Wiemy, kiedy poznamy zdobywców Złotej Piłki za sezon 2022/23

Mateusz Doniec

9 czerwca 2023, 23:30

MD, France Football

22 komentarze

Fot. Getty Images

Magazyn France Football, wieloletni organizator prestiżowej nagrody "Złota Piłka", ogłosił w piątek, że ceremonia wręczenia nagród za rok sezon 2022/23 odbędzie się w poniedziałek 30 października, w Théâtre du Châtelet w Paryżu.

Oprócz kolejnych zdobywców Złotych Piłek podczas ceremonii zostaną także ujawnieni laureaci innych prestiżowych wyróżnień jak trofeum Kopy przyznawane najlepszemu młodemu zawodnikowi do lat 21, trofeum Jaszyna dla najlepszego bramkarza oraz "Nagroda Sokratesa” zarezerwowana dla piłkarzy aktywanie zaangażowanych w inicjatywy społeczne i charytatywne.

6 września zostanie ogłoszonych 30 nominowanych do Złotej Piłki mężczyzn i 20 nominowanych do Złotej Piłki kobiet. Gala "Ballon d'Or" magazynu France Football przeszła w zeszłym roku znaczące zmiany mające na celu zwiększenie jej dostępności. Okres brany pod uwagę przez jury jest teraz zgodny z kalendarzem sezonu sportowego, odchodząc od poprzedniej praktyki oceniania graczy wyłącznie na podstawie ich wyników w ciągu roku kalendarzowego.

Ponadto kryteria przyznania nagrody zostały poddane rewizji. Teraz główny nacisk zostanie położony na „indywidualne występy” oraz „decydujący i wpływowy charakter kandydatów”. Istotne będą też takie czynniki, jak „występy drużynowe i zdobyte trofea” oraz „klasa zawodnika i jego postawa fair play”. Głosujące jury zostało okrojone do 100 dziennikarzy pochodzących ze 100 najlepszych krajów w rankingu FIFA (wcześniej: 170). O tym, kto odbierze Złotą Piłkę pań zadecyduje z kolei 50 człownków jury.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

A skąd oni wiedzą, że wszyscy z kategorii męskiej czują się mężczyznami i wszyscy z kategorii żeńskiej czują się kobietami? Jak można tak faszystowsko narzucać ludziom tożsamość płciową?! Precz z faszystami!

Messi powinien zdobyć tą nagrodę !

Wątpię żeby Messi ją dostał, bo wkurzył Paryżan i już go nie lubią, a wiadomo, że ta nagroda nigdy nie miała nic wspólnego z obiektywnością.

A co za różnica kiedy Messi odbierze należną mu nagrodę. On już to traktuje w formie zabawy

Widzę wszystko przygotowane żeby wybór był między Żółwiem i Wikingiem
konto usunięte

Messi jak wygrał Copa america i dostał piłkę, a teraz jakby miał nie dostać za Mistrzostwo świata, MVP i dobry sezon we Francji, to ja nie wiem o co tu kaman... Fakt, że wcześniej przyznanu mu niesprawiedliwie. Tak teraz nie ma nikt z nim szans.
Haaland? W City grają inni piłkarze o większym wpływie.

Erling Haaland wygra Złotego Andruta, co do tego nie mam wątpliwości.

Pierwszy raz w historii Złotą Piłkę zdobędzie piłkarz reprezentujący klub z poza Europy. To nawet będzie śmiesznie wyglądać. Inter Miami, ostatnia drużyna w tabeli MLS, ale to oni będą mogli chwalić się, że ich zawodnik dostał Złotą Piłkę. :D

Tym samym bóg futbolu wyśrubuje rekord, który przetrwa wiele lat i będzie wspominany przez moje wnuki, amen.

Wydaje mi się że Leo dostanie tą ostatnią złotą piłkę na rozchodne z Europą za MŚ sam sezon w psg tez miał niezły ale z drugiej strony fenomenalny Hohland zaimponił mocno w tym sezonie jak jeden nie dostanie to drugi a top 3 zamknie Mekambe

Erling Braut Haaland.

Już w grudniu poznaliśmy. Lionel Andres Messi Cuccittini.