Oficjalnie: Sąd nakazuje LaLidze rejestrację Gaviego, komplikacje na horyzoncie [Aktualizacja 19:33]

Dariusz Maruszczak

31 stycznia 2023, 19:36

La Vanguardia

85 komentarzy

Fot. Getty Images

Nieoczekiwany zwrot akcji ws. Gaviego. Jak donosi dziennik La Vanguardia, w wyniku orzeczenia sądowego LaLiga (LFP) może być zmuszona do zarejestrowania 18-latka w pierwszym zespole Barcelony, wbrew dotychczasowemu podejściu organizacji kierowanej przez Javiera Tebasa. Sprawa jest jednak dość skomplikowana.

Zgodnie z tymi informacjami Gavi będzie mógł dziś zostać zarejestrowany w LaLidze jako piłkarz pierwszej drużyny Blaugrany. Wynika to z pozytywnego z perspektywy Dumy Katalonii orzeczenia Sądu Gospodarczego numer 10 w Barcelonie, do którego w ubiegły piątek zwrócili się przedstawiciele działu prawnego klubu w celu formalnego wpisania 18-latka do ekipy Xaviego. Potwierdza ono roszczenia Barçy i zobowiązuje LaLigę do zarejestrowania Gaviego w pierwszym zespole. Zdaniem La Vanguardii ma to zostać zastosowane od północy, kiedy zakończy się rejestracja piłkarzy. Barcelona otrzymała taką informację poprzez swojego pełnomocnika.

LaLiga do tej pory broniła się przed zarejestrowaniem Gaviego, a jeszcze wczoraj Javier Tebas wskazywał, że nie można tego zrobić, ponieważ nowy kontrakt pomocnika ma zastosowanie od następnego sezonu, a Barça w lecie będzie potrzebowała zredukowania wydatków na wynagrodzenia o około 200 milionów. LFP będzie jeszcze przysługiwała możliwość złożenia odwołania od decyzji sądu, więc zobaczymy, jak sprawa się rozwinie.

Aktualizacja

12:07 Jak podaje Isaac Fouto na podstawie źródeł z LaLigi, organizacja Javiera Tebasa nie dostała jeszcze żadnej informacji z sądu ws. Gaviego. Jeśli ten zobowiąże ją do rejestracji pomocnika, zastosuje się do tego, ale zastrzega, że w przypadku skutecznego odwołania zawodnik będzie mógł zostać wyrejestrowany.

12:29 Jak podają media, jeśli Barça nie zarejestruje Gaviego do 30 czerwca, pomocnik będzie mógł odejść za darmo.

12:35 Biuro katalońskiego sądownictwa oficjalnie poinformowało, że orzeczenie sądu obliguje LaLigę do zarejestrowania Gaviego. Do samej treści postanowienia dotarł Victor Navarro z COPE: „Nakazuję, aby LaLiga w trybie natychmiastowym zezwoliła Barcelonie na przeprowadzenie niezbędnych procedur w LaLidze, aby uzyskać rejestrację kontraktu, datowanego na 15.09.22, i przydzielenie Gaviego do pierwszego zespołu przed 23:59:59”.

12:38 Barcelona znalazła się w dość ryzykownej sytuacji. Gdyby bowiem LaLiga odwołała się od dzisiejszej decyzji sądu, a ten przyznałby jej rację w późniejszym czasie, Gavi mógłby zostać wyrejestrowany z pierwszej ekipy już po zakończeniu okienka transferowego. To z kolei wzbudzałoby wątpliwości co do jego statusu - czy mógłby grać w drużynie Xaviego, czy też skończyłby jak Alex Collado, który swego czasu na skutek problemów proceduralnych utknął w próżni i przez pół roku nie mógł występować w żadnym zespole.

13:05 Barcelona opublikowała komunikat, w którym potwiedziła, że sąd nakazał LaLidze rejestrację Gaviego.

13:15 Komunikat Barcelony:

Dziś Sąd Gospodarczy numer 10 w Barcelonie wydał orzeczenie, zgadzając się na przyjęcie nadzwyczajnych środków zapobiegawczych polegających na „nakazaniu LFP” zapewnienia wszystkiego, co niezbędne, żeby piłkarz Gavi mógł być zarejestrowany jako członek pierwszego zespołu Barcelony przed zamknięciem zimowego okienka o 00:00.

Ta decyzja stanowi odpowiedź na wniosek o rejestrację złożony przez Barcelonę w ubiegły piątek, biorąc pod uwagę odmowę ze strony odpowiedniego organu LFP co do zaakceptowania rejestracji piłkarza, mimo tego, że klub uznał, że spełnione są wszystkie wymogi, aby to zrobić, podobnie jak rozumiał to sąd poprzez ten środek zapobiegawczy.

To orzeczenie uznaje dominującą pozycję LFP i ocenia, że istnieje podstawa legalności w roszczeniach FC Barcelony, a brak rejestracji piłkarza przed zamknięciem okienka implikowałby naruszenie jego wolności i bardzo poważne oraz nieodwracalne szkody dla FC Barcelony.

LaLiga została już poinformowana o postanowieniu wydanym przez sąd, a piłkarz może już być zarejestrowany jako zawodnik pierwszego zespołu.

14:18 Jak podaje Sique Rodriquez z Cadena SER, LaLiga zamierza odwołać się od decyzji sądu.

15:01 Dziennikarz Marki Luis F. Rojo podaje, że zgodnie z umową podpisaną przez Gaviego, jeśli Barça nie zarejestruje go w pierwszym zespole do końca stycznia lub też LaLiga skutecznie odwoła się od decyzji sądu, klauzula odejścia pomocnika zostanie obniżona z 1 miliarda euro do zera. 18-latek mógłby więc teoretycznie odejść z klubu za darmo.

15:44 Media informują, że agent Gaviego Ivan de la Peña przybył do Ciutat Esportiva, aby sformalizować zarejestrowanie 18-latka w pierwszej ekipie.

17:42 Profil Gaviego zniknął z kadry FC Barcelony na oficjalnej stronie LaLigi. Możliwe, że trwa właśnie rejestracja pomocnika do pierwszego zespołu

18:05 Oficjalny komiunikat LaLigi:

W związku z oświadczeniem wydanym przez FC Barcelonę dotyczącym przyjęcia środka zapobiegawczego wydanego przez sąd gospodarczy w Barcelonie w celu umożliwienia rejestracji zawodnika Pablo Páez "Gavi" jako członka pierwszej drużyny przed godziną 23:59:59 dzisiaj, we wtorek 31 stycznia 2023 roku, LaLiga pragnie zaznaczyć, że nie zna treści głównego pozwu oraz że ten środek zapobiegawczy został przyjęty bez możliwości przedstawienia swoich argumentów.

Ponieważ nie może być inaczej, LaLiga będzie przestrzegać uchwały zapobiegawczej i zapowiada, że będzie sprzeciwiać się temu środkowi, ponieważ uważa, że istnieją wystarczające podstawy faktyczne i prawne, aby Trybunał zgodził się na jego zniesienie, co zostanie zaakcentowane w sądzie w odpowiednim czasie.

18:37 Według Samuela Marsdena z ESPN Gavi został już zarejestrowany do pierwszego zespołu.

19:33 Javier Tebas na Twitterze ws. rejestracji Gaviego: Środki ostrożności zostały podjęte przeciwko LaLidze bez wysłuchania samej LaLigi. Sprzeciwimy się temu w procedurze. Poczekajmy na zakończenie.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

W tej Hiszpanii lepsze jajca jak u nas. xD
konto usunięte

@FioletoweOczy nie no bez przesady.pisolski nic nie przevbije poza rosją i koreą północną.
« Powrót do wszystkich komentarzy