Javier Tebas: Laporta powinien zostać odwołany ze stanowiska w zarządzie RFEF

Dariusz Maruszczak

21 marca 2023, 22:32

AS

40 komentarzy

Fot. Getty Images

Javier Tebas po prezentacji ISDE Sport Convention 2023 znów nie gryzł się w język i wezwał prezesa RFEF do odwołania Joana Laporty z zarządu federacji. Prezes LaLigi odniósł się obszernie do sprawy Negreiry, a także do rejestracji Gaviego.

Odwołanie Laporty z zarządu RFEF: Bardziej niż podać się do dymisji powinien zostać odwołany ze stanowiska przez prezesa RFEF. Ma członka zarządu, którego klub jest zaangażowany w opłacanie przez 20 lat wiceprzewodniczącego Komitetu Technicznego Arbitrów. Nie powinien być w zarządzie. Ale to decyzja prezesa RFEF. To nie jest kwestia wyborów. Ta sprawa to jego dobrowolna decyzja. Myślę, że powinien go odwołać. Jeśli tego nie zrobi, ponieważ udzielił mu klarownych wyjaśnień, niech udzieli ich nam. On działał w okresie, który jest przedawniony w obszarze karnym, ale brał udział w płatnościach i myślę, że powinien zostać odwołany.

Sąd odrzucił odwołanie Barcelony ws. Gaviego: Sąd nie przyznał nam racji, chodzi o to, że za późno o jeden dzień złożono wniosek o środek zapobiegawczy. Pozostał główny proces, do którego zostało jeszcze trochę czasu. Sytuacja Gaviego jest taka, że nie jest zarejestrowany na następny sezon. Mam nadzieję, że nie odejdzie. Barça będzie musiała szukać innych opcji w tej sprawie, ale w celu zatrzymania go musi zrobić to, co mówią zasady kontroli finansowej. Nie zmienimy ich dla Barcelony.

Sprawa Negreiry: To największy problem hiszpańskiego futbolu w całej jego historii. I również Barcelony. To potrwa długo. Przeszukaliśmy wszystkie dokumenty i dostarczyliśmy je prokuraturze oraz poinformowaliśmy UEFA o tym, co się dzieje. Chcemy, żeby sytuacja się wyjaśniła. Wystarczy sama intencja myślenia, że można wpłynąć na wynik, a już popełniasz przestępstwo. Naszym obowiązkiem jest to, żeby dobrze wyjaśnić wszystko. Nie obchodzi nas, czy to Barca, czy inna ekipa. Bezczynność wyrządziłaby więcej szkód na poziomie reputacji.

Rozmowa z Laportą: Nie rozmawiałem z nim. Musi złożyć wyjaśnienie generalnie futbolowi, swoim socios czy reszcie klubów, a nie tylko prezesowi LaLigi. Półtorej godziny po pojawieniu się informacji Barça opublikowała komunikat prasowy, w którym stwierdziła, że robią to wszystkie kluby. Trudno to wyjaśnić.

UEFA ws. Negreiry: Złożyliśmy skargę do Komitetu ds. Etyki. Prowadzone jest dochodzenie. Nie wiem, czy zostanie podjęta jakaś decyzja.

Proces dotyczący umowy z CVC: Zawsze odczuwam obawę, że mogą przyznać środki zapobiegawcze trzem skarżącym klubom, ale kiedy podpisano umowę z CVC, mieliśmy plan B. Przewidzieliśmy taką sytuację. Będziemy mogli kontynuować porozumienia, ale nie w ten sam sposób.

Kampania Real Madrid TV przeciw arbitrom: Wydaje mi się to bardzo złe i przesadzone. To szkodzi reputacji Barcelony i rozgrywek. Regulamin RFEF mógłby interweniować. Ciągłe podpalanie sędziów musi wiązać się z jakimś wykroczeniem.

Czy podział między Realem i Barceloną ws. Negreiry wpłynie na Superligę: Nie sądzę. To, co dzieje się z Negreirą, nie jest problemem Superligi, to problem Barcelony i LaLigi.

Dlaczego Real, Barça i Juventus trwają w Superlidze: Myślę, że to z powodu przyciągania Florentino. Zobowiązali się wobec niego. Jest bardzo wytrwały.

Półautomatyczny spalony: Nie wiem dokładnie, ile to kosztuje, ale zapłacą za to kluby. Półautomatyczny spalony rozwiąże parę kwestii więcej, ale akcji z Klasyku nie. Powiedziano mi, że poprawi niektóre decyzje, ale nie wszystko… Będę rozmawiał z klubami, ponieważ nie możemy być obojętni wobec tego, co dzieje się z niepewnością ws. arbitrażu. Problem w Hiszpanii z VAR nie polega na spalonych, tylko na rękach, karnych, kartkach… Trzeba się temu przyjrzeć i dokonać ujednolicenia, nie możemy nie robić niczego, to byłby błąd. Musimy to przynajmniej przedyskutować i zobaczyć, jakie są rozwiązania.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Dziwny to kraj w którym karze się za intencje a sprawy do sądu kieruje się bez zebrania dowodów, bo przecież "wystarczy samo podejrzenie".
« Powrót do wszystkich komentarzy