Oficjalnie: Sąd nakazuje LaLidze rejestrację Gaviego, komplikacje na horyzoncie [Aktualizacja 19:33]

Dariusz Maruszczak

31 stycznia 2023, 19:36

La Vanguardia

85 komentarzy

Fot. Getty Images

Nieoczekiwany zwrot akcji ws. Gaviego. Jak donosi dziennik La Vanguardia, w wyniku orzeczenia sądowego LaLiga (LFP) może być zmuszona do zarejestrowania 18-latka w pierwszym zespole Barcelony, wbrew dotychczasowemu podejściu organizacji kierowanej przez Javiera Tebasa. Sprawa jest jednak dość skomplikowana.

Zgodnie z tymi informacjami Gavi będzie mógł dziś zostać zarejestrowany w LaLidze jako piłkarz pierwszej drużyny Blaugrany. Wynika to z pozytywnego z perspektywy Dumy Katalonii orzeczenia Sądu Gospodarczego numer 10 w Barcelonie, do którego w ubiegły piątek zwrócili się przedstawiciele działu prawnego klubu w celu formalnego wpisania 18-latka do ekipy Xaviego. Potwierdza ono roszczenia Barçy i zobowiązuje LaLigę do zarejestrowania Gaviego w pierwszym zespole. Zdaniem La Vanguardii ma to zostać zastosowane od północy, kiedy zakończy się rejestracja piłkarzy. Barcelona otrzymała taką informację poprzez swojego pełnomocnika.

LaLiga do tej pory broniła się przed zarejestrowaniem Gaviego, a jeszcze wczoraj Javier Tebas wskazywał, że nie można tego zrobić, ponieważ nowy kontrakt pomocnika ma zastosowanie od następnego sezonu, a Barça w lecie będzie potrzebowała zredukowania wydatków na wynagrodzenia o około 200 milionów. LFP będzie jeszcze przysługiwała możliwość złożenia odwołania od decyzji sądu, więc zobaczymy, jak sprawa się rozwinie.

Aktualizacja

12:07 Jak podaje Isaac Fouto na podstawie źródeł z LaLigi, organizacja Javiera Tebasa nie dostała jeszcze żadnej informacji z sądu ws. Gaviego. Jeśli ten zobowiąże ją do rejestracji pomocnika, zastosuje się do tego, ale zastrzega, że w przypadku skutecznego odwołania zawodnik będzie mógł zostać wyrejestrowany.

12:29 Jak podają media, jeśli Barça nie zarejestruje Gaviego do 30 czerwca, pomocnik będzie mógł odejść za darmo.

12:35 Biuro katalońskiego sądownictwa oficjalnie poinformowało, że orzeczenie sądu obliguje LaLigę do zarejestrowania Gaviego. Do samej treści postanowienia dotarł Victor Navarro z COPE: „Nakazuję, aby LaLiga w trybie natychmiastowym zezwoliła Barcelonie na przeprowadzenie niezbędnych procedur w LaLidze, aby uzyskać rejestrację kontraktu, datowanego na 15.09.22, i przydzielenie Gaviego do pierwszego zespołu przed 23:59:59”.

12:38 Barcelona znalazła się w dość ryzykownej sytuacji. Gdyby bowiem LaLiga odwołała się od dzisiejszej decyzji sądu, a ten przyznałby jej rację w późniejszym czasie, Gavi mógłby zostać wyrejestrowany z pierwszej ekipy już po zakończeniu okienka transferowego. To z kolei wzbudzałoby wątpliwości co do jego statusu - czy mógłby grać w drużynie Xaviego, czy też skończyłby jak Alex Collado, który swego czasu na skutek problemów proceduralnych utknął w próżni i przez pół roku nie mógł występować w żadnym zespole.

13:05 Barcelona opublikowała komunikat, w którym potwiedziła, że sąd nakazał LaLidze rejestrację Gaviego.

13:15 Komunikat Barcelony:

Dziś Sąd Gospodarczy numer 10 w Barcelonie wydał orzeczenie, zgadzając się na przyjęcie nadzwyczajnych środków zapobiegawczych polegających na „nakazaniu LFP” zapewnienia wszystkiego, co niezbędne, żeby piłkarz Gavi mógł być zarejestrowany jako członek pierwszego zespołu Barcelony przed zamknięciem zimowego okienka o 00:00.

Ta decyzja stanowi odpowiedź na wniosek o rejestrację złożony przez Barcelonę w ubiegły piątek, biorąc pod uwagę odmowę ze strony odpowiedniego organu LFP co do zaakceptowania rejestracji piłkarza, mimo tego, że klub uznał, że spełnione są wszystkie wymogi, aby to zrobić, podobnie jak rozumiał to sąd poprzez ten środek zapobiegawczy.

To orzeczenie uznaje dominującą pozycję LFP i ocenia, że istnieje podstawa legalności w roszczeniach FC Barcelony, a brak rejestracji piłkarza przed zamknięciem okienka implikowałby naruszenie jego wolności i bardzo poważne oraz nieodwracalne szkody dla FC Barcelony.

LaLiga została już poinformowana o postanowieniu wydanym przez sąd, a piłkarz może już być zarejestrowany jako zawodnik pierwszego zespołu.

14:18 Jak podaje Sique Rodriquez z Cadena SER, LaLiga zamierza odwołać się od decyzji sądu.

15:01 Dziennikarz Marki Luis F. Rojo podaje, że zgodnie z umową podpisaną przez Gaviego, jeśli Barça nie zarejestruje go w pierwszym zespole do końca stycznia lub też LaLiga skutecznie odwoła się od decyzji sądu, klauzula odejścia pomocnika zostanie obniżona z 1 miliarda euro do zera. 18-latek mógłby więc teoretycznie odejść z klubu za darmo.

15:44 Media informują, że agent Gaviego Ivan de la Peña przybył do Ciutat Esportiva, aby sformalizować zarejestrowanie 18-latka w pierwszej ekipie.

17:42 Profil Gaviego zniknął z kadry FC Barcelony na oficjalnej stronie LaLigi. Możliwe, że trwa właśnie rejestracja pomocnika do pierwszego zespołu

18:05 Oficjalny komiunikat LaLigi:

W związku z oświadczeniem wydanym przez FC Barcelonę dotyczącym przyjęcia środka zapobiegawczego wydanego przez sąd gospodarczy w Barcelonie w celu umożliwienia rejestracji zawodnika Pablo Páez "Gavi" jako członka pierwszej drużyny przed godziną 23:59:59 dzisiaj, we wtorek 31 stycznia 2023 roku, LaLiga pragnie zaznaczyć, że nie zna treści głównego pozwu oraz że ten środek zapobiegawczy został przyjęty bez możliwości przedstawienia swoich argumentów.

Ponieważ nie może być inaczej, LaLiga będzie przestrzegać uchwały zapobiegawczej i zapowiada, że będzie sprzeciwiać się temu środkowi, ponieważ uważa, że istnieją wystarczające podstawy faktyczne i prawne, aby Trybunał zgodził się na jego zniesienie, co zostanie zaakcentowane w sądzie w odpowiednim czasie.

18:37 Według Samuela Marsdena z ESPN Gavi został już zarejestrowany do pierwszego zespołu.

19:33 Javier Tebas na Twitterze ws. rejestracji Gaviego: Środki ostrożności zostały podjęte przeciwko LaLidze bez wysłuchania samej LaLigi. Sprzeciwimy się temu w procedurze. Poczekajmy na zakończenie.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Czy wy też tak macie że jak patrzycie na tą Gębe Tebasa to aż wami Telepie ???

Naprawdę, Tebas tak wprost nienawidzi Barcelony i celowo rzuca nam kłody pod nogi? Nawet jak się coś nam należy to się musimy sądzić ? Jeden z największych raków światowej piłki i nawet z tym nie handlujcie

Znowu mi obrzydzacie dzień tą zakazaną mordą proszę o usunięcie go ze strony i La Ligi.

@CPuyol Jak w ogóle można porównywać Tebasa do Koemana, który jest legendą Barcelony i jednym z najlepszych obrońców w historii zespołu? Może jako trener się nie sprawdził, ale to nie zmienia tego, że w zapisał się złotymi zgłoskami w historii Barcelonismo i jestem pewny, że za parę lat nikt nie będzie już pamiętał tego nieudanego epizodu na ławce, natomiast to co zrobił w finale Ligi Mistrzów w 92 roku będzie w pamięci cules na zawsze.

Idę o zakład, że ten buc będzie robił wszystko, żeby unieważnić tą rejestrację (jeżeli do niej dojdzie) i tym samym zablokować możliwość gry Gaviego do następnego okienka. Tebas to gnida.

Skoro tak idą na noże to musza mieć coś mocnego w rekawie. Czyżby powrót pomysłu z dołączeniem do ligi francuskiej? Zawsze byłem bardzo przeciwny tego typu durnym pomysłom, ale zobaczyć mordę Tebasa jak robi w spodnie bo się dowiaduje ze jego zasady, ograniczenia i kowbojenie zamieniły LaLige w Eredyvise… do byłoby coś…

Ten tebes jest jepniety.

@Romario87 typ zamiast próbować wzmacniać krajowe podwórko, bo przecież powinno być dla niego ważne żeby hiszpańskie zespoły mogły być co raz silniejsze do walki o tytuły na arenie międzynarodowej, to gość niszczy zespoły Z WŁASNEGO KRAJU. Trochę taki hiszpański Jarosław. Byle się utrzymać przy władzy. Tfu, pluje na takich..

Jaka to jest zakazana morda, serio jakbym się widział codziennie taki w lustrze to rzeczywiście nie dziwię się że jest takim ujem.

Ewenement na skalę światową xD
konto usunięte

ja się tak zastanawiam skąd stanowisko na tym forum, że Tebas ma tak silną pozycję, że może rozstawiać po kątach Barce, jak chce. Myślę, że on nie ma takiej pozycji. Obecna sytuacja Barcy m.in. dotycząca tego, iż wszyscy, w tym sądy, z wyjątkiem sądów w Barcelonie, robią Barcy pod górkę wynika zupełnie z czegoś innego. Katalonia wielokrotnie wypowiadała się za niepodległością od Hiszpanii. A Barca jest uosobieniem Katalonii (Pique) , wszystkiego co znaczy Katalonia. Stąd Tebas ma takie poparcie, bo rząd w Madrycie, najważniejsze sądy, które znajdują się w Madrycie i inne instytucje hiszpańskie chcą stłamsić Katalonie, a Barcę w szczególności. Dlatego Tebas może sobie pozwolić na to na co sobie pozwala wobec Barcy, bo ma przyzwolenie władz. I niestety to się nie zmieni, chyba że Katalonia oficjalnie złoży wiernopoddańczy hołd Madrytowi, a tego raczej nie zrobi. Piłka w tym przypadku to przedłużenie polityki, niestety.

Zdjęcie gęby Tebasa pasuje idealnie do artykułu.

@CPuyol Mimo wszystko zestawienie razem Koemana i yebasa to grube przegięcie.

Tebas wrzód na D... LaLigi i jej największych klubów czyli Barcy i Realu. Tym postanowieniem Barca idzie na wojnę z LaLiga i mam nadzieję że nie zostanie cofniete postanowienie sądu bo zostaniemy bez Gaviego.

Dziwnym trafem jak Barcelona popiera inicjatywę SuperLigi a Tebas niedawno właśnie ją krytykował i jeszcze rzuca kłody pod nogi, nie żebym sugerował ale ja bym sprawdził jego zeznania finansowe czy tam czasem UEFA czegoś nie sypnęła.

@CPuyol "Koeman przy nim był miłością mojego życia."
A to nie jest porównanie? xD

Tebas ciągle żyje w czasach Franco czyli jest Real i nikt więcej....

Szczerze nie rozumiem tłumaczeń Tebasa. Skoro jest miejsce w budżecie płacowym teraz, a chcemy Gaviego zarejestrować teraz, to w czym problem? Mogliśmy zarejestrować Lewego, Julesa i innych mimo że ich kontrakty również są dłuższe niż do końca obecnego sezonu. Świetny ruch ze strony klubu. Czekamy na rejestrację Gaviego, panie Tebas! Natychmiast!

Najbardziej znienawidzona przeze mnie osoba w całym środowisku piłkarskim x d. Koeman przy nim był miłością mojego życia.

@Agusia sprzedaliśmy co się dało, teraz czas na kolejne aktywa!

Ależ wredna morda... Tfuuuu

Tebas: Musimy? Potrzymaj mi piwo..

@Greenalley mam 40 lat. Nigdy moi rodzice mnie nie uderzyli ani ja nigdy nie uderzyłem moich dzieci. Akurat przemoc wobec dzieci to patologia w każdych czasach, a dramatem i przyczyną wielu kolejnych patologii było to, że kiedyś panowało ciche przyzwolenie na takie zachowanie.

Natomiast rozumiem kontekst Twojej wypowiedzi, tylko jednak nie porownywalbym przemocy domowej z tym, że obecnie 20-30letni profesjonalni sportowcy obrażają się na trenera, który ich skrytykował.
konto usunięte

@Gall sąd w Barcelonie w formie zabezpieczenia roszczenia Barcy kazał Gaviego zarejestrować. Sąd w Barcelonie. Tebas się od tego odwoła, i nie wiem jak jest w Hiszpanii, ale jak odwołanie będzie rozpatrywał sąd w Madrycie to nie jestem tego taki pewien, że to zabezpieczenie sądu w Barcelonie się utrzyma. Zatem obyśmy tylko nie zostali w ręką w nocniku, czyli np. sad w Madrycie uchyli zabezpieczenie sądu w Barcelonie i Gavi nie będzie ani w pierwszej, ani w drugiej drużynie. A to ile mandatów dostał od klubów, przecież to kluby hiszpańskie to czego się spodziewasz, że poprą roszczenia Katalonii. Zdziwiłbym się gdyby było inaczej.

No i jest wielkie zimowe wzmocnienie. Gavi doącza do Barcelony.

@CPuyol A pamiętasz jak Johan Cruijff mówił o zawodnikach? Po słabym meczu jechał ich publicznie elegancko, każdego z osobna i wszystkich razem i nie przejmował się, że zrani czyjeś uczucia :) Koeman to jego żołnierz więc nic dziwnego, że zachowywał się podobnie do swojego mentora, tylko, że teraz czasy są inne i piłkarzom się trochę w głowach poprzewracało. Jak Cruijff skrytykował jakiegoś zawodnika to ten przepraszał i zasuwał 3 razy ciężej, żeby zasłużyć na pochwałę, a teraz zawodnik się obrazi i poleci do mediów, że trener zły, bo zrobił mu smutka i trzeba go zwolnić.

Ale morda... ;)

Tebas pewnie powie, że kasta sędziowska nie szanuje prawa.

Jak widzę mordę tego buca, to mi się nóż w kieszeni otwiera. Wiecznie problemy z jego udziałem.

@Tridente2015 Racja, chyba go wymazałem z pamięci po prostu xd

@Emerald eee tam to jest tylko 1 człowiek, parszywiec juz swoje na koncie ma, a Barca?? I co mielibyśmy odejść do Ligue 1, aby jednemu Panu sprawić upadek całej ligi?? I co by to dało, oprócz tego, że stracilibyśmy historie naszego klubu.. Ajj na domiar złego nikt się nie zgłosił na jego następcę, dlatego będziemy ten ryj oglądać kolejną kadencję..

@Elvisek W czasie "buntu" Katalonii władze Ligue1 wypowiadały się, że chętnie by Barcę przyjeli.
konto usunięte

Robi Barcie pod gorke bo moze wzial (albo chce wziac) kase aby ktos inny wzial Gaviego za darmo jesli bedzie mogl odejsc? Chyba nie jest na tyle zlosliwy.

Ten cieć nie chce Gaviego w LL więc trzeba mu pokazać środkowy palec i wynieść się z tych rozgrywek skoro swoimi decyzjami sra do swojego ogródka.

@wroclawskifan Pamiętam, ale nie to, żeby mówił, że z tymi piłkarzami się nie da osiągnąć więcej. Fakt kadra Barcy za Johana, a za Koemana to przepaść, jednak czym innym jest zjechać zawodnika od spodu do góry, niż głupie pie**olenie, że z takimi zawodnikami to się nic nie da zrobić i w zasadzie to nie jego wina. Fakt bardzo prawdopodobne, że zaczerpnął ten styl wypowiedzi od Johana, ale chyba nie o to do końca cruijffowi chodziło. Pomijając zupełnie fakt, że z Aubameyangiem zamiast Robercika, przy odrobinie szczęścia i dobrze skontrowaną taktyką przeciwnika, potrafiliśmy zniszczyć Real 0:4 na Bernabeu. Szczerze, to fakt, może samo zestawienie nazwiska Koemana przy Tebasie, już jest krzywdzące dla Holendra, ale nie mogę oprzeć się teorii, że przez Koemana (oczywiście jako trenera) nasz klub bardzo ucierpiał sportowo, przez co finansowo oraz wizerunkowo. Na zawsze zapamiętam finał z Sampdorią, tak samo jak całą piłkarską karierę Koemana. Gość strzelił ponad 200 bramek, do których dołożył 70 asyst jako środkowy obrońca, nie było i nie ma drugiego takiego stopera, ale przez epizod trenerski, niesmak niestety pozostał.

Ja nie wiem, czy naprawdę hiszpańskie kluby nie mogą się jakoś zbuntować przeciwko temu szkodnikowi?

@Classik10 Krajowego podwórka nie może wzmacniać bo Real będzie miał problemy na tymże krajowym podwórku. W tym sezonie poległ w pucharze szejka i musi gonić Barcę w lidze, nie wiadomo jak będzie w PK a ty jeszcze chcesz żeby hiszpańskie kluby były coraz mocniejsze, bruździły Realowi i yebasowi. Analogie do pewnego satrapy z Żoliborza nietrudno wychwycić.

@Barca445 @AduŚ07 kiedys dzieci straszyli czarną Wołgą, a teraz będą Tebasem :)

Bardzo dobrze Barca, jechać z tą gnidą.
To się po prostu w głowie nie mieści, że zawodnika zarejestrowanego w Barcelonie B nie można przesunąć do pierwszego składu - przecież to jest ten sam klub, Gavi w takim samym stopniu obciąża budżet będąc w B czy 1 składzie.

@Classik10 "hiszpański Jarosław" obsesję masz?

W tej Hiszpanii lepsze jajca jak u nas. xD

@CPuyol Zapomniałeś o bartomeu.

@Greenalley "dzieci dostawaly w d** od rodzicow za zle zachowanie i przetrzymywaly" to jest definicja patologii i przemocy domowej, a nie żadnego szacunku.
Tu nie ma nic do rozumienia, bo to oczywiste jak 2+2. Nie wolno bić ludzi i nie ma znaczenia kogo. Tak samo nie wolno bić obcych ludzi na ulicy, jak i swoich najbliższych w domu. Proste.

@wroclawskifan jezeli dla ciebie szacunek a przemoc domowa to to samo, to widze ze nic nie rozumiesz.

@tko No są z całej Hiszpanii i to nie przedszkole że jak jesteś z Barcelony to orzekasz w Barcelonie.

No to czemu włodarze FC Barcelony głosowali na Tebasa :) Oni też są przeciw Katalonii?
Odnośnie kontrkandydata nie napisałeś nic :)

@Nowy1103 piszesz ten komentarz czekając na zasiłek dla bezrobotnych czy już dostałeś i stąd dobry humorek?

Zaraz się znowu rzucą na mnie ultrasi, ale Barca jest znowu głeboko w klozecie. Tyle dzwigni aktywowanych, kupilismy/podpisalismy kilku zawodnikow, z ktorych czesc juz odeszla (Depay, Belerin) a kilku jest niewypałami (Torres, Raphinha). Latem zamiast wzmocnień, trzeba bedzie znowu sprzedawac. Kogo? FdJ? Fati? MAtS? Na siłe będą wypchnięci Albo i Roberto. Bussiego tez nikt nie zatrzyma, nie dlatego, że jest słaby, tylko dlatego, że nas nie stać.
konto usunięte

@Gall a sędziowie są z kosmosu, nie pochodzą ze swoich lokalnych społeczności np. z Barcelony i zapewne jak w Polsce są całkowicie "apolityczni". Hehe. Zatem sędzia orzekający w Barcelonie, tak jak w Polsce, zapewne jest sędzią pochodzącym z Barcelony, a to że został mianowany przez kogoś w stolicy nie spowodowało, że stał się nagle sędzią ze stolicy. I obym się mylił, bo media piszą, że jak to zabezpieczenie zostanie np. uchylone przez sąd wyższej instancji to Gavi zostanie wyrejestrowany i wtedy Barca ma duży problem. Oby tak się nie stało.
Co do kandydatów i kontrkandydatów to już Ci wcześniej pisałem moje zdanie na ten temat i go nie zmieniłem.

@CPuyol za Koemana klub ucierpiał sportowo i finansowo? A kto wprowadził olbrzymią liczbę młodych którzy obecnie stanowią o sile zespołu? Za czyjej kadencji Dembele wreszcie zaczął grać zamiast się leczyć? Kto poprawił fizyczność zawodników i zdobył pierwsze trofeum od bodaj 2 sezonów? Koeman taktycznie był słaby, ale położył podwaliny pod obecną Barcelonę.

@require myślę, że bardziej chodzi o CVC. Tebas często w wywiadach sugeruje "Barcelona wie co zrobić aby..."

@Magicc89PL póki co wszystkie rejestracje się udają więc nie wiem skąd te wnioski

Tebas zapomniał o przelewie do sądu w Barcelonie. A czekaj, to nie Madryt...

@Greenalley Nie spodziewałem się takiego końca dyskusji o Tebasie xd

@Magicc89PL Dokładnie odejdzie tak samo jak Kounde w zeszłym okienku, czekaj...

@kejdzi no na pewno Gavi pozostawiony bez kontraktu będzie sobie czekał na bezrobociu sezon albo dwa, aż Barcelona uwolni środki na jego ponowne sprowadzenie :D może pogra sobie wtedy z Pique w Lions League dla rozrywki

znając naszą skuteczność w takich przepychankach z La Ligą zaraz może się skończyć odwołaniem, następnie niemożnością rejestracji Gaviego w którejkolwiek drużynie z powodów proceduralnych i jego darmowym odejściem latem, bo klub nie da rady ograniczyć wydatków płacowych w terminie

@kejdzi do kończą stycznia naucz się czytać

@tko A możesz mi wyjaśnić różnicę między sądem z Madrytu a tym z Barcelony, bo brzmi to jakby sędziów w Barcelonie wybierali ludzie z Barcelony a z Madrytu z Madrytu albo nawet lepiej z biura tebasa.

Z tego co jednak udało mi się znaleźć to sędziowie w Barcelońskich sądach są z nadania ogranu który siedzibę ma w Madrycie.

No poparło go ponad 70 procent klubów rozumiem że to z rozkazu madrytu, nie miał tez ostatnio kontrkandydatów to też zapewne wina madrytu .

@Chlebek23391 albo do premier league po kasę :D
Wiadomix, że nie ma takiej opcji, ale dobrze byłoby usadzić tego pajaca w końcu…

@wroclawskifan nie zauwazyles ze tak jest w calym zyciu? 30lat temu dzieci dostawaly w d** od rodzicow za zle zachowanie i przetrzymywaly, a dzis takich rodzicow nazywa sie sprawcow przemocy. Takie sa dzisiejsze uczucia ludzkie...