Oficjalnie: Sąd nakazuje LaLidze rejestrację Gaviego, komplikacje na horyzoncie [Aktualizacja 19:33]

Dariusz Maruszczak

31 stycznia 2023, 19:36

La Vanguardia

85 komentarzy

Fot. Getty Images

Nieoczekiwany zwrot akcji ws. Gaviego. Jak donosi dziennik La Vanguardia, w wyniku orzeczenia sądowego LaLiga (LFP) może być zmuszona do zarejestrowania 18-latka w pierwszym zespole Barcelony, wbrew dotychczasowemu podejściu organizacji kierowanej przez Javiera Tebasa. Sprawa jest jednak dość skomplikowana.

Zgodnie z tymi informacjami Gavi będzie mógł dziś zostać zarejestrowany w LaLidze jako piłkarz pierwszej drużyny Blaugrany. Wynika to z pozytywnego z perspektywy Dumy Katalonii orzeczenia Sądu Gospodarczego numer 10 w Barcelonie, do którego w ubiegły piątek zwrócili się przedstawiciele działu prawnego klubu w celu formalnego wpisania 18-latka do ekipy Xaviego. Potwierdza ono roszczenia Barçy i zobowiązuje LaLigę do zarejestrowania Gaviego w pierwszym zespole. Zdaniem La Vanguardii ma to zostać zastosowane od północy, kiedy zakończy się rejestracja piłkarzy. Barcelona otrzymała taką informację poprzez swojego pełnomocnika.

LaLiga do tej pory broniła się przed zarejestrowaniem Gaviego, a jeszcze wczoraj Javier Tebas wskazywał, że nie można tego zrobić, ponieważ nowy kontrakt pomocnika ma zastosowanie od następnego sezonu, a Barça w lecie będzie potrzebowała zredukowania wydatków na wynagrodzenia o około 200 milionów. LFP będzie jeszcze przysługiwała możliwość złożenia odwołania od decyzji sądu, więc zobaczymy, jak sprawa się rozwinie.

Aktualizacja

12:07 Jak podaje Isaac Fouto na podstawie źródeł z LaLigi, organizacja Javiera Tebasa nie dostała jeszcze żadnej informacji z sądu ws. Gaviego. Jeśli ten zobowiąże ją do rejestracji pomocnika, zastosuje się do tego, ale zastrzega, że w przypadku skutecznego odwołania zawodnik będzie mógł zostać wyrejestrowany.

12:29 Jak podają media, jeśli Barça nie zarejestruje Gaviego do 30 czerwca, pomocnik będzie mógł odejść za darmo.

12:35 Biuro katalońskiego sądownictwa oficjalnie poinformowało, że orzeczenie sądu obliguje LaLigę do zarejestrowania Gaviego. Do samej treści postanowienia dotarł Victor Navarro z COPE: „Nakazuję, aby LaLiga w trybie natychmiastowym zezwoliła Barcelonie na przeprowadzenie niezbędnych procedur w LaLidze, aby uzyskać rejestrację kontraktu, datowanego na 15.09.22, i przydzielenie Gaviego do pierwszego zespołu przed 23:59:59”.

12:38 Barcelona znalazła się w dość ryzykownej sytuacji. Gdyby bowiem LaLiga odwołała się od dzisiejszej decyzji sądu, a ten przyznałby jej rację w późniejszym czasie, Gavi mógłby zostać wyrejestrowany z pierwszej ekipy już po zakończeniu okienka transferowego. To z kolei wzbudzałoby wątpliwości co do jego statusu - czy mógłby grać w drużynie Xaviego, czy też skończyłby jak Alex Collado, który swego czasu na skutek problemów proceduralnych utknął w próżni i przez pół roku nie mógł występować w żadnym zespole.

13:05 Barcelona opublikowała komunikat, w którym potwiedziła, że sąd nakazał LaLidze rejestrację Gaviego.

13:15 Komunikat Barcelony:

Dziś Sąd Gospodarczy numer 10 w Barcelonie wydał orzeczenie, zgadzając się na przyjęcie nadzwyczajnych środków zapobiegawczych polegających na „nakazaniu LFP” zapewnienia wszystkiego, co niezbędne, żeby piłkarz Gavi mógł być zarejestrowany jako członek pierwszego zespołu Barcelony przed zamknięciem zimowego okienka o 00:00.

Ta decyzja stanowi odpowiedź na wniosek o rejestrację złożony przez Barcelonę w ubiegły piątek, biorąc pod uwagę odmowę ze strony odpowiedniego organu LFP co do zaakceptowania rejestracji piłkarza, mimo tego, że klub uznał, że spełnione są wszystkie wymogi, aby to zrobić, podobnie jak rozumiał to sąd poprzez ten środek zapobiegawczy.

To orzeczenie uznaje dominującą pozycję LFP i ocenia, że istnieje podstawa legalności w roszczeniach FC Barcelony, a brak rejestracji piłkarza przed zamknięciem okienka implikowałby naruszenie jego wolności i bardzo poważne oraz nieodwracalne szkody dla FC Barcelony.

LaLiga została już poinformowana o postanowieniu wydanym przez sąd, a piłkarz może już być zarejestrowany jako zawodnik pierwszego zespołu.

14:18 Jak podaje Sique Rodriquez z Cadena SER, LaLiga zamierza odwołać się od decyzji sądu.

15:01 Dziennikarz Marki Luis F. Rojo podaje, że zgodnie z umową podpisaną przez Gaviego, jeśli Barça nie zarejestruje go w pierwszym zespole do końca stycznia lub też LaLiga skutecznie odwoła się od decyzji sądu, klauzula odejścia pomocnika zostanie obniżona z 1 miliarda euro do zera. 18-latek mógłby więc teoretycznie odejść z klubu za darmo.

15:44 Media informują, że agent Gaviego Ivan de la Peña przybył do Ciutat Esportiva, aby sformalizować zarejestrowanie 18-latka w pierwszej ekipie.

17:42 Profil Gaviego zniknął z kadry FC Barcelony na oficjalnej stronie LaLigi. Możliwe, że trwa właśnie rejestracja pomocnika do pierwszego zespołu

18:05 Oficjalny komiunikat LaLigi:

W związku z oświadczeniem wydanym przez FC Barcelonę dotyczącym przyjęcia środka zapobiegawczego wydanego przez sąd gospodarczy w Barcelonie w celu umożliwienia rejestracji zawodnika Pablo Páez "Gavi" jako członka pierwszej drużyny przed godziną 23:59:59 dzisiaj, we wtorek 31 stycznia 2023 roku, LaLiga pragnie zaznaczyć, że nie zna treści głównego pozwu oraz że ten środek zapobiegawczy został przyjęty bez możliwości przedstawienia swoich argumentów.

Ponieważ nie może być inaczej, LaLiga będzie przestrzegać uchwały zapobiegawczej i zapowiada, że będzie sprzeciwiać się temu środkowi, ponieważ uważa, że istnieją wystarczające podstawy faktyczne i prawne, aby Trybunał zgodził się na jego zniesienie, co zostanie zaakcentowane w sądzie w odpowiednim czasie.

18:37 Według Samuela Marsdena z ESPN Gavi został już zarejestrowany do pierwszego zespołu.

19:33 Javier Tebas na Twitterze ws. rejestracji Gaviego: Środki ostrożności zostały podjęte przeciwko LaLidze bez wysłuchania samej LaLigi. Sprzeciwimy się temu w procedurze. Poczekajmy na zakończenie.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Zaraz się znowu rzucą na mnie ultrasi, ale Barca jest znowu głeboko w klozecie. Tyle dzwigni aktywowanych, kupilismy/podpisalismy kilku zawodnikow, z ktorych czesc juz odeszla (Depay, Belerin) a kilku jest niewypałami (Torres, Raphinha). Latem zamiast wzmocnień, trzeba bedzie znowu sprzedawac. Kogo? FdJ? Fati? MAtS? Na siłe będą wypchnięci Albo i Roberto. Bussiego tez nikt nie zatrzyma, nie dlatego, że jest słaby, tylko dlatego, że nas nie stać.

Tebas wrzód na D... LaLigi i jej największych klubów czyli Barcy i Realu. Tym postanowieniem Barca idzie na wojnę z LaLiga i mam nadzieję że nie zostanie cofniete postanowienie sądu bo zostaniemy bez Gaviego.

Tebas zapomniał o przelewie do sądu w Barcelonie. A czekaj, to nie Madryt...

znając naszą skuteczność w takich przepychankach z La Ligą zaraz może się skończyć odwołaniem, następnie niemożnością rejestracji Gaviego w którejkolwiek drużynie z powodów proceduralnych i jego darmowym odejściem latem, bo klub nie da rady ograniczyć wydatków płacowych w terminie

Dziwnym trafem jak Barcelona popiera inicjatywę SuperLigi a Tebas niedawno właśnie ją krytykował i jeszcze rzuca kłody pod nogi, nie żebym sugerował ale ja bym sprawdził jego zeznania finansowe czy tam czasem UEFA czegoś nie sypnęła.

Ten tebes jest jepniety.

Jaka to jest zakazana morda, serio jakbym się widział codziennie taki w lustrze to rzeczywiście nie dziwię się że jest takim ujem.

Skoro tak idą na noże to musza mieć coś mocnego w rekawie. Czyżby powrót pomysłu z dołączeniem do ligi francuskiej? Zawsze byłem bardzo przeciwny tego typu durnym pomysłom, ale zobaczyć mordę Tebasa jak robi w spodnie bo się dowiaduje ze jego zasady, ograniczenia i kowbojenie zamieniły LaLige w Eredyvise… do byłoby coś…

No i jest wielkie zimowe wzmocnienie. Gavi doącza do Barcelony.

Zdjęcie gęby Tebasa pasuje idealnie do artykułu.
konto usunięte

ja się tak zastanawiam skąd stanowisko na tym forum, że Tebas ma tak silną pozycję, że może rozstawiać po kątach Barce, jak chce. Myślę, że on nie ma takiej pozycji. Obecna sytuacja Barcy m.in. dotycząca tego, iż wszyscy, w tym sądy, z wyjątkiem sądów w Barcelonie, robią Barcy pod górkę wynika zupełnie z czegoś innego. Katalonia wielokrotnie wypowiadała się za niepodległością od Hiszpanii. A Barca jest uosobieniem Katalonii (Pique) , wszystkiego co znaczy Katalonia. Stąd Tebas ma takie poparcie, bo rząd w Madrycie, najważniejsze sądy, które znajdują się w Madrycie i inne instytucje hiszpańskie chcą stłamsić Katalonie, a Barcę w szczególności. Dlatego Tebas może sobie pozwolić na to na co sobie pozwala wobec Barcy, bo ma przyzwolenie władz. I niestety to się nie zmieni, chyba że Katalonia oficjalnie złoży wiernopoddańczy hołd Madrytowi, a tego raczej nie zrobi. Piłka w tym przypadku to przedłużenie polityki, niestety.
konto usunięte

Robi Barcie pod gorke bo moze wzial (albo chce wziac) kase aby ktos inny wzial Gaviego za darmo jesli bedzie mogl odejsc? Chyba nie jest na tyle zlosliwy.

Ten cieć nie chce Gaviego w LL więc trzeba mu pokazać środkowy palec i wynieść się z tych rozgrywek skoro swoimi decyzjami sra do swojego ogródka.

Gavi pozytywnie wpłada na popularność La Liga, więc co temu łysemu znowu odp...?

"Jak podają media, jeśli Barça nie zarejestruje Gaviego do 30 czerwca, pomocnik będzie mógł odejść za darmo." !!!

Ale morda... ;)

Tebas ciągle żyje w czasach Franco czyli jest Real i nikt więcej....

Ja nie wiem, czy naprawdę hiszpańskie kluby nie mogą się jakoś zbuntować przeciwko temu szkodnikowi?

Tebas pewnie powie, że kasta sędziowska nie szanuje prawa.

Bardzo dobrze Barca, jechać z tą gnidą.
To się po prostu w głowie nie mieści, że zawodnika zarejestrowanego w Barcelonie B nie można przesunąć do pierwszego składu - przecież to jest ten sam klub, Gavi w takim samym stopniu obciąża budżet będąc w B czy 1 składzie.

Jak widzę mordę tego buca, to mi się nóż w kieszeni otwiera. Wiecznie problemy z jego udziałem.

W tej Hiszpanii lepsze jajca jak u nas. xD

Idę o zakład, że ten buc będzie robił wszystko, żeby unieważnić tą rejestrację (jeżeli do niej dojdzie) i tym samym zablokować możliwość gry Gaviego do następnego okienka. Tebas to gnida.

Szczerze nie rozumiem tłumaczeń Tebasa. Skoro jest miejsce w budżecie płacowym teraz, a chcemy Gaviego zarejestrować teraz, to w czym problem? Mogliśmy zarejestrować Lewego, Julesa i innych mimo że ich kontrakty również są dłuższe niż do końca obecnego sezonu. Świetny ruch ze strony klubu. Czekamy na rejestrację Gaviego, panie Tebas! Natychmiast!

Zwrócili się do sądu W CELU ZNALEZIENIA LUKI PRAWNEJ?? Chyba coś kuleje tu tłumaczenie...

Jabba Desilijic Tiure jak w mordę strzelił!

Najbardziej znienawidzona przeze mnie osoba w całym środowisku piłkarskim x d. Koeman przy nim był miłością mojego życia.

Tyle osób pożegnaliśmy a dalej nie można zarejestrować Gaviego . Moje pytanie to jak nas dopuścili do sezonu skoro u nas tak źle?

Ależ wredna morda... Tfuuuu

Czy wy też tak macie że jak patrzycie na tą Gębe Tebasa to aż wami Telepie ???

Tebas: Musimy? Potrzymaj mi piwo..

Naprawdę, Tebas tak wprost nienawidzi Barcelony i celowo rzuca nam kłody pod nogi? Nawet jak się coś nam należy to się musimy sądzić ? Jeden z największych raków światowej piłki i nawet z tym nie handlujcie

Ewenement na skalę światową xD

Znowu mi obrzydzacie dzień tą zakazaną mordą proszę o usunięcie go ze strony i La Ligi.