Na ile mogą zostać zawieszeni Raphinha i Xavi? Barça odwołuje się od zawieszenia Brazylijczyka [Aktualizacja 19:50]

Michał Gajdek

14 sierpnia 2023, 14:43

Kodeks dyscyplinarny RFEF

63 komentarze

Fot. Getty Images

Wczorajsze spotkanie przyniosło dwie czerwone kartki dla FC Barcelony: najpierw z boiska został wyrzucony Raphinha, a później na trybuny został odesłany również Xavi Hernández. W obu przypadkach mamy do czynienia z bezpośrednią czerwoną kartką, a zatem obaj panowie mogą pauzować więcej niż tylko jedno spotkanie.

Jak zwykle w takich sytuacjach, kluczowy jest zapis w protokole sędziowskim. Jeżeli chodzi o Raphinhę, to César Soto Grado zapisał, że "w 42. minucie Raphael Dias Belloli został wykluczony z gry z następującego powodu: uderzenie przeciwnika ramieniem z użyciem nadmiernej siły, gdy piłka była w grze, ale nie była obiektem rywalizacji pomiędzy nim, a jego przeciwnikiem".

Jak się wydaje, zastosowanie w tym przypadku może znaleźć artykuł 121 Kodeksu Dyscyplinarnego RFEF, zgodnie z którym "w przypadkach, w których wykluczenie z gry następuje z powodu sytuacji, w której piłkarz nie miał możliwości zagrania piłki, zawieszenie wyniesie co najmniej dwa mecze". Zapis w protokole raczej wyklucza zaś zastosowanie art. 103 Kodeksu Dyscyplinarnego RFEF dotyczącego agresji karanej w wymiarze od 4 do 12 meczów zawieszenia.

Jeżeli chodzi o Xaviego Hernándeza, zgodnie z protokołem sędziowskim "Xavier Hernández Creus został wykluczony z następującego powodu: wyjście ze strefy trenerów z ramionami podniesionymi do góry, do strefy czwartego arbitra, aby jawnie protestować przeciwko jednej z mojej decyzji, po tym jak wcześniej został już upomniany przez czwartego arbitra. Gdy został wykluczony, pozostał w wejściu do tunelu prowadzącego do szatni aż do momentu, gdy delegat go stamtąd wyprosił".

Powyższy opis odpowiada art. 127 Kodeksu Dyscyplinarnego RFEF, w myśl którego "protesty w stosunku do arbitra głównego, asystentów lub czwartego sędziego, gdy nie będzie mowa o bardziej poważnej sytuacji, będą karane zawieszeniem od dwóch do trzech meczów lub na czas do miesiąca". 

Organy dyscyplinarne mogą się zainteresować także słowami Xaviego, w których stwierdził on, że "zagranie ręką zostało wymyślone". Mogą one zostać odebrane jako podważenie uczciwości sędziów w LaLidze, co skutkowałoby dodatkowym zawieszeniem od 4 do 12 meczów. Warto jednak przypomnieć, że w zeszłym roku po meczu z Gironą dokładnie takich samych słów użył Carlo Ancelotti i nie spotkały go żadne konsekwencje.

Aktualizacja

19:50 Ferran Correas (Sport): FC Barcelona złożyła odwołanie w sprawie czerwonej kartki Raphinhi. Klub przedstawił dwa główne argumenty. Po pierwsze, istnieją zdjęcia pokazujące, że Raphinha był prowokowany przez kilku graczy Getafe przed uderzeniem łokciem Gastóna Álvareza. Skrzydłowy "wpadł w pułapkę" obrońców gospodarzy, owszem, ale ataki przeciwnika niejednokrotnie przekraczały granice przepisów. Po drugiek, Barça uważa również, że  sędzia Soto Grado nie był dokładny podczas sporządzania raportu sędziowskiego. Arbiter zrelacjonował w aktach pomeczowych, że faul Brazylijczyka miał miejsce "gdy piłka była w grze, ale nie była przedmiotem walki o nią". Klub zauważył jednak, że faul miał miejsce podczas wyjścia na pozycję skrzydłowego w celu otrzymania piłki.

 

 

17:03 COPE: Xavi zostanie zawieszony na dwa mecze za czerwoną kartkę, ale może dostać również dostać zawieszenie na trzeci mecz za pozostanie w tunelu prowadzącym do szatni po otrzymaniu czerwonej kartki.

14:43 Ramon Fuentes (Mundo Deportivo): Xavi zostanie zawieszony na dwa mecze za czerwoną kartkę. Nie będzie dodatkowej kary za słowa krytyki w kierunku sędziego na konferencji prasowej.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Czy tutaj musi być wiecznie płacz o kartki, brak karnego(który notabnene nie oznacza bramki) itp. ?? Możemy przeniesiemy Barcę do PL? Tam gra będzie podobna i ostra. Dalej będziemy płakać? Polecam skupić się na grze naszego zespołu, która wyglądała słabo. Nie mamy skrzydeł co zwłaszcza w LM będzie dla nas zgubą.
konto usunięte

Przecież Raphinha był prowokowany na tle rasistowskim powinni mu anulować karę #NoToRasizm

wykluczony z gry z następującego powodu: uderzenie przeciwnika ramieniem z użyciem nadmiernej siły, gdy piłka była w grze, ale nie była obiektem rywalizacji pomiędzy nim, a jego przeciwnikiem". Z tego przepisu jasno wychodzi ze sedzia wprowadzil podwójne standardy sedziowania bo Suarez w poerwszych 30 min powonien dostac 3 czerwone kartki.
Pytanie powinno brzmieć: Kiedy komitet rozgrywek anuluje kary dwóm ww.?

Nawet lepiej że nie on będzie robił zmiany

La Liga to kpina

Ja kompletnie nie rozumiem czerwonej kartki dla Xaviego. Nie został upomniany przez głównego ani razu, nie powiedział nic obraźliwego, nie skakał jak bordalas przy kartce dla Raphini i od razu, bez żółtej dostał czerwo. Sędziowie w Hiszpanii na prawdę muszą dowartościowywać się tym że raz wywali z boiska Lewego a raz Xaviego, wraca do domu, staje przed.lustrem i mówi do siebie jaki to jest ważny że wywala bez mrugnięcia takie sławy.

Xavi wypowiedziami pomeczowymi sobie nie pomógł za bardzo i tu może być długi rozbrat
Komentarz usunięty przez użytkownika

Nie pamiętam, czy jakikolwiek trener Barcy był tak często odsyłany na trybuny za czerwoną kartkę jak Xavi? Po karierze piłkarskiej załączył mu się jakiś agresor czy co?

Raphinha pewnie dostanie większe zawieszenie niż Xavi, i skończymy z Ferranem na miesiąc

Lepiej jakby dozywotnio zwolnili nas z grania z boiskowymi bandytami z Getafe.

Kartkę Rafy powinni anulować i go przeprosić. Podobnie jak zrobili z Viniciusem.

Szykuje się kolejny sezon bez goli z karnych.

Nie oszukujmy się gdyby to był mecz Realu to karny byłby odgwizdany na 100%

Do taktyki "klepu-klepu" wystarczy sprawne walkie talkie.

Moim zdaniem powinni anulować czerwoną kartkę Raphinhi. Co prawda uderzył i zasłużył, ale sędzia nie widział innej sytuacji więc jeżeli traktować wszystkich równo to Raphinhi powinni anulować karę tak jak anulowali Viniciusowi.

To teraz poproszę taki protokół na decyzje sztabu sędziów i najlepiej zawieszenie na czas nieokreślony lub degradacja do niższego poziomu rozgrywkowego.

A ja się pytam jakie konsekwencje poniesie Bordalas za wtargnięcie na boisko po faulu Raphini???

A ja się pytam na ile zostanie zawieszony Soto Grado?!?!?!

Xavi powiedział prawdę, mówiąc, że ręką była wymyślona i brawa dla niego za to. Mało tego, mógł dodać, że Soto Grado wraz ze swoją ekipą jawnie przyczynił się do straty punktów przez nas ze względu na swoją stronniczość. Nie rozumiem dlaczego można zareagować sprawnie przy faulu Raphinhi, a nie można zrobić tego w analogicznej sytuacji piłkarza Getafe. Nie ma innego wytłumaczenia jak zła wola arbitrów. Podczas gdy Gundogan zwijał się z bólu na murawie, a służby medyczne się nim zajmowały, przez dobrych kilka minut oglądaliśmy na powtórkach brutalny faul Suareza. Spodziewałem się interwencji Varu, która jednak nie nadeszła. Inna sprawa to czerwona dla Xaviego, która była na wyrost. Z drugiej strony Bordalas bardziej dawał się we znaki sędziom. Nikt jednak nie pomyślał, aby go ukarać. Naszego trenera za to od razu odesłano na trybuny. Teraz jest kwestia zawieszeń naszych chłopaków i spodziewam się, że specjalnie dla nich zostanie wyciagnięty Kodeks Hammurabiego, jak miało to miejsce przed rokiem w sprawie Lewandowskiego.

Raphinhe na pół sezonu mogą, bo i tak sie chowa za obroncami i gowno robi.

To nie był mecz to co prezentuje Getafe brudna grę tego się nie da oglądać .
konto usunięte

A to nie było trochę prowokowanie rasistowskie na Raphinhe?? Ja tak to odebrałem że go prowokowali

Xavi 2 mecze plus 12 za niewinność i tak to się będzie kręcić xD

Czy kolor skóry Raphini i prowokowanie go przez rzeźników nie jest okolicznością łagodzącą? Po sytuacji z Viniciusem myślałem że standardem jest wypłacenie łokcia przeciwnikowi i bycie bohaterem w walce z rasizm

Tragiczna jest ta liga...

A na ile zawieszą tego sędzierzynę z wczorajszego meczu? A na ile zawieszą zawodników Getafe, którzy faulowali bez piłki łokciami?

Są równi i rowniejsi ;)
konto usunięte

A kto zajmie się sprawa wczorajszego gwizdania pewnie w naszej A klasie lepiej sedziuja

Ta liga zaczyna byc gorsza od naszej ekstraklapy.

Xavi nie zostanie zawieszony, ponieważ Ancelotti za takie same słowa nie został ukarany. Nie zostanie, prawda???? :)

No to teraz zobaczymy sezon temu Ancelotti powiedział badz użył podobnych słów krytykując sędziego i żadnej kary jeśli teraz to też wezmą pod uwagę odnośnie Xaviego to wszystko będzie wiadomo....

Za tyle samo co Vinicius oczywiście ;)

Nie ma usprawiedliwienia na to co zrobił Raphinha, ale jak już Laliga chce być poważna to należy korzystać z Var w sytuacjach gdzie są takie zachowania jak Suareza.. Nie wierzę że liniowy nie widział faulu kiedy to działo się na linii na którą musiał mieć skierowany wzrok. Może on nie chciał tego widzieć..

Trener Getafe też wyszedł ze strefy trenerów z ramionami uniesionymi ku górze i podbiegł do liniowego przy faulu Raphini i żadnej kartki nie obejrzał.

Słusznie, trzeba zawiesić całą drużynę, po co udawać, że nie pracuje się dla Realu (Madryt) od pierwszego gwizdka.

Niech najlepiej zawieszą całą drużynę i trenera na sezon.