El Español: Sąd uznał umowę LaLigi z funduszem CVC za nielegalną, a Barcelona wycofuje się z pozwu! [Aktualizacja 22:05]

Mateusz Doniec

9 czerwca 2023, 21:50

El Espanol

74 komentarze

Fot. Getty Images

Jak twierdzi Jorge Calabrés z dziennika El Español, Sąd Pierwszej Instancji nr 47 w Madrycie stwierdził nieważność umowy między LaLigą a CVC na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu, którą zawarto 12 sierpnia 2021 roku. Sędzia podtrzymał w całości pozew złożony przez Real Madryt, FC Barcelonę i Athletic Club.

Zgodnie z orzeczeniem, do którego dostęp uzyskał dziennikarz El Español, "naruszono zasady zwołania zgromadzenia, a operacja o tak dużej skali zarówno czasowej, jak i ekonomicznej, została poddana procedurze powołania bez dostarczenia wszystkich danych niezbędnych do zrozumienia i oceny jej zakresu".

Javier Tebas naruszył statut LaLigi, zwołując zgromadzenie, "nie uzasadniając jego pilności". Z kolei "dokumentacja dostarczona klubom była niekompletna". Ponadto sędzia dodał, że "czas dostarczenia raportu Rothschilda, biorąc pod uwagę znaczenie operacji, nie pozwolił na jego prawidłową analizę".

Podczas samego zgromadzenia "wprowadzono czynnik, który zmienił warunki przedłożonego do dyskusji arkusza ustaleń i towarzyszących mu raportów". Orzeczenie to jest kluczowe dla Realu Madryt, Barcelony i Athleticu w ich walce z umową pomiędzy LaLiga i CVC. Te trzy kluby podjęły działania prawne, zarówno cywilne, jak i karne, przeciwko prezesowi LaLigi Javierowi Tebasowi, a także przeciwko Javierowi de Jaime Guijarro, szefowi funduszu CVC oraz samemu funduszowi CVC Capital Partners SICAV-FIS.

Orzeczenie to nie unieważnia umowy między LaLigą i CVC, która została przegłosowana 10 grudnia 2021 r., co zostało potępione przez te same trzy kluby jako "wprowadzającą w błąd strukturę". Orzeczenie to utrudnia jednak projekt "LaLiga Impulso" i co więcej, jak twierdzi El Español, CVC rozważa zerwanie umowy z powodu braku pewności prawnej przy użyciu klauzuli wyjścia, którą posiada.

Óscar Mayo, dyrektor generalny LaLigi, stwierdził, że "spędzono sześć lub siedem miesięcy na rozmowach w tej sprawie z niektórymi klubami, ale nie wszystkimi jak np. Real Madryt". W orzeczeniu stwierdzono, że jest to "zgodne z oświadczeniem wyrażonym przez klub pod przewodnictwem Florentino Péreza podczas zgromadzenia".

Ponadto sędzia uważa za "bezsporne, że podczas zgromadzenia wprowadzono zmianę w operacji, która była w porządku obrad, polegającą na tym, że kluby, które nie chciały głosować za zachowaniem swoich praw telewizyjnych, zostały pominięte w operacji ekonomicznej". W orzeczeniu stwierdzono, że "ta zmiana nie jest błaha". Przedstawiciele LaLigi obecni na Zgromadzeniu rzeczywiście użyli takich słów, jak "rekonfiguracja operacji" i "ponowne dostosowanie" umowy.

Ta zmiana spowodowała właśnie, że arkusz warunków poddany pod głosowanie stracił ważność. Treść punktu 4. porządku obrad została zatem zmodyfikowana. Przedstawiciel Athleticu, zgodnie z pismem, stwierdził: "Propozycja została nam przedstawiona, w ciągu tygodnia została zatwierdzona przez Zgromadzenie Delegatów, a w ciągu dwóch tygodni musisz ją już przegłosować na Zgromadzeniu..... Akceptujesz i bierzesz albo zostawiasz i nie krytykujesz. Operacja na stałą kwotę 150 miliardów euro w ciągu 50 lat... myślę, że naprawdę zniekształca nieco rzekome korzyści dla konkurencyjności".

Korekta, która została wprowadzona do operacji, spowodowała, że "raporty przedstawione na poparcie operacji są nieważne, zarówno pod względem ekonomicznym, podatkowym, jak i prawnym". Dlatego też "jeśli warunki zawarte w arkuszu umowy zostały zmienione, ocena nie była już odpowiednia, aby poznać konsekwencje operacji".

Sam Javier Tebas przyznał podczas zgromadzenia, że "konieczna jest rekonfiguracja, ponieważ jest już mniej klubów". W odpowiedzi na pytanie przedstawiciela Espanyolu miał wątpliwości i wykazywał się brakiem wiedzy: "Nie wiemy dokładnie, nie mogę ci tego powiedzieć".  Mimo to Óscar Mayo potwierdził, że " arkusz warunków był wiążący".

Pomimo tych nieprawidłowości w zawarciu umowy, zwołaniu zgromadzenia i zmianie porządku obrad, dział compliance LaLigi, kierowany przez Esperanzę Bernal-Quirós, w żadnym momencie nie ostrzegł o nieprawidłowościach, tym samym zwalniając się z odpowiedzialności.

W piśmie wysłanym do klubów dzisiaj (piątek, 9 czerwca) LaLiga ograniczyła się do wskazania, że orzeczenie to nie ma wpływu na porozumienie Zgromadzenia z dnia 10 grudnia 2021 roku. Postępowanie w tej sprawie toczy się również przed Sądem Prowincjonalnym w Madrycie. Ponadto, zgodnie z pismem, "ogranicza się do oceny, czy wystąpiły uchybienia formalne w warunkach wezwania i przyjęcia porozumienia".

Aktualizacja

21:50 Media: Barcelona wycofała się z pozwu przeciwko LaLidze złożonego razem z Realem Madryt i Athletikiem!

22:05 Victor Malo (Culemania): Barça woli być w dobrych stosunkach z LaLigą, ponieważ to od niej zależy, czy uda jej się podpisywać kontrakty tego lata. W ten sam sposób klub szuka zbliżenia z UEFA po sprawie Negreiry. Normalną rzeczą jest to, że oddala się od Realu Madryt, a także od Superligi.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

A Tebas tyle nerwów napsuł Barcelonie. Wygląda jednak na to, że Laporta zaprzyjaźnił się bliżej z tym miłym panem.

Powtarzam od początku tego cyrku. Żadnych interesów ze złodziejem Perezem.

To jest czysta polityka. Możemy mówić że Tebas złamał Laporte, ale warto przy tym zadać sobie pytanie czy stać na wojnę z LaLigą mając tak marną pozycję negocjacyjną, nie wspominając o kosztach potencjalnego wykluczenia z LM.

Tak czytam te komentarze i jestem przekonany, że jakieś 99% użytkownikow ma nie wiecej niż 15 lat

Ciekawe czy tym razem Tebas jak będzie starał się o kolejną kadencję to będzie miał konkurencję czy znowu będzie jedynym kandydatem.

Trochę to jednak słabe, ale z drugiej strony… pozew jest, co za różnica czy jesteśmy jego częścią. Raczej mało prawdopodobne, żeby tam wpadły odszkodowania.
Trzeba trzymać kciuki, żeby Tebasa kopnięty w tyłek, a czy to my kopniemy czy Florek..

Śliski klub wchodzi w układy ze śliskimi ludźmi - tak wygląda nasza rzeczywistość.

Laporta to jest jednak grubas i leszcz, co za łeb. To już wiemy czemu Barca ma zatwierdzony plan, Barca za wycofanie pozwu dostała zatwierdzenie od laporty...

Laporta, błagam, skończ kompromitować klub i oddaj rządy ludziom, którzy się na tym znają. Amen.

Jak dla mnie to jest trzymanie Tebasa za cojones a nie podlizywanie się lidze i uefa. Laporta na pewno nie jest typem co się położy i rozłoży nogi, to zagrywka polityczna, a skoro karta Superligi się posypała bez Juventusu to czuję że zostanie to wykorzystane przy transferach na naszą korzyść. Zobaczymy, póki co Laporta poradził sobie z Caso Negreira i innymi fajerwerkami jakie rzucają pod nogi Tebas z Realem.

Laporta liże dupsko Tebasowi teraz i to widać no ale z drugiej strony Florek się na niego wypiął a Superliga raczej upadnie to chłop ratuje co się da

Ale to jest patologia to wszystko co się dzieje.. obrzydza mi to całą ta smieszna lige.. XD

Jeżeli to prawda to mega słaby ruch ze strony Barcelony. Właśnie przez to Tebas będzie rządził jeszcze przez długi czas...

Haha czyli lizanie rowa Tebasowi i Ceferinowi xd
Godny wybór Lapciu

ale agenciki polityczne mam nadzieje ze wczesniej to dogadali akceptacja ffp za wycofanie sie z pozwu i wtedy Barca sie wycofala a nie w ciemno to zrobila i liczy na laskawosc wieksza w kwestii zaakceptowania finansow wtedy bylo by to troche amatorskie lizodupne ale skutek oby byl taki zeby wyszlo dla Barcy pomyslnie tak czy siak sad sie dobral do tebasika wiec to juz nic nie zmienia!

My jak chorągiewka na wietrze, przytulamy się tam gdzie widzimy korzyści, coraz mniej podoba mi się taki obraz Barcy ... żal patrzeć jak ten klub upada i prosi o jałmużnę ... ehhh

to już naprawdę z piłką zaczyna mieć mało wspólnego ... hehhhhh

Pocisk w Real, który chce być oskarżycielem w sprawie Negreiry. Skoro Real tak, to my tak ;)

Niezły bajzel ...

W sumie to dla nas opcja by to dobrze rozegrać. Teraz Tebcio jest osłabiony i możemy delikatnie sugerować kolejne ustępstwa, jak La Liga sie okaże elastyczna. Win-win.

A;bo Laporta jest jakimś geniuszem i coś kompinuje ale właśnie wkórwił mnie do końca mojej wytrzymałości psychicznej

z jednej strony chciałbym by go bardziej dowalić ale z drugiej z naszą sytuacją to możemy się z nim jechać po wrześniu a nie teraz gdy wszystko nam może zablokować

Zaraz, czy tylko mi dziwnie wygląda sytuacja, w której dział compliance nie informując o nieprawidłowościach zwalnia się z odpowiedzialności...?

Barcelona OPUSZCZA Real Madryt i Athletic w skardze przeciwko CVC.

Barcelona złożyła formalny wniosek o wycofanie się z procesu sądowego, który trzy kluby prowadziły przeciwko La Liga.
@relevo

Nasz PZPN z prezesem Lato+beton mógłby buty czyścić tym esesmanom z LL. Tutaj to dopiero jest Armageddon.

Gnida niszczy hiszpańską piłkę. Nie rozumiem jakim cudem on jeszcze nie wyleciał…

Powinni tam pocisnąć czy aby prywata nie poszła sroga za wdrozenie tego całego CVC. Może w końcu by go dojechali

Na razie podtrzymali teraz będzie proces ciekawe jakie działa Tebas wytoczy.

Tebas, mordo Ty moja! Czekam na jego słodkie komentarze. Ale najpierw niech pokaże jak boli go zadek od tego ze Messi wybrał MLS

Pytanie w tym momencie należy postawić takie: Czy Laporta bez ingerencji Pereza wszedłby w CVC? Jeśli tak, to dlaczego? Dlaczego tak wielki klub jak Barcelona musiał być od tego odwodzony przez swojego największego sportowego rywala? Niepojęte jak niekompetentni ludzie piastują w tej lidze najwyższe stanowiska. Zarówno w samej lidze, jak i poszczególnych drużynach. Tebas out.

To teraz Tebas aut ten człowiek niszczy la ligę i nie chodzi tylko o nasz klub ale o wszystkie kluby które są skrępowane zasada tebasa nawet pi przyjęciu cvc przez resztę nie zwaistuje transferami.

Nie wiem jak wy ale kilka lat temu La ligę oglądało się świetnie piłka chodziła bylo zajebiście w skrócie, a teraz to nie to samo, w tym roku przestawiam się na premier league

Pierwszy raz patrzę na tę "twarz" z uśmiechem.

Co jak co ale to jest fatalna wiadomość jeśli patrzy się na przyszłość ligi.
Nieważne czy Tebas zawalił, warunki były niekorzystne czy niewiadomo co jeszcze, jak teraz ta umowa zostanie zerwana to to będzie totalna katastrofa.
Kluby podobno dostały już ponad 50% oferowanych pieniędzy, i jak teraz będą musieli je zwrócić to ciekawe z skąd je wyczarują?
Już 2 lata temu wiele klubów miało nóż na gardle, teraz dla wielu sprawa niekoniecznie uległa poprawie, a zaraz będą musieli oddać miliony których zapewne dużo klubów nie ma.
Zaraz się okaże, że za 5-10 lat połowa drużyn z La Ligii przestanie istnieć i sama Liga może się z tego już nie wygrzebać.
Może to bardzo czarno wyglądać.

Barcelonie każde euro wylicza a sam robi przekręty co za typ

Ciekawe czy kluby, które były uwikłane w CVC mogą pozwać teraz Tebasa za jakieś straty moralne czy wizerunkowe. Ależ byłoby to piękne :o

Hahahahahahahahahahaha zbawca całej ligi z ręką w nocniku. Ciekawe kto za to teraz zapłaci.

Króciutko, PDW.
konto usunięte

Jazda z tym osobnikiem a już myślałem że po wiadomości ze Leo nie wraca nic nie ucieszy przez miesiąc a tu proszę . Oby dostal sanki od razu

Kłopoty... kłopoty Tebasa !

Teraz już nic innego mu nie zostało jak podać się do dymisji! Czereśniak!