SER Catalunya publikuje szczegóły nowej propozycji finansowania Espai Barca

Mateusz Doniec

29 marca 2023, 14:15

SER Catalunya

6 komentarzy

Fot. Getty Images

Barça walczy z czasem, aby domknąć finansowanie, które pozwoli jej rozpocząć prace nad pierwszą fazą budowy Espai Barça. Według dziennikarzy z programu „Què t'hi Jugues” na SER Catalunya Barça analizuje nową propozycję finansowania, aby uzyskać 1,5 miliarda euro, które klub potrzebuje na przeprowadzenie prac.

Nowa propozycja finansowania Espai Barça przez Goldman Sachs i  JP Morgan obejmuje podział pożyczki na trzy transze po około 500 milionów każda. Celem jest długoterminowe zaoszczędzenie pieniędzy poprzez obniżenie odsetek, które obecnie wynoszą 6%. Trzy miesiące temu marża wynosiła około 5%. Zdaniem SER Catalunya klub mógł uzgodnić finansowanie już 15 dni temu, ale wolał poczekać na poprawę warunków. Obecnie badana struktura finansowania przedstawia się następująco:

  • 500 milionów euro krótkoterminowej pożyczki bankowej (około pięciu lat) z oprocentowaniem 6%. Pożyczki udzieli Goldman Sachs
  • 500 milionów euro od inwestorów "średnioterminowych" z oprocentowaniem 5%
  • 500 milionów euro od inwestorów długoterminowych (około 25 lat) poniżej 5% odsetek.

Struktura ta została zaprojektowana z pomocą amerykańskich gigantów Goldman Sachs i JP Morgan, z którymi Barça współpracuje od czasu objęcia mandatu przez Josepa Marię Bartomeu. SER Catalunya zapewnia jednak, że istnieje też plan B z udziałem Key Capital, spółki Anasa Laghariego, powiernika Florentino Péreza, który już latem ubiegłego roku pomagał Barcelonie w sprzedaży aktywów (dźwigni finansowych).

Ta druga propozycja, otrzymana w marcu i do której dziennikarze SER Catalunya również uzyskali dostęp, obejmuje pierwszą pożyczkę w wysokości 650 milionów euro na pięć lat z oprocentowaniem 5,5%, drugą pożyczkę w wysokości 666 milionów na 35 lat (do 2063 r.) z 5% odsetek i trzeci kredyt podporządkowany w wysokości 650 mln na 30 lat. Intencją Barçy jest jednak podpisanie umowy z Goldman Sachs i JP Morgan. W najbliższy piątek, 31 marca, klub zdecyduje, która struktura jest najwygodniejsza.

W jaki sposób zostanie zwrócona pożyczka? Ideą klubu (zawartą już w dwóch propozycjach finansowania) jest utworzenie Funduszu Sekurytyzacji Aktywów (FTA), który będzie zarządzany przez firmę zewnętrzną InterMoney S.G.F.T. Ten fundusz sekurytyzacyjny będzie właścicielem wszystkich dochodów generowanych przez Espai Barça, aż do pełnego zwrotu pożyczonych pieniędzy, z jednym warunkiem: pierwsze 100 milionów euro będzie dla klubu, a reszta dla funduszu. Barça oblicza, że Espai Barça będzie generować około 347 milionów euro rocznie, czyli o 176 milionów więcej niż obecne obroty.

Obecny plan zakłada, że ​​fundusz zapewni blisko 80 milionów euro rocznie na spłatę pożyczek, a wszystko, co powyżej 80 milionów, wróci do klubu w formie dochodu. Ten fundusz sekurytyzacyjny będzie miał 100% praw tytularnych i sponsorskch, a także dochód z loży VIP i innych atrakcji dla kibiców.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

to jaka będzie suma długu? bo już się pogubiłem ...i jakoś to się będzie liczyło do FFP?
« Powrót do wszystkich komentarzy