Czy LaLiga zatwierdziła już plan rentowności Barcelony? [Aktualizacja 17:30]

Dariusz Maruszczak, Bartosz Pluciński

20 maja 2023, 15:00

MD, ESPN, Sport

10 komentarzy

Fot. Getty Images

Barcelona miała 19 maja uzyskać odpowiedź od LaLigi, czy otrzyma zielone światło na przeprowadzanie transferów w letnim okienku, dzięki zatwierdzeniu planu przywrócenia rentowności. Ostatnie doniesienia w tej sprawie wskazują jednak na to, że wszystko się przedłuży.

Sergi Sole z Mundo Deportivo informuje, że Barça nie spodziewa się, że otrzyma odpowiedź od LaLigi jeszcze w tym tygodniu. Podobne wieści przedstawił Moises Llorens z ESPN. Jego zdaniem Barcelona ma nadzieję, że po 22 maja dostanie wreszcie wiadomość, czy jej plan zostanie zatwierdzony. Dalsza zwłoka w tej sprawie nie jest korzystna dla Blaugrany, która ma mnóstwo tematów do zamknięcia w lecie. Klub musi zarejestrować piłkarzy obecnej kadry, a także zaplanować ruchy transferowe, na czele z pozyskaniem Leo Messiego. Oczywiście zaaprobowanie planu przez LaLigę nie rozwiąże wszystkiego, bo Barça będzie musiała jeszcze uzyskać przychody ze sprzedaży graczy, aby móc kogoś kupić.

Sytuacja jest jednak dziwna, ponieważ wiceprezydent Eduard Romeu w jednym z ostatnich wywiadów zapewnił, że LaLiga udzieli odpowiedzi właśnie 19 maja, ponieważ wtedy zbiera się jej komisja delegatów. Przedstawiciel Barcelony był zresztą przekonany, że plan zostanie zaakceptowany.

AKTUALIZACJA

19 maja, 14:21 Jak donosi Gerard Romero, LaLiga ma w połowie przyszłego tygodnia oficjalnie poinformować Barcelonę o zatwierdzeniu planu. Zostało to już uzgodnione werbalnie. W ramach tego planu Barça traktuje priorytetowo zaległe przedłużenia kontraktów i przybycie Messiego.

20 maja 2023:

15:00 Jak informuje Ferran Correas ze Sportuw poniedziałek 22 maja LaLiga oficjalnie poinformuje FC Barcelonę o zatwierdzeniu przedstawionego planu rentowności. Blaugrana szczegółowo opisuje w nim, w jaki sposób uzyska 200 milionów euro w ciągu dwóch lat w ramach redukcji wydatków i zwiększeniu przychodów.

LaLiga przeanalizowała plan, akceptuje go i da "OK": działania takie jak ogłoszenie zamknięcia Barça TV były kluczowe do dania FC Barcelonie zielonego światła. Jest to niezbędny krok, aby klub mógł rozpocząć działania w kolejnym okienku transferowym. Zgodnie ze słowami Eduarda Romeu, absolutnym priorytetem jest jednak zarejestrowanie wszystkich odnowionych kontraktów, czyli coś, co można zrobić praktycznie automatycznie. Są to przypadki: Ronalda Araujo, Marcosa Alonso, Sergiego Roberto, Gaviego i Iñakiego Peñy oraz Alejandro Balde, którego przedłużenie umowy do 2027 roku jest już niemal pewne.

Ponadto, zatwierdzenie planu przez LaLigę spowoduje, że Barça powróci do zasady 1/1 i pozostawi za sobą regułę 1/4, której dotychczas podlegała. Innymi słowy, wcześniej na każde 100 milionów euro, które Barça zarobiła na transferach i oszczędnościach płacowych, mogła zainwestować jedynie 25 mln w pensje i pozyskanie nowych zawodników. Teraz obie kwoty zostaną zrównane.

17:30 Adrián Sánchez [Más que pelotas]: Barça pracuje z "OK" od LaLigi od tygodni. Oficjalne potwierdzenie było zaplanowane na wczoraj, ale ponieważ był piątek, zdecydowano się przełożyć je na przyszły tydzień, stąd też zielone światło ma zostać wydane w poniedziałek.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Te przedłużenie umowy Marcosa Alonso i Sergiego Roberto to jeden wielki DRAMAT..

Najważniejsza jest dla nas ta zasada 1/1 bo tylko wtedy oszczędności i transfery mają sens. Oby się wszystko udało.

"Jak informuje Ferran Correas ze Sportu, w poniedziałek 20 maja LaLiga oficjalnie poinformuje FC Barcelonę o zatwierdzeniu przedstawionego planu rentowności"

to niezły poniedziałek 20 maja xD

Czego nie ma na papierze, to nie istnieje. Umowa słowna ma moc tylko wtedy gdy jest nagrana.

"Przedstawiciel Barcelony był zresztą przekonany, że plan zostanie zaakceptowany."
Znaczy poszedł na klasyczny rympał. Z pozyskaniem Messiego też tak to wygląda.

Zobaczymy, na razie wszystko wygląda mocno niepewnie. Werbalnie to można sobie złożyć życzenia świąteczne, tu potrzebna jest konkretna decyzja pokazująca na co Barca może sobie pozwolić w okienku transferowym.

W koncu Tebas fotazo.

Wiceprezydent Barcy: "19-stego zbierze się komisja delegatów LaLigi i będziemy mieli odpowiedź, która na pewno będzie pozytywna."

A nie, czekaj!

No cóż, po środowym meczu można było przewidywać, że coś się opóźni albo i wysypie :)