Pierluigi Collina: Chcemy, aby decyzje podjęte z pomocą VARu były bardziej zrozumiałe dla widzów

Mateusz Doniec

6 lutego 2023, 16:00

FIFA.com, Cadena COPE

6 komentarzy

Fot. Getty Images

Przewodniczący Komisji Sędziowskiej FIFA Włoch Pierluigi Collina przyznał w rozmowie dla FIFA.com, że komunikowanie na żywo kibicom decyzji po interwencji VARu przez sędziego, testowane obecnie na Klubowych Mistrzostwach Świata w Maroku, ma sprawić, że "interwencje systemu będą bardziej zrozumiałe dla widzów".

- Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie tych testów, ponieważ otrzymaliśmy kilka próśb, aby decyzja podjęta przez sędziego po interwencji VARu była bardziej zrozumiała dla wszystkich zainteresowanych piłką nożną, czyli widzów, którzy są na stadionie lub przed telewizorem - powiedział Collina dla portalu FIFA.com.

Rada Międzynarodowego Związku Piłki Nożnej (IFAB) uzgodniła na dorocznym spotkaniu 18 stycznia, że przez 12 miesięcy, na zasadzie eksperymentu, w rozgrywkach międzynarodowych decyzje, w których podjęciu pomógł system VAR, będą wyjaśniane na żywo zarówno na stadionie, jak i poprzez transmisje telewizyjne.

- Biorąc pod uwagę, że język może być jednym z problemów, pomyśleliśmy, że tegoroczne Klubowe Mistrzostwa Świata FIFA będą do tego idealne, ponieważ są to zawody wielojęzyczne z udziałem drużyn i oczywiście widzów z sześciu kontynentów. Język może być problemem, zwłaszcza gdy sędzia musi zakomunikować decyzję w języku, który nie jest jego ojczystym. To może nie być takie łatwe. Ale ponieważ komunikat będzie dość zwięzły, jestem pewny, że sędziowie będą czuli się z tym komfortowo - powiedział Collina. Szef sędziów FIFA powołał się na podobne zabiegi w innych sportach, zwłaszcza w lidze futbolu amerykańskiego (NFL), która stosuje taki manewr od dłuższego czasu.

Wdrożenie tego rozwiązania przez IFAB nastąpiło po zaleceniach z piłkarskich i technicznych paneli doradczych w październiku 2022 r. W poniedziałek FIFA zapewniła, że trwa właśnie debata na temat tego, czy dalsze testy będą mogły odbywać się podczas majowych mistrzostw świata do lat 20 w Indonezji. W zależności od wyniku tych rozmów nie wyklucza użycia tego środka również podczas mistrzostw świata kobiet w Australii i Nowej Zelandii, które będą  rozgrywane od 20 lipca do 20 sierpnia.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.
konto usunięte

Gosc wyglada jak Nosferatu.
« Powrót do wszystkich komentarzy