Oficjalny komunikat FC Barcelony ws. filmiku dla rosyjskich kibiców

Mateusz Doniec

23 maja 2023, 16:35

Tribuna.com

38 komentarzy

Fot. Getty Images

FC Barcelona wysłała do ukraińskiej gazety "Tribuna" oficjalny komunikat, w którym odnosi się do filmiki z udziałem Sergiego Roberto i Alejandro Balde, w którym obaj zawodnicy pozdrawiają rosyjskich kibiców.

Oficjalny komunikat FC Barcelony:

FC Barcelona pragnie wysłać instytucjonalne przesłanie w związku z ostatnimi kontrowersjami wywołanymi przez pozdrowienia od dwóch naszych zawodników podczas oficjalnych interesów LaLigi z międzynarodową stacją telewizyjną. Pragniemy podkreślić nasze zaangażowanie w pokojowe rozwiązanie konfliktu i wiarę w wartość sportu jako narzędzia łączącego narody.

Po raz kolejny wyrażamy nasze poparcie dla narodu ukraińskiego i głęboko żałujemy, że te pozdrowienia uraziły naszych fanów na Ukrainie. Prezydent Joan Laporta, w przemówieniu wygłoszonym w marcu 2022 roku, wyraził swoje wsparcie w obliczu wojny, którą określił jako "nieuzasadnioną", i odniósł się do wszystkich ukraińskich sportowców, którzy stali się częścią klubu. Co więcej, zaoferował wsparcie FC Barcelony wszystkim Ukraińcom przybywającym do Katalonii w poszukiwaniu schronienia.

Nasze wsparcie nie ogranicza się tylko do słów. Za pośrednictwem Fundacji Barça, Klub zorganizował w różne dni meczowe na Spotify Camp Nou stoiska, na których zbierano niezbędne produkty dla noworodków i małych dzieci, które przybyły ze swoimi matkami. W wyniku tej inicjatywy, przeprowadzonej we współpracy z Czerwonym Krzyżem, zebrano ponad 17 000 kilogramów żywności dla dzieci i innych podstawowych, niezbędnych produktów.

Kampania wsparcia dla ukraińskich uchodźców w Katalonii obejmowała również organizację zajęć społeczno-edukacyjnych i sportowych dla dzieci i młodzieży, którzy znaleźli się w centrum powitalnym w różnych lokalizacjach w Katalonii. Działania te, prowadzone przez zespół wolontariuszy z Klubu, socios i pracowników, mają na celu wsparcie emocjonalne i promocję aktywności fizycznej dla młodych Ukraińców, którzy znaleźli się w emocjonalnie stresującej sytuacji.

Jednoznaczne przesłanie Prezydenta pozostaje aktualne, ponieważ nie zapomnieliśmy o naszych kibicach na Ukrainie. Nie tylko oferujemy im nasze pełne wsparcie, ale także mamy nadzieję, że wkrótce będą mogli żyć w pokoju w swojej ojczyźnie.

Warto zwrócić niestety uwagę, że w żadnym miejscu nie pada słowo "przepraszam", a także "Rosja".

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Faktem jest, że w obecnych czasach takie filmiki to woda na młyn dla rosyjskich władz ALE nie dajmy się zwariować. Z tego co ostatnio wyczytałem aktualnie na świecie trwa +/- 27 konfliktów zbrojnych. To, że najbliżej nas (tj. Europy) toczy się wojna sprawia, że niektórzy do reszty postradali zmysły. Oczywiście tragedia na Ukrainie to akt bestialstwa, ale tak samo czują się ludzie w Sudanie, Afganistanie, Jemenie, Etopii itd. To, że garstka osób akurat rządzących lub chcących dojść do władzy jest tyranem nie znaczy że całe społeczeństwo tych Państw jest zepsute i musi z tego powodu cierpieć. Na pewno w Rosji są ludzie, którzy tak jak i my czy inni chceliby móc normalnie oglądać mecze i cieszyć się grą oraz zwycięstwami ulubionych klubów. Czy naprawdę przez to że Putin jest jaki jest musimy każdego Rosjanina czy Rosjankę traktować jak terrorystów? Mamy się zupełnie od nich odizolować mimo że nie są winni? Film był sierowany do fanów, którzy pewnie w Rosji są. Zresztą tak jak i w każdym z wyżej wymienionych krajów. Czy był on potrzebny w tej chwili po wysypie ostatnich afer? Nie koniecznie ale też nie możemy teraz kategoryzować ludzi przez to że kibicują Barcelonie czy innym klubom akurat z terytorium Rosji.
« Powrót do wszystkich komentarzy