La Masia nie przestaje produkować jakościowych graczy, a problemy finansowe klubu ułatwiają młodym zawodnikom drogę do pierwszej drużyny. Niedawno zespół wzmocnili Gavi, Alejandro Balde oraz Fermin López, a ostatnio również Lamine Yamal. Na tym jednak z pewnością nie koniec. Można wymieniać wiele talentów, które w tej chwili błyszczą w akademii, jednak w tym konkretnym artykule skupimy się tylko na środku obrony, gdzie obecnie Barcelona ma wielu dobrze rokujących piłkarzy, którzy już wkrótce mogą być blisko ekipy prowadzonej przez Xaviego Hernándeza. Śmiało można stwierdzić, iż środek defensywy to obecnie najlepiej obsadzona pozycja w całej szkółce. Żeby jeszcze bardziej zawęzić temat i nie cofać się do najniższych sekcji skupimy się jedynie na defensorach obecnych w rezerwach, juvenilu A i juvenilu B.
Patrząc na środkowych obrońców obecnych w drużynie Rafy Márqueza, a także zespołach U-19 i U-18 należy wymienić Pau Cubarsiego, Mikayila Faye, Mamadou Mbacke, Álvaro Cortesa, Andrésa Cuencę, Emana Kospo, Landry’ego Farry’ego, Andreę Nataliego i Leónarda Sacę. Takie bogactwo i ilość potencjału na tej pozycji może być dla klubu bardzo korzystne, lecz należy się też zastanawiać, w jaki sposób ci zawodnicy mają zmieścić się w pierwszej ekipie, gdzie środek defensywy jest już bardzo dobrze obstawiony. Możliwe jednak, że Barça latem będzie zmuszona do sprzedaży Christensena, a jego miejsce zajmie któryś z wymienionych niżej graczy.
Mikayil Faye (19 lat, Barça Atlétic): Na temat Faye było głośno już latem, kiedy był blisko dołączenia do Barcelony. Barça ostatecznie wygrała walkę o Senegalczyka z Chelsea czy Borussią Dortmund, a wiele osób oczekiwało na jego pierwsze występy w klubie. W tej chwili śmiało można powiedzieć, że Mika jest jedną z rewelacji drużyny rezerw, a jego pierwsze mecze pokazały, że mamy do czynienia z defensorem na wysokim poziomie i z ogromnym potencjałem. Aktualnie Faye rozegrał w Barçy Atlétic dziesięć spotkań, w których imponował zdecydowaniem, agresywnością, wyczuciem przy swoich interwencjach, bardzo dobrym czytaniem gry i ustawieniem. Jego interwencje już wielokrotnie obiegały media społecznościowe i były porównywany do tych, które wykonywał Ronald Araujo. Z takim tempem rozwoju możemy oczekiwać, że Mika już niedługo zagości w ekipie Xaviego.
Mikayil Faye vs Real Union | Barça Atlètic debut | 03/09/2023 pic.twitter.com/Yn7uUl00AO
— ArsenKveFCB (@ArsenKveFCB) September 3, 2023
Pau Cubarsi (16 lat, Barça Atlétic): Śmiało można napisać, że Cubarsi to najbardziej utalentowany środkowy obrońca na tej liście i najlepiej zapowiadający się defensor w La Masii od wielu lat. Mówi się nawet, że od czasu Gerarda Piqué w akademii nie pojawił się tak dobrze rokujący stoper. To obrońca elegancki, wyjątkowo dojrzały i kompletny. Świetnie broni, bardzo dobrze gra na wyprzedzenie, imponuje w powietrzu i prawie nie przegrywa bezpośrednich pojedynków. Hiszpan ma znakomite warunki fizyczne, wrażenie robi jego czas reakcji i podejmowanie decyzji. Do tych aspektów defensywnych dokłada znakomite wyprowadzenie futbolówki – Pau z łatwością przyspiesza ataki i potrafi rozciągać długimi podaniami. W La Masii uchodzi za gracza z odpowiednią mentalnością i możliwe, że już wkrótce będzie blisko pierwszej drużyny. Pomimo tego, że to piłkarz z rocznika 2007, to w tej kampanii błyszczał już w ekipie Rafy Márqueza. Aktualnie Pau zachwyca na Mistrzostwach Świata U-17, gdzie jest jednym z najlepszych graczy w drużynie Hiszpanii.
Pau Cubarsi vs Netherlands U17 pic.twitter.com/rXezNU83a1
— FCB Canteranos (@fcbcanteranos) February 10, 2023
Mamadou Mbacke (20 lat, Barça Atlétic): Mbacke został sprowadzony do rezerw tego lata. Senegalczyk został wypożyczony do Barçy Atlétic z Los Angeles FC. Obrońca długo czekał na debiut, który skutecznie opóźniały problemy biurokratyczne, jednak jego pierwszy występ pokazał, że mamy do czynienia z zawodnikiem świetnym fizycznie i motorycznie, z bardzo dobrym długim podaniem, silnym i znakomicie grającym w powietrzu. Już w drugim meczu w ekipie Márqueza strzelił bramkę oraz imponował wyprowadzeniem piłki i czytaniem gry. Barcelona ma opcję wykupu piłkarza i jeżeli Mamadou będzie grał tak dalej, to klub z pewnością z niej skorzysta.
Mamadou Mbacke fall vs Sabadell pic.twitter.com/xsbk8avpQ4
— XDcomps (@XDcomps) November 11, 2023
Eman Kospo (16 lat, juvenil A): Szwajcar został sprowadzony do La Masii tego lata i dołączył do juvenilu A. Eman dość szybko wywalczył miejsce w wyjściowym składzie drużyny i już w kolejnej kampanii może grać w rezerwach. To kolejny obrońca o bardzo dobrych warunkach fizycznych (1,91 metra wzrostu), który potrafi grać agresywnie, imponuje jego doskok do przeciwnika, a także zwrotność, gra w powietrzu i na wyprzedzenie. Do tego solidnie spisuje się z piłką przy nodze, zapewne w przyszłym sezonie usłyszymy o nim więcej.
Álvaro Cortes (18 lat, juvenil A): Álvaro rozpoczął ten sezon jako zawodnik rezerw, jednak poważna kontuzja wyeliminowała go z gry i zapewne Hiszpan w tym sezonie już nie zagra. To typowy środkowy obrońca w stylu Barcelony – świetny technicznie, bardzo dobry w wyprowadzeniu piłki i z łatwością przyspieszający akcje. Wciąż zdarza mu się popełniać drobne błędy w defensywie i musi pracować nad większą świadomością przestrzeni i kryciem napastników za plecami, jednak jego profil również jest interesujący.
Andrea Natali (15 lat, juvenil B): Andrea to zdecydowanie jeden z najbardziej utalentowanych środkowych obrońców w La Masii. Natali jest jedynym Włochem w La Masii i sam fakt, że jest defensorem, może przykuwać uwagę. Przez lata wychowywał się akademii AC Milanu i do Hiszpanii trafił dopiero w 2020 roku, kiedy to dołączył do Espanyolu. Rok później został pozyskany przez Barcelonę, gdzie aktualnie rozgrywa swój trzeci sezon. W poprzedniej kampanii występował w cadete A i ominęła go gra w cadete B. Andrea to piłkarz obdarzony świetną techniką, czuciem gry i przyspieszeniem na pierwszych metrach. Jest zdecydowany w defensywie, imponuje siłą i warunkami fizycznymi, a także potrafi tworzyć zagrożenie przy stałych fragmentach gry. To również zawodnik, który z łatwością potrafi przyspieszać akcje długimi przerzutami i dograniami między liniami. Z powodzeniem może też zagrać na pozycji defensywnego pomocnika. To obrońca elegancki, rzadko popełniający błędy i bardzo dobrze grający na wyprzedzenie, którego ciężko przepchnąć i wytrącić z równowagi. Obecnie gra w juvenilu B, gdzie jest istotnym graczem.
Andrea Natali vs RCD Espanyol - Infantil A (9/25/21)
— FCB Canteranos (@fcbcanteranos) September 27, 2021
Great performance by Andrea Natali (2008)👏 Natali joined La masia this summer from Espanyol and looks like a top signing so far 🌟 Another great player that will join this talented Infantil side
pic.twitter.com/l5jyBRzjpB
Andrés Cuenca (16 lat, juvenil A): Andrés to kolejny defensor z rocznika 2007 na tej liście. Jego profil jest zbliżony do tego, który posiada Álvaro Cortes. Cuenca to obrońca bardzo dobry technicznie i znakomicie radzący sobie z wyprowadzeniem futbolówki. Hiszpan niemal bez wysiłku potrafi przyspieszać ataki, zagrywać otwierające podania w okolice finałowej tercji boiska i przesuwać akcje do przodu. Wyróżnia go również dobre przyspieszenie na pierwszych metrach, solidny balans i siła, a także gra w powietrzu. Obecnie występuje na Mistrzostwach Świata U-17 rozgrywanych w Indonezji.
Landry Farré (16 lat, juvenil B): Landry to zdecydowanie jeden z najciekawszych zawodników w całej La Masii. Na poziomie F11 (jedenastu zawodników w drużynie - przyp. red.) w La Masii przez większość czasu grał z piłkarzami starszymi od siebie – wielu graczy przerastał nie tylko warunkami fizycznymi, lecz także inteligencją i zrozumieniem gry. Na jego plus działała także wszechstronność, gdyż Farré występował na obu bokach obrony, na środku defensywy, jako defensywny pomocnik, a w niższych sekcjach grał również jako skrzydłowy. W ostatnim czasie notował wiele występów jako prawy obrońca – do tej pozycji przystosował się z łatwością, choć wydaje się, że najbardziej odpowiedni dla niego będzie środek obrony. Farré wyróżnia przyspieszenie na pierwszych metrach, atletyczność, gra na dużej intensywności, zawziętość, świetne czytanie gry czy też agresja, co sprawia, że jego styl gry w fazie defensywnej może przypominać ten, który wyróżnia Ronalda Araujo. Defensora o Iworyskich korzeniach charakteryzuje też duża swoboda w operowaniu futbolówką i dobra gra na małej przestrzeni, co pozwala mu grać na innych pozycjach, również tych bardziej zaawansowanych.
Landry Farré • 2021 Highlights • 2021/2022 Season • Cadet A • División de Honor Cadet
— ArsenKveFCB (@ArsenKveFCB) February 1, 2022
Landry is a versatile defender that can play anywhere in defence but mostly plays as a RB. He's playing with players older than him and so far this season he picked up 1⚽️ 1🅰️(at least). pic.twitter.com/qZmUeqtihx
Leónard Saca (16 lat, juvenil B): Saca to kolejny interesujący defensor na tej liście. Leónard w niższych sekcjach częściej grał jako defensywny pomocnik, jednak z czasem zaczął regularnie występować na środku defensywy i widać, że jest to pozycja przeznaczona dla niego. Obecnie 16-latek jest jednym z najlepszych zawodników w La Masii. W tym sezonie Leónard występuje w zespole juvenilu B, gdzie w ośmiu meczach strzelił cztery gole, co sprawia, że jest drugim najlepszym strzelcem drużyny. Zawodnik niedawno otrzymał powołanie do kadry Mołdawii U-21, a wcześniej występował również w młodzieżowych zespołach Rumunii.
Sprzedaż Andreasa Christensena koniecznością?
Liczba perspektywicznych nazwisk środkowych obrońców w rezerwach i juvenilach Barcelony prowadzi nas do jednego pytania – co dalej z Andreasem Christensenem? O ile poprzedniego lata mało który kibic Barcelony zgodziłby się na sprzedaż Duńczyka, to obecnie wielu zmienia zdanie na ten temat, upatrując w sprzedaży Andreasa dobrej szansy na zarobek. W klubie jest wielu perspektywicznych defensorów, którzy z powodzeniem mogliby zastąpić Christensena i przejąć jego rolę. W jego sytuacji nie pomaga także dobra gra Iñigo Martíneza. Nie możemy zapominać również o tym, że na wypożyczeniu w Gironie regularnie gra Eric García, a w Realu Betis ponad 700 minut na koncie ma już Chadi Riad, który również ma szansę wrócić do klubu w przyszłości.
Andreas rozegrał w Barcelonie aktualnie 45 spotkań (3247 minut) i tylko w 25 starciach spędził na murawie pełne 90 minut (56%). Pomimo tego, że do jego gry nie można mieć niemal żadnych zastrzeżeń i 27-latek prezentuje wysoką jakość, to fakt, że rzadko rozgrywa pełne mecze i do tego cały czas miewa problemy z urazami, sprawia, że to lato może być najlepszą szansą na to, by jeszcze na nim zarobić. Dodać również możemy, że w Barcelonie opuścił już piętnaście meczów z powodu urazów i pauzował łącznie przez 69 dni, a to dopiero jego druga kampania w stolicy Katalonii. Jeżeli w letnim okienku transferowym pojawi się korzystna oferta, decyzja powinna być jedna i bardzo prosta.
Komentarze (57)
Akurat teraz kiedy wreszcie mamy obronę na poziomie to sprzedać 27-latka, bo Inigo (który ma bodajże 33 lata) jest w formie i mamy talenty ze szkółki. Bezsensowny artykuł.
Tak samo w tej sytuacji, dlaczego mamy kogoś skreślać? Może przy bogactwie obrońców i z nieustannym problemem ze skrzydłowymi, którzy nie mają odpowiedniej jakości może warto postawić np na ustawienie 5-3-2 i niech szaleją wahadłowi, a w takiej sytuacji przy trójce pomocników w środku wcale nie musimy za wszelką cenę sięgać po pivota, bo jest komu bronić.
Po prostu dziwi mnie to ciągłe przywiązanie do mistycznego DNA i niechęć opuszczania formacji 4-3-3. Inne kluby w Europie się rozwijają, a tylko Barcelona żyje tym co było 10 lat temu..
Z jednej strony sam zastanawiam się nad sprzedażą Adreasa bo finanse mamy jakie mamy. Ale nie pod kątem zastąpienia go 16-latkiem tylko jako alternatywę widzę Erica (powrót z wypożyczenia), Riada (odkupienie) i ewentualnie Faye. Jest zatem w kim wybierać, osobiście najbardziej widzę tu Riada. To jedyna pozycja w klubie gdzie możnaby zarobić i nie stracić sportowo tzn. w perspektywie sezonu przywrócić poziom sportowy do tego co daje Duńczyk.
Druga strona medalu jest taka, że nasz ŚO jest wyjątkowo podatny na kontuzje. Araujo - można w ciemno obstawiać ok. 15 meczów w sezonie poza składem. Inigo - to samo + wiek czyli za 2 sezony to bardziej wsparcie mentorskie dla młodych niż rzeczywiste uzupełnienie składu. Sam Christensen też okazem zdrowia nie jest.
Reasumując, chyba latem bym sprzedał. Ewentualnie jakieś próby w trakcie sezonu przesunięcia Duńczyka w miejsce Oriola...
Nie lepiej zrobić jak kluby z polskiej ekstraklasy i uzupełnić kadrę starymi Słoweńcami?
Gdy skonsoliduje się obrona z Cancelo i Balde na bokach, to w środku mamy czerech stoperów do gry: Araujo, Kounde, Inigo oraz Christensena. Żadnego klubu na taki luksus nie stać, a już na pewno nie nas.
Lubię Duńczyka, cieszę się, że jest w klubie, ale jeżeli mamy na przykład wykupić Cancelo, to jest to oczywisty kandydat do spieniężenia. Tak, jak kiedyś spieniężony został np. Toure Yaya, bo pojawił się pewien tyczkowaty defensywny pomocnik z rezerw. I kolejne 15 lat pokazało, że raczej nie był to błąd.
Wg mnie to że Barcelona będzie rozważała spieniężenie Christensena jest oczywiste, ale za dzisiejszego Erica Garcię również może dostać lekko 50mln euro bo w tak młodym wieku stał się topowym SO w LaLiga. W Barcelonie chłopak był niedoceniany bo oceniany był z perspektywy nieregularnej gry, a jego chęć odejścia na wypożyczenie aby się rozwijać była strzałem w dziesiątkę.
Obiektywnie dzisiaj to nawet jakby Pablo Torre został przywrócony do Barcelony z wypożyczenia to będzie świetnie się prezentował bo będzie wybiegany i w świetnej formie fizycznej bo tam pracuje się z piłkarzami młodymi. Może jeszcze niepopularna opinia ale się z nią zgadzam:
Michel w Gironie potrafi zrobić z Garcii czy wcześniej z Romeu topowych piłkarzy w LaLiga, a za Xaviego ci sami piłkarze wyglądają tak źle że momentami człowiek zastanawia się czy grają na poziomie LaLiga.