Argentyńscy dziennikarze: Messi chce wrócić do Barcelony! [Aktualizacja 22:04]

Dariusz Maruszczak

31 marca 2023, 16:40

L'Equipe, Mundo Deportivo, RAC1

181 komentarzy

Fot. Getty Images

  • W ostatnim czasie nagromadziło się sporo doniesień dotyczących przyszłości Leo Messiego, który nadal nie zaakceptował propozycji PSG
  • Mundo Deportivo uważa, że Barcelona przeprowadzi ofensywę ws. powrotu Argentyńczyka
  • Zgodnie z doniesieniami 35-latek zarabia w Paryżu ponad 40 milionów euro rocznie

Jak podaje L’Equipe, w PSG coraz pesymistyczniej patrzy się na przedłużenie kontraktu Messiego. Powodem ma być jego wysoka pensja, do której należy dodać wynagrodzenie Kyliana Mbappe, Neymara i Sergio Ramosa, co tworzy problemy w zakresie Finansowego Fair Play, choć raczej trudno oczekiwać wyciągnięcia konsekwencji wobec klubu kontrolowanego przez Katarczyków. Ponadto dziennik dodaje, że Messiego wydaje się obecnie bardziej kusić odejście z PSG, a próba nakłonienia go do pozostania poprzez zaoferowanie jeszcze lepszych warunków byłaby z perspektywy francuskiej prasy szalonym pomysłem. Z kolei Mundo Deportivo jest innego zdania i uważa, że paryżanie są gotowi poprawić ofertę dla cracka z Rosario.

Wymagający kontrakt

Tymczasem w Barcelonie coraz więcej mówi się o potencjalnym powrocie Messiego, wykorzystując jego brak porozumienia z PSG. Trzeba jednak zwrócić uwagę, jak trudne byłoby zmieszczenie kontraktu gwiazdora w zespole Blaugrany. Ostatnie doniesienia L’Equipe wskazują, że Argentyńczyk zarabia w PSG 3,375 miliona euro brutto miesięcznie, czyli 40,5 miliona brutto rocznie. Dla Dumy Katalonii jest to obecnie ogromna kwota, ponieważ klub stoi przed wyzwaniem ograniczenia wydatków płacowych i zarejestrowania graczy obecnej kadry. Messi musiałby zgodzić się na znaczną obniżkę wynagrodzenia. Sposobem na to mogłoby być zagwarantowanie mu określonej części przychodów klubu wynikających z jego powrotu (np. kontrakty sponsorskie), ale trzeba podkreślić, że w innych drużynach 35-latek miałby gwarantowane większe apanaże. Oczywiście w przypadku Blaugrany rolę odgrywają też kwestie sentymentalne.

Ofensywa i planowanie Barcelony

Mimo to według Mundo Deportivo Barcelona planuje ofensywę w sprawie Messiego. Klub różnymi drogami miał zacząć pracować nad przekonaniem 35-latka do powrotu na Camp Nou. Trwają próby poprawienia relacji przede wszystkim Joana Laporty z Messim i jego otoczeniem po szokującym dla piłkarza rozstaniu w 2021 roku. Prezydent rozmawiał już z ojcem zawodnika i choć głównym tematem było zorganizowanie w przyszłości hołdu dla Leo, była to okazja do stworzenia podwalin pod zdrowe stosunki.

Temat powrotu Messiego pozytywnie odbierali obecni piłkarze Barcelony, a zdaniem Mundo Deportivo sam Leo w rozmowie z niektórymi osobami z szatni nie zamknął się na taką opcję. Xavi też wierzy, że Argentyńczyk może wrócić i grać na pozycji czwartego pomocnika. Trener widział w tej roli Bernardo Silvę, ale opcja z Leo jest dla niego jeszcze bardziej interesująca. Zdaniem katalońskiego dziennika sprowadzenie 35-latka jest na poważnie rozważane nie tylko przez Laportę czy Xaviego, ale też Rafę Yuste, Mateu Alemanyego czy Jordiego Cruyffa, a podczas spotkań sztabu szkoleniowego i dyrekcji sportowej dotyczących planowania kadry powrót Leo jest jednym z tematów rozmów.

Również RAC1 podaje, że Barcelona próbuje przekonać Messiego do powrotu, a ostatnio robiła to poprzez różne osoby, ale nie Laportę. Argentyńczyk nie zamyka drzwi przed Blaugraną, ale czeka na złożenie konkretnej propozycji przez klub, wraz ze szczegółami dotyczącymi projektu. Nie są to jedyne doniesienia dotyczące Messiego. Achraf Ben Ayad przyznał, że Barça stanowi jedną z opcji, ponieważ Leo kocha klub, ale musi wiele się wydarzyć, aby doszło do jego powrotu. Z kolei Alfredo Martínez podaje, że Inter Miami wciąż ma nadzieję na przekonanie Leo Messiego i Sergio Busquetsa, ale wykluczony został Luis Suárez. Wydaje się jednak, że Argentyńczyk będzie chciał jeszcze grać na najwyższym poziomie, zwłaszcza że mówi się, że miał przekazać trenerowi Scaloniemu chęć udziału w mundialu w 2026 roku.

AKTUALIZACJA

11:55 Jak podaje Toni Juanmarti Relevo, Laporta chce odzyskać Messiego, ale nie będzie działał w pośpiechu i ryzykował więcej niż jest to dopuszczalne. Aby podjąć decyzję o powrocie Argentyńczyka, najpierw musi ustalić, jakie będą tego koszty. Zamierza podjąć wysiłek, aby Leo mógł wrócić, ale bez narażania klubu na ryzyko. Sam Messi nie podjął jeszcze decyzji, ale nie wyrazi wprost chęci powrotu, jeśli nie będzie gwarancji zarejestrowania go w LaLidze. Zwłaszcza ze względu na problematyczne relacje z Laportą po szokującym dla piłkarza odejściu z klubu. Z perspektywy Barcelony powrót Messiego jest jednak realną alternatywą.

16:40 Dziennikarz Esteban Edul napisał na Twitterze: "Messi chce wrócić do Barcelony. Jeśli będzie oferta, będzie powrót".

16:54 Argentyńska dziennikarka Veronica Brunati też pisze, że Messi chce wrócić, i podaje wiele innych informacji w tej sprawie:

- Mateu Alemany ma negocjować z Tebasem możliwość rejestracji cracka z Rosario, a także innych graczy.

- Powrót Leo jest możliwy z punktu widzenia finansowego. Zarobki Messiego opiewałyby na około 10 milionów euro + zmienne uzależnione od sponsoringu, co zbliżyłoby warunki współpracy do tych z PSG.

- Piłkarz kontaktował się dziś bezpośrednio ze skarbnikiem Barcelony Ferranem Olivierem [Brunati zapewne chodziło o Ferrana Olive - przyp. red.] i dlatego Rafa Yuste był tak dobitny w swojej wypowiedzi na temat powrotu Argentyńczyka.

Pamiętajmy jednak, że sytuacja budżetowa Barcelony jest bardzo skomplikowana i niepewna, więc nie ma co nadmiernie przywiązywać się do informacji o "możliwym powrocie z punktu widzenia finansowego". 

17:39 Trener PSG Christophe Galtier: "Wiem, że Messi i klub negocjują od pewnego czasu, ale to, co zdecyduje Leo, jest poufne, a rozmawianie o tym nie należy do moich kompetencji".

17:43 Sport informuje, że PSG jest gotowe poprawić propozycję dla Messiego. Argentyńczyk przed podjęciem decyzji chce jednak wiedzieć, jak będzie wyglądał projekt sportowy klubu. 35-latek nie będzie też spieszył się z wyborem drużyny, w której będzie występował.

17:58 David Bernabéu ze Sportu podaje, że kwestia powrotu Messiego była omawiana podczas wczorajszego posiedzenia zarządu. Władze klubu po przedstawieniu tematu przez osoby odpowiedzialne za tę sprawę, uznały, że operacja jest wykonalna, i podchodzą do niej z optymizmem. Powrót Messiego jest jednak możliwy pod warunkiem, że Barcelona rozwiąże swoje problemy z Finansowym Fair Play, co nie będzie łatwe.

22:04 Jak podaje Catalunya Radio, Xavi planuje spotkać się osobiście z Messim, gdy losy trofeów będą już rozstrzygnięte, aby ocenić, jak realne są chęci Argentyńczyka co do dołączenia do Barcelony. Trener uważa, że 35-latek pasowałby do jego zespołu bardziej jako pomocnik w kwartecie w drugiej linii niż napastnik, ale musiałby więcej pracować w defensywie.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Messi podaje, Lewandowski przyjmuje piłkę, odwr...., Aa, jednak nie, Lewandowski źle przyjął. Strata
« Powrót do wszystkich komentarzy