Media: Zatwierdzenie planu finansowania Espai Barça coraz bliżej [Aktualizacja 20:37]

Dariusz Maruszczak

30 marca 2023, 20:30

EFE, Mundo Deportivo

12 komentarzy

Fot. Getty Images

Dziś odbyło się posiedzenie zarządu Barcelony, którego głównym tematem było finansowanie Espai Barca. Poruszane będą też inne kwestie, w tym sprawa Negreiry. Jedną z nich było również zgłoszenie do odpowiednich organów stadionu na następny sezon.

Według agencji prasowej EFE Blaugrana przekazała już Hiszpańskiej Królewskiej Federacji Piłkarskiej, że jej pierwsza drużyna w przyszłym sezonie będzie rozgrywać mecze w roli gospodarza na Stadionie Olimpijskim imienia Lluisa Companysa, zlokalizowanym na wzgórzu Montjuïc. Teraz Federacja ma powiadomić o tym UEFA. Przekazanie wiadomości może świadczyć o tym, że Barça dopięła finansowanie Espai Barca, dzięki czemu prace związane z przebudową Camp Nou będą mogły rozpocząć się już najbliższego lata. Przypomnijmy, że zgodnie z wstępnymi planami Barcelona ma grać na Montjuïc do listopada 2024 roku.

Aktualizacja

20:30 Media podają, że posiedzenie zarządu dobiegło końca, ale Barcelona nie opublikowała jeszcze żadnego komunikatu co do podjętych decyzji, co tworzy pole do spekulacji. Dziennikarze są jednak zgodni, że prace nad Espai Barça mają być prowadzone w ustalonym do tej pory rytmie. Mundo Deportivo donosi, że zatwierdzono plan finansowania projektu, który polega na zaciągnięciu pożyczki na 1,5 miliarda euro. Oczekuje się, że jutro główni inwestorzy na czele z Goldman Sachs i JP Morgan wyrażą zgodę na przeprowadzenie operacji i będzie można ją oficjalnie ogłosić. Nie było jednak jednomyślności w zarządzie. Według Catalunya Radio niektórzy jego członkowie proponowali odłożenie realizacji projektu do czasu poprawy sytuacji sektora bankowego i inwestycyjnego oraz położenia finansowego klubu. Niepokój budzi wysokie oprocentowanie (6%). Zgodnie z tymi doniesieniami finansowanie Espai Barça nie zostało jeszcze zamknięte, ale klub myśli tylko o kontynuowaniu projektu w ramach dotychczasowych koncepcji. Wygląda na to, że jesteśmy kolejny krok bliżej do sfinalizowania operacji.

20:37 Barcelona w oficjalnym komunikacie poinformowała o zatwierdzeniu przedłużenia na kolejne trzy lat dwóch polis kredytowych wobec podmiotów bankowych: Caixabank i Banco Santander. W przypadku pierwszej z nich została ona przedłużona z 30 kwietnia 2023 roku do 30 kwietnia 2026 roku z maksymalną kwotą 17 milionów euro. W przypadku Banco Santander mowa o kontynuowaniu współpracy do 15 maja 2026 roku, a suma opiewa na 32,5 miliona euro. Barça uważa, że te decyzje wzmacniają zdolność klubu do prowadzenia zwykłej działalności i stanowią przykład zaufania sektora bankowego do Dumy Katalonii.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

6% z półtora miliarda to 90mln rocznie samych odsetek. Grubo. RM i Tottenham w czasie budowy stadionu nikogo nie sprowadzali, mam na myśli bilans transferowy na 0 (suma sprzedaży =suma zakupów), ciekawe jak my to planujemy.

I część pieniążków pójdzie na transfery XD

Ciekawe jak bardzo podskoczy cena biletów na nowym Camp Nou

Wątpię żeby Messi chciał wrócić na koniec kariery żeby grać w tej budzie a nie na Camp Nou