznie byłby najlepsza możliwością na zarobienie poważnych pieniędzy.

Najpierw niech pokażą swój potencjał w pierwszej drużynie, jakieś tournee, mecze PK, ogony w LL. Potem można się zastanawiać

Gdyby nam sytuacja na to pozwalała, to z chęcią Christensena bym zatrzymał w klubie. Mamy jednak duże problemy finansowe, potrzeba nam pieniędzy, wciąż nie możemy zarejestrować Vitora Roque, a sprzedaż Duńczyka to jedna z naszych najlepszych szans na zarobek. Jasne, w Lidze Mistrzów i kluczowych meczach lepiej mieć doświadczonego gracza, ale przyszedł też świetnie wyglądający Inigo. Nie uważam, że każdy z wymienionych na tej liście od przyszłego roku mógłby zastąpić Andreasa - do tego oczywiście daleko. Szansę i umiejętności mają na to obecnie Faye, Cubarsi i ewentualnie Mbacke. Myślę, że ich potencjał i jakość jest aktualnie tak wysoka, że mogliby otrzymywać minuty, które obecnie dostaje Christensen (a czuję, że będzie grał jeszcze mniej, o ile ktoś nie wypadnie z gry). Reszta nazwisk na tej liście to bardziej ciekawostka, zaprezentowanie charakterystyki najbardziej utalentowanych defensorów w juvenilu i juvenilu B, o których za jakiś czas może być głośno. Wiem, że wielu nie zgadza się ze sprzedażą Andresa, ale to dla mnie naturalny ruch, choć rozumiem głosy sprzeciwu.

Sprzedajmy 27 letniego bardzo dobrego obrońcę, reprezentanta Danii bo w szkółce się pojawiło kilku niezłych dzieciaków? A później przy kontuzjach te dzieciaki mają zagrać w ważnym meczu ligi mistrzów czy klasyku? Genialny pomysł. To może sprzedajmy Lewego bo mamy Marca Guiu. Sprzedajmy Raphinhe bo mamy Yamala. Skoro już zarabiać to na wszystkich.

Co to wgl za bełkot? XD Christensen młody topowy obrońca. Zamykam wątek pozdrawiam

Christensen > Kounde. Bezdyskusyjnie.

Może lepiej będzie wypożyczyć młodych niż rezygnować z solidnego obrońcy?

Ja tam bym się nie spieszył z prowadzeniem młodych. Andreas jest sprawdzony ma 27.A stoper powinien mieć doświadczenie.Jeśli Barca potezebuje kasy niech sprzeds Erica gra w Gironie jest ograny.Ci co przyszli do Barcy niech jeszcze poznają styl Barcy potem na rok na wypożyczenie aby ograli się z ligą Martinez będzie miał 44 lata i można z nim się rozstać.Wtedy na jego miejsce można kogoś awansować.Jeśli będzie 2 lubszech wtedy sorzedać Andreasa.Będzie mial 29 i jeszcze jakaś kasę się wyciągnie.

Może warto ich pierw sprawdzić na wypożyczeniu w La Liga chociażby? Czemu rozbijać obronę która w końcu mamy naprawdę topową jeśli chodzi o jednostki.

16-latkowie to dla mnie nie bogactwo w perspektywie kolejnego sezonu ale szansa, że za 3 lata będziemy mieli kogo do składu wprowadzać. Mówcie co chcecie ale żadna drużyna chcąca wygrać LM nie buduje centrum defensywy na 17-latkach. Nie dlatego że są słabi tylko po prostu jeszcze nieregularni i do tego nie ma potrzeby nakładać na nich takiej presji na tym etapie kształcenia piłkarskiego. Ale przegląd rekrutów wypada świetnie i tylko się cieszyć.
Z jednej strony sam zastanawiam się nad sprzedażą Adreasa bo finanse mamy jakie mamy. Ale nie pod kątem zastąpienia go 16-latkiem tylko jako alternatywę widzę Erica (powrót z wypożyczenia), Riada (odkupienie) i ewentualnie Faye. Jest zatem w kim wybierać, osobiście najbardziej widzę tu Riada. To jedyna pozycja w klubie gdzie możnaby zarobić i nie stracić sportowo tzn. w perspektywie sezonu przywrócić poziom sportowy do tego co daje Duńczyk.
Druga strona medalu jest taka, że nasz ŚO jest wyjątkowo podatny na kontuzje. Araujo - można w ciemno obstawiać ok. 15 meczów w sezonie poza składem. Inigo - to samo + wiek czyli za 2 sezony to bardziej wsparcie mentorskie dla młodych niż rzeczywiste uzupełnienie składu. Sam Christensen też okazem zdrowia nie jest.
Reasumując, chyba latem bym sprzedał. Ewentualnie jakieś próby w trakcie sezonu przesunięcia Duńczyka w miejsce Oriola...

Oj już nie przesadzajmy, że takie bogactwo bo zaraz połowa klasycznie się połamie i będzie trzeba Alonso i Oriola na środku obrony oglądać.

Nie rozumiem. Barcelona ma kłopoty finansowe i stawia na wychowanków?

Nie lepiej zrobić jak kluby z polskiej ekstraklasy i uzupełnić kadrę starymi Słoweńcami?

Skoro takie bogactwo to może czas najwyższy zacząć zarabiać na szkółce i sprzedawać część z tych zawodników do innych klubów

Zupełnie naturalna kolej rzeczy, ba - moim zdaniem, jeżeli wierzyliśmy w Inigo Martineza, to najlepszy moment na sprzedaż Christensena... już był. Podczas ostatniego okienka.

Gdy skonsoliduje się obrona z Cancelo i Balde na bokach, to w środku mamy czerech stoperów do gry: Araujo, Kounde, Inigo oraz Christensena. Żadnego klubu na taki luksus nie stać, a już na pewno nie nas.

Lubię Duńczyka, cieszę się, że jest w klubie, ale jeżeli mamy na przykład wykupić Cancelo, to jest to oczywisty kandydat do spieniężenia. Tak, jak kiedyś spieniężony został np. Toure Yaya, bo pojawił się pewien tyczkowaty defensywny pomocnik z rezerw. I kolejne 15 lat pokazało, że raczej nie był to błąd.

Tak jak pisałem nie raz, bardzo bym tego nie chciał ale to na chwilę obecną jedyny piłkarz na którym możemy dobrze zarobić. Za każdego innego wartościowego zawodnika w składzie i tak byśmy musieli kogoś innego kupić.

Fajna charakterystyka, ale pamiętajmy że bez poważnych prób gry w pierwszym zespole są to koty w worku bez doświadczenia.
Wg mnie to że Barcelona będzie rozważała spieniężenie Christensena jest oczywiste, ale za dzisiejszego Erica Garcię również może dostać lekko 50mln euro bo w tak młodym wieku stał się topowym SO w LaLiga. W Barcelonie chłopak był niedoceniany bo oceniany był z perspektywy nieregularnej gry, a jego chęć odejścia na wypożyczenie aby się rozwijać była strzałem w dziesiątkę.
Obiektywnie dzisiaj to nawet jakby Pablo Torre został przywrócony do Barcelony z wypożyczenia to będzie świetnie się prezentował bo będzie wybiegany i w świetnej formie fizycznej bo tam pracuje się z piłkarzami młodymi. Może jeszcze niepopularna opinia ale się z nią zgadzam:
Michel w Gironie potrafi zrobić z Garcii czy wcześniej z Romeu topowych piłkarzy w LaLiga, a za Xaviego ci sami piłkarze wyglądają tak źle że momentami człowiek zastanawia się czy grają na poziomie LaLiga.

Takie bogactwo że trzeba było kupić Kounde i żebrać o Christensena za free, a teraz jak już jest obsadzona pozycja to nagle niepotrzebni bo mamy bogactwo XD

Boże jak to brzmi xD bogactwo haha

Kounde tez póki drogi

Sprzedajmy go, bo mamy utalentowanych 15 i 16 -latków:) Z opisu wynika, że wszyscy są już gotowi :))

Bieda nas zmusza, a nie bogactwo...
konto usunięte

O ile dobrze pamietam (mogę sie mylić) to chyba przyszedl za darmo. Ale Jesli mozna go dobrze sprzedac to warto to zrobic skoro sa zdolni wychowankowie. Jest Inigo Martinez wiec mogliby sie mlodzi obrońcy ogrywać.