Raphinha: Nadal jestem w okresie adaptacji do nowego klubu

Bartosz Pluciński

15 lutego 2023, 13:41

YouTube: FC Barcelona

4 komentarze

Fot. Getty Images

  • Raphinha wziął udział w konferencji prasowej przed meczem Barcelony z Manchesterem United w 1/16 finału Ligi Europy
  • Brazylijczyk skomentował m.in. obecną formę Ansu Fatiego i dyspozycję drużyny z Anglii
  • Skrzydłowy podkreślił, że nadal jest na etapie adaptacji do stylu gry nowego zespołu

[BarçaTV] Czego oczekujesz od waszego jutrzejszego przeciwnika, z którym grałeś w Premier League?

Oczekuję, że będzie to trudny pojedynek, ale to są właśnie mecze, w których najbardziej chcesz grać. Myślę, że będzie to dobre spotkanie, są trudnym przeciwnikiem, ale wiemy co mamy zrobić, żeby ich pokonać.

[Ramón Salmurri, Catalunya Radio] Jak się obecnie czujesz w zespole? Jak przebiega twoja adaptacja, czy czujesz się komfortowo?

W niektórych meczach gram, w niektórych nie, ale to normalne. To zajmuje czas, by się dostosować do nowego zespołu, to mój pierwszy sezon tutaj. Teraz z pewnością przechodzę przez najlepszy moment, od kiedy tu trafiłem. Ale to nadal okres adaptacji, jestem wdzięczny moim kolegom i trenerowi, którzy codziennie mi pomagają.

[Marta Ramón, RAC1] Czego od ciebie wymaga Xavi?

To normalne, że gdy nowy piłkarz przychodzi do nowej drużyny, nie zna ludzi, stylu gry i musi się dostosować, zaadaptować do nowych kolegów, stylu gry zespołu i ligi. I w tym momencie potrzebuję jedynie trochę czasu.

[TV3] Chciałbym spytać cię o jednego kolegę z zespołu. Xavi mówi, że zespół jest jak rodzina, ale chcę się dowiedzieć, co obecnie sądzisz o Ansu Fatim?

To normalne, że gdy zawodnik gra mniej, jest w trochę gorszej formie, ale Fati to zawodnik o dużej jakości, wiecie to lepiej ode mnie. Wszyscy powinniśmy mu pomagać, aby nabrać większej pewności siebie.

W ostatnich latach Barçy sprawiało trudności rywalizowanie w Europie. Grałeś przeciwko takim zespołom jak Manchester – czy sądzisz, że drużyna jest gotowa na poziomie fizycznym na podjęcie takiego przeciwnika?

Tak, jesteśmy dobrze przygotowani na ten mecz, jak i na cały sezon. Rozgrywamy dobre spotkania. Oczywiście istnieje zmęczenie, mamy bardzo dużo gier, ale tak jest w przypadku każdej drużyny. Aktualnie jesteśmy w naszej najlepszej formie i zrobimy wszystko, aby awansować do kolejnej rundy.

[Relevo] Jak wpływa na ciebie gra z 4 pomocników?

To nie ma na mnie wpływu. Musimy się dostosować do stylu gry, jakiego wymaga trener, bez względu na to czy jest to ustawienie z trójką, czy czwórką w pomocy.

[Ricardo Rosety, Gol Play] Jakie podobieństwa zauważasz między Manchesterem United a Barçą i ich kiepską formę w rozgrywkach europejskich w ostatnich sezonach?

Uważam, że to jedne z najlepszych drużyn na świecie. To normalne, że mają wzloty i upadki. Faktycznie, Manchester ostatni nie notował występów odpowiadających jego marce. My musimy wiedzieć, jak zmienić chip i stać się lepszymi.

[Mundo Deportivo] Nie zakwalifikowaliście się do 1/8 finału LM. Czy wyciągnęliście lekcje z tamtych spotkań?

Myślę, że w każdym spotkaniu się czegoś uczysz. To normalne, że piłkarze chcą rywalizować na najwyższym możliwym poziomie. Oczywiście nadal będziemy popełniać błędy, ale z każdą sesją treningową i każdym mecze musimy się poprawiać.

Wiemy, że jedną z twoich zalet jest strzał zza pola karnego. Czego potrzeba, abyśmy częściej cię oglądali w takich akcjach?

Hmmm, myślę, że muszę tego próbować trochę częściej. To odrobinę trudniejsze, gdy na boisku nie ma przestrzeni, gdy przeciwnik broni nisko. Chcę robić to częściej i tak będzie, jeśli znajdę trochę więcej miejsca.

[pytanie z Anglii] W jaki sposób Manchester United poprawił swoją grę za Erika Ten Haga w tym sezonie. Jak pewnie wiesz, Leeds nie poszło ostatnio najlepiej w pojedynku z nimi, więc możliwe, że otrzymałeś od nich wiadomości, w których „proszą” cię o wygranie tego dwumeczu. [Ciekawostka - Raphinha słuchał tłumaczenia tego pytania przez słuchawki – przyp. red.]

Jak już wspominałem, Manchester jest jednym z najlepszych klubów na świecie. Przeszli przez trudny okres, ale to świetny zespół z wielkimi zawodnikami. Dobrze im idzie, ponieważ mają dużo jakości.

[Jijantes] Mówisz, że jesteś w trakcie adaptacji, ale widzimy cię grającego na wysokim poziomie, poprawiłeś się. Na czym polega ta zmiana, z czego wynika? Chodzi o aspekt fizyczny czy coś innego?

Trochę chodzi o aspekt mentalny, fizycznie zawsze czułem się dobrze. To normalne mieć pewne wątpliwości, w momencie gdy trafiasz do nowego klubu. Teraz pod tym względem jest lepiej, mam nadzieję, że będę kontynuował ten stan w przyszłości.

[Más que pelotas] Xavi wspierał cię na wielu konferencjach prasowych. Czy miałeś z nim dużo prywatnych rozmów?

Sądzę, że prywatne konwersacje są istotne dla każdego zawodnika. To ważne, żeby mieć świadomość, że trener i cały sztab mają do ciebie zaufanie. Dla mnie to miało szczególne znaczenie, ponieważ zmieniłem środowisko, więc takie rozmowy dają mi większą pewność siebie.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

To tak jak Sergio Roberto.

Raphael''To normalne''Dias Belloli.

Oby się rozegrał, bo w meczu z Sevillą pokazał, że może być wartością dodaną. Ma duży potencjał.