Media: Mundial w 2030 roku przyznany Hiszpanii, Portugalii i Maroko, ale z inauguracją w Ameryce Południowej!

Mateusz Doniec

4 października 2023, 17:04

The Times, AS, Marca, Sport

32 komentarze

Fot. Getty Images

Jak podają wszystkie media, gospodarzami Mistrzostw Świata w 2030 roku będą Maroko, Hiszpania i Portugalia, ale trzy pierwsze mecze turnieju zostaną rozegrane w Urugwaju, Argentynie i Paragwaju.

FIFA podjęła decyzję o przyznaniu organizacji mundialu w 2030 roku Hiszpanii, Portugalii i Maroko, lecz nie pominęła całkowicie kandydatury krajów z Ameryki Południowej: Argentyny Urugwaju i Paragwaju.

Ta druga oferta zakładała organizację całego turnieju w Ameryce Południowej z okazji setnej rocznicy pierwszych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbyły się w 1930 roku w Urugwaju. FIFA zdecydowała się jednak na kandydaturę krajów z Półwyspu Iberyjskiego i Maroka, lecz zgodziła się uczcić rocznicę, pozwalając na inaugurację turnieju właśnie we wspomnianych krajach Ameryki Południowej. Wszystkie sześć krajów zakwalifikuje się automatycznie do turnieju. Będą to pierwsze mistrzostwa świata rozgrywane na trzech kontynentach.

Po pierwszych trzech meczach Urugwaj, Argentyna, Paragwaj oraz ich trzej przeciwnicy udadzą się do Maroka, Hiszpanii i Portugalii na dalszą część turnieju. Ceremonia otwarcia nadal będzie miała jednak miejsce w Maroku, Portugalii lub Hiszpanii.

FIFA nie chciała dłużej zwlekać z tą wiadomością i na posiedzeniu Rady, które odbyło się w dzisiaj, zdecydowała się ujawnić, że wybiera kandydaturę Hiszpanii, Portugalii i Maroka. Ogłoszenie prezydenta Infantino zostanie teraz przekazane Kongresowi FIFA, organowi odpowiedzialnemu za przeprowadzenie formalności związanych z ratyfikacją decyzji Rady. Ten nadzwyczajny kongres zaplanowano na grudzień 2024 roku. W ciągu ostatniego tygodnia w ośrodku treningowym reprezentacji Hiszpanii w Las Rozas odbyły się ważne spotkania, które miały na celu przyspieszenie kluczowych szczegółów oferty.

The Times dodaje, że w związku z tym, że federacja CONCACAF będzie gospodarzem mundialu w 2026 roku, a CAF, CONMBEOL i UEFA w 2030 roku, zgodnie ze swoją polityką rotacji, FIFA będzie chciała przyjąć oferty na turniej w 2034 roku od Azjatyckiej Konfederacji Piłki Nożnej (AFC) i Konfederacji Piłki Nożnej Oceanii (OFC).

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Szkoda ze jeszcze nie zagrają w azjii i Australii przecież ci piłkarze i tak mało podróżują to chociaż by polatali trochę. Co za debilizm z tym turniejem

Współczuję jedynie Piłkarzom w całej tej sytuacji. Uważam że zmęczenie podróżami będzie na tyle duże że te mecze nie będą dobrym widowiskiem dla oka.

Coraz bardziej porąbane pomysły mają w tej Fifie

Final na nowym Camp Nou :-) a tak, to odlecieli totalnie ...

Ciekawe kiedy mundial rozegramy na Arktyce w ocieplanym iglo dla Fifa nie ma rzeczy nie możliwych XD

Jeśli ktoś myśli że finał będzie gdzie indziej niż w Madrycie to niech się nie łudzi

Podpowiadam. Sntarktyda też nigdy nie była gospodarzem. To dyskryminacja pingwinów. Chińczycy chętnie postawia stadiony, jak dało się w katarze to i tu się da.

Oni chyba mają jakieś profity od korporacji lotniczych...

Łysemu lewakowi z fify styki już się dawno przepaliły,ale teraz to na prawdę przesadził.

Widzę ,że pomysł większości z was nie przypadł do gustu ale mi się takie nawiązanie do historii MŚ bardzo podoba. Pozostaje trzymać kciuki ,że Finał Mistrzostw Świata będzie rozegrany na największym stadionie tak jak być powinno.

Drużyny, które będą rozgrywały mecze w Ameryce Południowej powinny zbojkotować ten turniej. Jak tacy zawodnicy zmęczeni tak długimi podróżami mają rywalizować jak równy z równym? Beznadziejny pomysł.

Natomiast ćwierćfinały zostaną rozegrane w Australii, półfinały odbędą się w Korei Północnej, mecz o trzecie miejsce na Antarktydzie, a wielki finał będzie miał miejsce na księżycu.

Jak rozumiem, Ameryce Południowej oprócz tych trzech krajów nadal zostaną trzy miejsca dające awans z eliminacji i jedno dające baraż.

Czyli miało odpadać 3/10 drużyn, a teraz odpadnie 3/7 drużyn i jeszcze odtrąbią sukces, że walka była bardziej zacięta. :)

Ale wymyślili. Już mogli dać organizację tego turnieju Ameryce Południowej. Historia by zatoczyła koło. Wątpię żeby te drużyny którym przyjdzie rozgrywać mecze na dwóch kontynentach były zadowolone.

Będzie meczyk na nowym camp nou

Oficjalnie: Mundial w 2137r będzie rozgrywany w Kanadzie, Nowej Zelandii, Erytrei oraz Nepalu! Inauguracja odbędzie się na lotnisku w Radomiu

Może zrobią od razu w 20 krajach i 20 będzie miało zapewniony udział z czego niech będą to Indie, Bahrajn, Seszele, Watykan itd.

w kraju w którym organizuje się MS co się łamię prawa człowieka nie przeszkadza jak się posmaruję ....szkoda że w stu leciu nie uda się Ameryce Południowej zorganizować imprezy

Poyebało ich już całkiem do reszty :D