Joan Laporta: Espai Barça ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania Barcelony w czołówce światowego sportu

Krystian Cichocki

8 listopada 2023, 22:30

Sport, Marca

Brak komentarzy

Fot. Getty Images

Joan Laporta zapewnił na spotkaniu Tomorrow Building w ramach konferencji Smart City Expo World Congress, że przyszły projekt Espai Barça z nowym Spotify Camp Nou jako klejnotem w koronie, jest „miejskim projektem”, a także najważniejszym projektem instytucjonalnym w historii klubu.

Prezydent FC Barcelony pochwalił „dobrą współpracę” między klubem a Radą Miasta Barcelony przy budowaniu projektu i wyjaśnił, że mają już wszystkie niezbędne pozwolenia na jego budowę.

Joan Laporta przypomniał również, że projekt będzie zrównoważony ekonomicznie, a generowanie dochodów, które zapewni, umożliwi spłatę pożyczki w wysokości 1,5 miliarda euro „bez obciążania aktywów klubu lub bycia zależnym od składek socios”.

- Barça jest najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim na świecie. Espai Barça ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania Barcelony w czołówce światowego sportu i jest podstawowym filarem ożywienia gospodarczego klubu i jego przyszłej rentowności. Jest to najważniejszy projekt w świecie sportu i rozrywki, z inwestycją w wysokości 1,5 miliarda euro, 18 hektarami ziemi w centralnej lokalizacji w mieście takim jak Barcelona i 350 000 metrów kwadratowych dachu. […] Ma ona fundamentalne znaczenie dla ciągłości modelu zarządzania, w którym klub jest własnością 144 000 socios. – mówił Joan Laporta.

Z drugiej strony dyrektor finansowy FC Barcelony Manel Del Río podkreślił, że zrównoważony rozwój środowiskowy przyszłego stadionu ułatwił finansowanie projektu. Umożliwił on dostęp do źródeł finansowania, takich jak zielone obligacje, co było kluczem do pozyskania kapitału, ponieważ w tym czasie stopy procentowe rosły i występowały „problemy z bankami”.

- Dostęp do tych zielonych obligacji pozwolił nam dotrzeć do różnych rodzajów inwestorów, co dało nam siłę pociągową, której potrzebowaliśmy, nie tylko do zebrania pieniędzy, ale także do uzyskania zrównoważonych stóp procentowych przy przepływach pieniężnych, które zaplanowaliśmy z analitykami przychodów. – powiedział.

Dodał, że „bycie zrównoważonym jest nie tylko dobre dla środowiska, ale także tańsze” i podał jako przykład rachunek za energię elektryczną, który przed renowacją Spotify Camp Nou wynosił milion euro, a który będzie zerowy po zakończeniu renowacji.

REKLAMA

Poleć artykuł