Media: Leo Messi przechodzi do Interu Miami i wkrótce zabierze głos [Aktualizacja 20:40]

Mateusz Doniec

7 czerwca 2023, 20:40

The Athletic

377 komentarzy

Fot. Getty Images

Jak donoszą dziennikarze Paul Tenorio, Felipe Cardenas i Pablo Maurer z The Athletic, Major League Soccer i Inter Miami ustalają szczegóły dotyczące potencjalnego podpisania kontraktu z Lionelem Messim. Rozmowy prowadzone są na najwyższym szczeblu ligi, a potencjalna oferta kontraktu obejmowałaby nawet udziały w zyskach z Apple TV czy zainwestowanie w klub po zakończeniu kariery.

Jak twierdzą dziennikarze The Athletic, wiele źródeł zaznajomionych z negocjacjami twierdzi, że rośnie nadzieja na to, że Inter Miami może sfinalizować transakcję sprowadzenia Lionela Messiego do MLS już tego lata. Źródła te ostrzegły również, że zaufanie do umowy z Messim zmienia się z tygodnia na tydzień, a nawet z dnia na dzień. Jedno ze źródeł zapoznanych z dyskusjami na wysokim szczeblu ligi powiedziało, że kierownictwo MLS zostało poinformowane, że decyzja Messiego sprowadza się do Interu Miami lub Barcelony i że dołączenie do klubu z Arabii Saudyjskiej "nie jest brane pod uwagę". To samo źródło wspomniało o potencjalnej dacie debiutu Messiego w MLS, jeśli podpisze kontrakt: Mecz Interu Miami w Pucharze Ligi przeciwko meksykańskiej drużynie Cruz Azul 21 lipca.

Przypomnijmy, że jeszcze tej nocy Gerard Romero dodał tweeta, w którym napisał: "Było pięknie, drodzy państwo" i dołączył link do piosenki Gente de Zona pt. "La Gozadera", w której pada tekst: "Miami me lo confirmó", czyli: "Miami mi to potwierdziło". Z kolei Hernan Castillo zapewnił na antenie Radio Continental, że Messi zagra w Interze Miami. "Nie będzie więcej spotkań i taki będzie jego cel" - pisze argentyński dziennikarz.

Doniesienia o zbliżającej się decyzji Messiego były bardzo zróżnicowane, ale wydaje się, że w ostatnich dniach dynamika przesunęła się w kierunku Interu Miami. "Liga stała się bardzo kreatywna w tym aspekcie" - powiedział jeden z interesariuszy MLS o potencjalnej umowie sprowadzenia Messiego do MLS: "Wszystko jest brane pod uwagę".

Oferta MLS dla Messiego obejmuje udział dwóch największych partnerów komercyjnych ligi. Wiele źródeł zaangażowanych w dyskusje na wysokim szczeblu powiedziało na początku tego tygodnia, że MLS i Apple dyskutowały o zaoferowaniu Messiemu udziału w przychodach generowanych przez nowych subskrybentów MLS Season Pass, ligowego pakietu streamingowego na Apple TV+. Obie strony postrzegają potencjalne zaangażowanie Messiego w Major League Soccer jako bardzo korzystne; Apple i MLS podpisały 10-letnią umowę o wartości 2,5 miliarda dolarów wiosną tego roku. We wtorek Apple ujawniło, że czteroczęściowy serial dokumentalny opowiadający o pięciu występach Messiego na Mistrzostwach Świata będzie transmitowany na Apple TV+.

Adidas, który jest jednym z największych sponsorów korporacyjnych MLS, przygotował swój własny potencjalny układ, aby zachęcić Messiego do przybycia do Stanów Zjednoczonych. Źródła, z którymi konsultowali się dziennikarze The Athletic, podały, że Messi otrzymał od giganta odzieży sportowej propozycję umowy o podziale zysków, która zakładałaby, że piłkarz otrzyma część zysków Adidasa wynikających z jego zaangażowania w MLS. Sam Messi ma wieloletnią współpracę z Adidasem, a w 2017 roku podpisał dożywotnią umowę sponsoringu obuwia z firmą.

Źródła w całej lidze, które były na bieżąco informowane o rozmowach, różniły się poziomem pewności co do tego, czy Inter Miami i MLS będą w stanie wygrać wyścig o podpisanie kontraktu z Messim. Jedno ze źródeł określiło szanse na 50:50. Inne powiedziało, że nawet kierownictwo Interu Miami nie jest do końca tego pewne. Negocjacje są prowadzone przez właścicieli Interu Miami: Jorge i José Masów.

Według wielu źródeł umowa Messiego prawdopodobnie obejmowałaby opcję zakupu udziałów jednej z drużyn MLS po zakończeniu jego kariery w Stanach. Przypominałoby to kontrakt Davida Beckhama z LA Galaxy, który dawał mu opcję zakupu drużyny MLS za 25 milionów dolarów. Osatecznie Anglik zainwestował właśnie w Inter Miami.

Gdyby Messi przybył do Miami, mógłby zostać powitany przez znajomą twarz. Wiele źródeł poinformowanych o poszukiwaniach trenera przez Inter Miami potwierdziło dzienniakrzom The Athletic, że odbyły się wstępne rozmowy między klubem a Gerardo "Tatą" Martino, który jest obecnie bez pracy po opuszczeniu stanowiska selekcjonera reprezentacji Meksyku w grudniu. Inter Miami jest obecnie prowadzony przez tymczasowego trenera Javiera Moralesa. Poprzedni trener klubu, Phil Neville, został zwolniony w zeszłym tygodniu. Warto przypomnieć, że Leo Messi współpracował już z Martino w  Barcelonie w sezonie 2013/14 oraz w reprezentacji Argentyny w latach 2014-2016.

Aktualizacja

13:22 Roger Torelló (Mundo Deportivo): Barça przyznaje, że powrót Messiego jest skomplikowany. "To bardzo trudne" - mówią osoby z klubu.

15:17 Guillem Balagué, autor biografii Leo Messiego: "Leo Messi podjął decyzję, kierunek: Inter Miami. Leo Messi odchodzi do Interu Miami".

15:19 Miguel Rico potwierdza: "Leo Messi przekazał Barcelonie, że nie wróci. Będzie grał w Interze Miami".

15:37 Helena Condis (Cadena COPE): Mimo spotkania Jorge Messi - Laporta, Leo był już blisko Interu Miami. Nie wierzył, że Barça może dać mu gwarancję rejestracji. Miami to opcja, która najbardziej kusiła jego i jego rodzinę po Barcelonie.

15:50 Wszystkie media zgodne: Leo Messi podjął decyzję o przejściu do Interu Miami. Brakuje podpisu pod kontraktem.

17:20 Toni Juanmarti twierdzi, że Leo Messi wypowie się wkróce w mediach społecznościowych. Dochodzą też głosy, że ma dziś pojawić się wywiad z Argentyńczykiem w Mundo Deportivo i w Sporcie.

17:22 Gaston Edul: Leo Messi poinformuje o swojej decyzji w ciągu najbliższych kilku godzin.

17:58 Fabrizio Romano: Leo Messi do Interu Miami: HERE WE GO! Decyzja została podjęta i zostnie ogłoszona w ciągu nadchodzących godzin.

18:13 Matteo Moretto (Relevo): Jorge Messi ma w planach wylecieć do Miami tej nocy.

18:55 Helena Condis (Cadena COPE): Al-Hilal podwyżyszło właśnie swoją ofertę dla Leo Messiego. Saudyjczycy idą na całość. Zobaczymy, czy sprawią, że Leo zmieni decyzję.

19:05 Helena Condis dodaje, że Saudyjczycy zaoferowali Messiemu 1,5 miliarda euro za trzy lata.

19:34 Alfredo Martínez (Onda Cero): Od godziny 21:00 można spodziewać się ogłoszenia decyzji Leo Messiego. Przemówi sam Argentyńczyk. Podpisze kontrakt na trzy sezony.

19:35 Gaston Edul: Umowa Messiego z Interem Miami zakłada, że po każdym sezonie zawodnik będzie mógł odejść za darmo.

19:50 Fabrizio Romano: Al-Hilal nie wyśle żadnej oferty Messiemu. Nie ma szans i nie ma sensu w ulepszaniu oferty, bo decyzja została już podjęta: Messi dołączy do Interu Miami. Barcelona nie miała szans, aby dać Messiemu gwarancję rejestracji.

20:20 Samuel Marsden (ESPN): Messi byłby zachwycony, gdyby mógł wrócić do Barcelony, ale nie chodziło tylko o to, że nie chciał czekać. Nie chciał również, aby ktoś musiał zostać sprzedany lub obniżać pensje, aby on mógł wrócić.

20:40 Mundo Deportivo oraz Sport zapowiadają wspólny wywiad z Leo Messim, w którym Argentyńczyk wyjaśni swoją decyzję. Rozmowa ma zostać opublikowana o godz. 21:00. Zapraszamy na tłumaczenie tego wywiadu w formie relacji, która wkrótce ukaże się na stronie!

Leo Messi ogłasza swoją decyzję: "Odchodzę do Interu Miami; Nie chciałem przechodzić drugi raz przez to samo"

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Niby człowiek wiedział, a jednak trochę się łudził.....
« Powrót do wszystkich komentarzy