Jak załatać lukę po Frenkiem de Jongu?

Mateusz Doniec

24 września 2023, 10:00

36 komentarzy

Fot. Getty Images

Frenkie de Jong doznał w meczu z Celtą Vigo kontuzji więzozrostu piszczelowo-strzałkowego w prawej nodze, przez co będzie musiał pauzować nawet 1,5 miesiąca. Wraz z kontuzją Pedriego, który ma wrócić w okolicach El Clásico 28 października, kurczą się opcje Xaviego w środku pola. Jak trener powinien załatać lukę po Holendrze?

Kontuzja Frenkiego de Jonga to bolesny cios dla FC Barcelony nie tylko dlatego, że to bardzo ważny piłkarzu dla zespołu, ale mowa też o obecnie jednym z najlepszych środkowych pomocników świata, a pod wieloma względami być może najlepszym. Frenkie zanotował znakomity start sezonu, zgarniając nagrody MVP i będąc najważniejszą postacią w środku pola Dumy Katalonii. Teraz zespół będzie musiał sobie jednak radzić przez półtora miesiąca bez niego. Dodatkowo Pedri ma wrócić do gry dopiero pod koniec października, co oznacza, że najbliższy miesiąc będzie poważnym testem dla Oriola Romeu, Ilkaya Gündoğana i Gaviego, bo to oni wydają się obecnie pewniakami do gry w wyjściowym składzie.

Zobaczymy, jak Xavi będzie teraz ustawiał zespół. Choć wydawało się, że Gündoğan jest tym, który ewentualnie mógłby grać głębiej w rozegraniu, trener każe mu ustawiać się raczej między liniami, bliżej Roberta Lewandowskiego, a niżej, tak jak wczoraj, gra Gavi. Niewykluczone jednak, że wobec urazu De Jonga Xavi będzie chciał sparować w duecie piwotów Oriola Romeu i Gündoğana, który jest być może bardziej odpowiedzialny w rozegraniu i dyktowaniu tempa akcji. Wtedy wyżej ustawieni byliby Gavi - bliżej prawej - oraz João Felix - bliżej lewej strony.

Bardzo również możliwe, że dodatkowym pomocnikiem będzie w najbliższych spotkaniach João Cancelo, który występował już w tej roli w spotkaniach z Betisem i Royal Antwerp oraz w drugiej połowie meczu z Celtą. Warto też zwrócić uwagę na wystawienie wczoraj Raphinhi w roli prawego interiora, co mogłoby ewentualnie cofnąć Gaviego głębiej.

Nie można też zapominać o opcjach z ławki, których nie ma teraz jednak zbyt wiele. Mowa konkretnie o dwóch piłkarzach: Sergim Roberto, który mógłby grać zarówno jako piwot, jak i interior, a także w roli Cancelo, jeśli Portugalczyk potrzebowałby odpoczynku, oraz Ferminie Lópezie, zawodniku bardziej ofensywnym. Xavi zapowiadał na konferencji prasowej przed meczem z Celtą, że będzie starał się dokonywać co najmniej dwóch rotacji na mecz. Zatem ten okres bez Frenkiego i Pedriego może okazać się sporą szansą dla wymienionej dwójki.

Proponowane ustawienie:

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Fdj jest obok Gaviego motorem naszej pomocy, tym bardziej eleganckim motorem. Bardzo liczę, że Holender na klasyk wróci.
Jedyny plus, że Fermin może trochę minut zgarnie.

« Powrót do wszystkich komentarzy