Jules Koundé wspiera Viníciusa: Ignorancja jest najgorszym złem, ale można ją wyleczyć

Mateusz Doniec

23 maja 2023, 09:30

@jkeey4

18 komentarzy

Fot. Getty Images

Jules Koundé przedstawił w mediach swoje stanowisko ws. rasizmu w hiszpańskim futbolu i przekazał całe swoje wsparciu Viníciusowi po tym, co wydarzyło się w niedzielę na Mestalla.

Jules Koundé:

Dyskryminujące obelgi nie powinny być tolerowane ani usprawiedliwiane. Stwierdzenie, że zachowanie zawodnika może wywoływać rasistowskie reakcje, to zepchnięcie debaty na dalszy plan. Musimy skupić się na rozwiązaniach, ponieważ problem jest niestety powtarzalny i plami wizerunek tej ligi. Z pewnością robi to mniejszość, ale to nie czyni tego bardziej akceptowalnym.

Czy ci ludzie są głęboko rasistowscy, czy po prostu działają w celu destabilizacji? Trudno powiedzieć. Ale jedno jest pewne, słowa mają znaczenie, a czyny mają konsekwencje.

Takie zachowanie jest karalne przez prawo. Sam zakaz stadionowy byłby zbyt prosty. Jakie sankcje istnieją poza piłką nożną? Czy są one rzeczywiście stosowane? Czy są wystarczające? Czy możemy sobie wyobrazić więcej środków edukacyjnych i pracy społecznej?

Ignorancja jest najgorszym złem, ale można ją wyleczyć. Nadal jestem przekonany, że każdy jest w stanie zastanowić się nad swoim zachowaniem w przeszłości, zmierzyć się z wyrządzoną krzywdą i zmienić się na lepsze.

Całe moje wsparcie Vini

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.
konto usunięte

Ignoranta viniciusa też trzeba wyleczyć.

Gość zachowuje się jak dzieciak, który zaczepia psa czy kota, a jak ten go w końcu w odwecie podrapie czy pogryzie to leci z płaczem do mamy narzekając jaki ten zwierzak jest zły. I to co napisał Kounde czy mówią lub piszą w większości inni jest jak chęć uśpienia w tej sytuacji zwierzęcia, zamiast wyedukowania dzieciaka jak należy się zachowywać wobec zwierząt żeby nie prowokować ich negatywnych reakcji.
Absolutnie nie widzę tu rasizmu, bo rasiści mają uprzedzenia do koloru skóry, a nie do debilnego zachowania, a tu zdecydowanie nie kolor skóry prowokuje krzyki w kierunku Viniciusa, bo jak razem z nim na murawie przebywa 5 innych ciemnoskórych tak tylko pod jego adresem są okrzyki.

Dobrze Kounde napisał - fakt jest taki że Hiszpania zaniedbała aspekt edukacyjny podobnie do Polski - ludzie żadko kiedy odróżniają rasizm od dyskryminacji czego przykładem są debilne stwierdzenia o rasizmie wobec białych czy że rasizm może być usprawiedliwiony i zostać sprowokowany. Działań przedstawicieli Państwa Islamskiego, którzy działają w wyniku reakcji na różnego typu historyczne krzywdy nie da się usprawiedliwić, zatem jak można usprawiedliwiać rasizm.
Społeczna bieda i brak edukacji społecznej przyczynia się do dyskryminacji i rasizmu na trybunach w ubogiej Hiszpanii, gdzie życie jest cięższe niż w innych krajach starej UE - może wynikać z różnego typu frustracji i chęci wyżycia się - nie zmienia to jednak faktu że z rasizmem trzeba walczyć i nie szukać debilnych usprawiedliwień.
https://www.pah.org.pl/dlaczego-rasizm-dotyczy-dyskryminacji-wylacznie-osob-nie-bialych/?enable_cookies=all
Jasne, że rasizmu nie trzeba się pozbyć - jego trzeba wyp.erdolić z hukiem. Niemniej... Gdzie była tak wielka solidarność i gorąca dyskusja w świecie futbolu, gdy ofiarami mowy nienawiści padali biali piłkarze? Gdzie był świat piłkarski, gdy notorycznie obrażano Pique i jego rodzinę? Już nawet nie wspomnę o wielu innych rasistowskich incydentach, które nie były tak nagłaśniane, jak przypadek Viniego. No, ale cóż - jak uderzysz w dzwon, to tym głośniej robi się dookoła, im bardziej ten dzwon jest pusty.
konto usunięte

dokładnie to czy prowokuje czy nie nie mam znaczenia przypominam ze kliku prowokatorów było w piłce nożnej wspomniany Pepe który sie zmienił. Rasizm trzeba potępiać.