Prześwietlamy hiszpańskich sędziów

Michał Gajdek

24 stycznia 2023, 22:43

Transfermarkt; własne

41 komentarzy

Fot. Getty Images

It’s not football. It’s La Liga. Choć zapewne nie to mieli na myśli autorzy hasła reklamującego ligę hiszpańską, to niekiedy pasuje ono wręcz idealnie do zwięzłego podsumowania tematu niezmiennie wzbudzającego emocje – sędziowania. Na świeczniku ostatnio znalazł się zwłaszcza Mateu Lahoz, ale praktycznie każda informacja o wyznaczeniu arbitra na dany mecz spotyka się z negatywnym odbiorem. Zerknijmy zatem, którzy arbitrzy rzeczywiście powodują, że kibice danej drużyny mają się czym martwić, a gdzie uprzedzenia rozmijają się z liczbami. 

Już na wstępie chciałbym wyjaśnić jedną rzecz. Uważam, że hiszpańscy sędziowie są po prostu słabi. I dopóki tacy pozostaną to dyskusje na temat ich pracy, włącznie z mniej lub bardziej wyszukanymi insynuacjami o braku obiektywizmu, będą powracały nieustannie. Mam jednak wrażenie, że w ostatnich czasach urosły one wręcz do skali absurdu - tego samego sędziego jako stronniczego, oczywiście na ich niekorzyść, potrafią ocenić w przeciągu paru dni zarówno kibice z Katalonii, jak i z Madrytu. Ba, mało tego, w Hiszpanii popularna (i, moim zdaniem, niepozbawiona sensu) jest teza, zgodnie z którą faworyzowani są... obaj giganci, kosztem mniej popularnych drużyn. Jak wygląda to naprawdę? Żeby choć trochę osadzić tę dyskusję w faktach sprawdziłem procenty zwycięstw FC Barcelony i Realu Madryt w przypadku meczów prowadzonych przez poszczególnych sędziów.

Na początek weźmy na tapet wspomnianego już najbardziej rozpoznawalnego hiszpańskiego sędziego, który znalazł się na ustach całego świata po spektaklu w meczu Argentyny z Holandią na ostatnim Mundialu. Jak się wydaje, pogłoski o rychłym zakończeniu przez niego kariery były jedynie wymysłem nadgorliwych argentyńskich mediów. Mimo przekroczenia magicznej niegdyś dla sędziów granicy 45 lat, Mateu Lahoz póki co najprawdopodobniej nigdzie się nie wybiera, jak informowaliśmy tutaj. Co ciekawe, choć wzbudza on wielkie emocje zarówno wśród fanów Barcelony, jak i Realu, to nie znajduje to odzwierciedlenia w statystykach. Spośród sędziów aktualnie obsadzających mecze na hiszpańskich boiskach plasuje się on w górnej części stawki jeżeli chodzi o procent zwycięstw osiągany przez te ekipy.

Jeżeli zatem to nie pochodzący spod Walencji wuefista jest postrachem wielkich w La Liga, to komu powinien przypaść ten zaszczytny tytuł? Statystyki nie pozostawiają wątpliwości – spośród sędziów, którzy prowadzili co najmniej 10 meczów Barcelony najgorsze statystyki Blaugrana osiąga, gdy arbitrem jest pan Alejandro Hernández Hernández. Na chwilę obecną Katalończykom udało się wygrać zaledwie 58% meczów, w których rozjemcą był Kanaryjczyk. Co jednak ciekawe, również Real Madryt może spodziewać się ciężkiej przeprawy, gdy do prowadzenia meczu zostanie wyznaczony ten arbiter – Królewscy schodzili z boiska zwycięscy zaledwie w 62% przypadków.

Jak widać, w przypadku obu arbitrów budzących wielkie emocje zarówno wśród kibiców Realu i Barcelony, wyniki osiągane przez te zespoły są dość porównywalne. Rozczarowanych pewnie dotychczas fanów teorii spiskowych uspokajam – statystyki pokazują, że można w Hiszpanii znaleźć sędziów, u których mamy do czynienia ze sporymi dysproporcjami w tym zakresie.

I tak, na jednym biegunie znajduje się pan Guillermo Cuadra Fernández. Co prawda nie ma on jeszcze tak bogatego doświadczenia jak choćby arbitrzy wspomniani powyżej, ale różnice w statystykach są widoczne na pierwszy rzut oka. Barcelona póki co osiąga dobre rezultaty w spotkaniach sędziowanych przez Cuadrę Fernándeza (79% zwycięstw), ale dla Realu jest on absolutnym koszmarem – Los Blancos wygrali zaledwie połowę  prowadzonych przez niego meczów.

O ile w przypadku pochodzącego z Madrytu arbitra można te dysproporcje tłumaczyć stosunkowo jeszcze małą próbką badawczą, tak trudno jest zrozumieć co dzieje się w meczach prowadzonych przez Jesúsa Gila Manzano. Sędzia ten w swojej karierze aż 43 razy prowadził starcia Realu Madryt, dużo częściej niż jakiejkolwiek innej ekipy – kolejnymi drużynami na tej liście są FC Barcelona (33 mecze) i Atlético (30 meczów). Jednocześnie, Królewscy osiągają w tych spotkaniach świetne wyniki, legitymując się imponującym wskaźnikiem 79% zwycięstw. Blaugrana zaś nie ma w meczach prowadzonych przez Gila Manzano tyle szczęścia – udało jej się wygrać zaledwie 60% starć.

Tak natomiast przedstawia się lista obecnie sędziujących w La Liga arbitrów i wyników osiąganych przez hiszpańskich gigantów w prowadzonych przez nich meczach (pod uwagę wziąłem sędziów, którzy prowadzili co najmniej po 5 meczów Barcelony i Realu).

Jak zatem widać, 11 z obecnie 20 arbitrów prowadziło już co najmniej po 5 meczów hiszpańskich gigantów; w przypadku sześciu z nich częściej wygrywał Real, a w spotkaniach sędziowanych przez pięciu Barcelona. W zdecydowanej większości różnice w wynikach osiąganych przez te ekipy są nieznaczne, jednak Guillerma Cuadra Fernández oraz Jesús Gil Manzano wyróżniają się na tle swoich kolegów. 

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Fajne zestawienie, oby takich więcej własnej roboty.
Ponadto fajnie byłoby mieć ocenianie sędziego po meczu :)

@Barca1922 przecież tu właśnie nie ma żadnych teorii, tylko liczby.

@Symson @Arczi87 były takie pomysły, ale żeby nie robić tego tak po łebkach jak na wspomnianej stornie (gdzie np sędzia ostatniego klasyku od redakcji dostał 2.8/6), wymagałoby to powiększenia zespołu ocenowego i zwyczajnie oglądania meczu tylko pod kątem sędziowskim. Żeby też dobrze ocenić jego pracę trzeba się znać na pracy sędziów i na przepisach i wytycznych. Po prostu brakuje kompetentnych ludzi i czasu.

Na te mecze trzeba nałożyć rzuty karne dla drużyny i przeciw oraz kartki czerwone i żółte - dla i przeciwko. Kiedyś te dane były dostępne na trasfermarkt. Jak sobie to analizowałem ze trzy lata temu to jak pamiętam różnice były jeszcz mniejsze

Wolałbym zobaczyć statystykę kartek i karnych - słusznych i niesłusznych.


Raz jeszcze posłużę się cytatem z Tomasza Ćwiąkały pochodzącym z meczu Barcelona - Español: ,,Lahoz zwariował!". Tym razem odniosę go jednak do spotkania ostatniej kolejki: Rayo - Sociedad kiedy Mateu ... nie pokazał żadnej kartki!!!

Mecz poprowadzi Jesús Gil Manzano. Będzie to dla niego okazja do ponownego spotkania z Robertem Lewandowskim, któremu pokazał czerwoną kartkę w meczu z Osasuną. 38-latek nie ma oporów przed wyrzucaniem z boiska piłkarzy Barcelony, ponieważ w 33 spotkaniach zrobił to aż 10 razy, nie oszczędzając największych gwiazd jak Neymar czy Luis Suárez. Barça w starciach z udziałem tego sędziego zanotowała 20 zwycięstw, 7 remisów i 6 porażek.
To z artykułu dot. dzisiejszego meczu. Jeśli ktoś ma wątpliwości, co do wpływu sędziego na mecz. Uprzedzając, statystyka jest dobra, bo większość z nich rozgrywaliśmy za czasów najlepszej pali.

Jak zwykle real z dwunastym zawodnikiem. Rzygac się hce na ten niedorozwinienty klub

@Arczi87 no to co pisałem o kartkach. Mateuszek wyeliminował nie bezpośrednio, ale przyspieszył absencję, spowolnił agresywność kartkami za gadanie, to samo Manzano tylko w ostatnim meczu. Chyba nie zaprzeczysz, że to przypadek, że wyrzucał Messiego, Neymatmra i Lewego, a żaden inny sędzia - nie. Podobnie z ilością gartek (generalnie dla wszystkich) od Mateuszka.

Zdjęcie do tego artykułu idealnie oddaje specyfikę hiszpańskiego sędziowania.

Uwierzcie bądź nie ale na 100% Lahoz jak zobaczył to zdjęcie to był z siebie mega dumny i na pewno ma je na tapetach wszystkich swoich urządzeń elektronicznych a także w domu na ścianie. Obecnie czeka na oklejenie auta gdzie głównym motywem będzie powyższe zdjęcie.

Jak zobaczyłem to zdjęcie to przypomniały mi się Alternatywy 4: zobacz synku, tak wygląda idiota. Tak poza tym suche liczby nie oddają do końca problemu, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę tylko wygrane i porażki. Trzeba by też wziąć pod uwagę kartki, karne, kontrowersyjne decyzje czy ogólną atmosferę wprowadzoną przez sędziego czyli coś co trudno ująć liczbami. Wystarczy dwie, trzy dziwne decyzje i zaczyna się nerwówka wśród piłkarzy a mecz zamienia się w drogę przez mękę. Albo sytuacje kiedy sędzia w ogóle nie panuje nad meczem i szastając kartkami próbuje pokazać jaki jest mocny. Tak więc sam bilans wygranych i porażek wszystkiego nie mówi.

@Sekstet2009 ale to chyba dosyć oczywiste? Jakbym pisał artykuł o indywidualnych statystykach danego piłkarza, to też bym rozumiał, że trzeba je rozpatrywać w kontekście kolegów i rywali, co nie oznacza, że bym o tym pisał. Tak naprawdę powstanie artykułu, o którym piszesz wymagałoby obejrzenia wszystkich meczów w ostatnich x latach i przeanalizowania każdej decyzji sędziowskiej pod kątem jej (nie)słuszności - a i to by pewnie nic nie dało, bo jedna zła decyzja zmieni dalszy przebieg meczu (np. wyrzucenie kogoś z boiska powoduje, że drużyna będzie grała w osłabieniu, a przez to inaczej). Wiadomo, że poruszamy się tu na dużym stopniu uproszczenia.

@michalgajdek ok, może racja. A skoro już zwróciłem Twoją uwagę, to powtórzę swój inny komentarz- ciekawy pomysł na artykuł tylko z jednym "ale". Nie mówisz tego wprost i pewnie w ogóle tak nie myślisz, ale podczas czytania można odnieść wrażenie (zapewne wyszło tak przez przypadek, ale jednak), że pomijasz fakt, że wygrana lub przegrana mogą też zależeć od samej drużyny oraz jej rywali, nie tylko od sędziów. Da się wygrać mecz nawet jeśli niesłusznie nie uznają Ci gola albo przegrać nawet jeśli dostaniesz karnego który Ci się nie należał.

@tbas ale jak się ma stronniczość sędziów do wyników. Czy na prawdę tak często decyzje sędziowskie mocno wypaczają wynik? Czy bardziej wkurzają irytują ale wynik wynikiem. Tak jak w meczu z espaniolem. Sędzia to porażka ale wynik remisowy zasłużony.

Wiec co, jak sędzia ma 50 - 50 dla realu i Barcelony to nie jest stronniczy? ale jak Real u jakiegoś sędziego wygrywa 80% spotkań a u Barcy 60% to niby wypacza te mecze? Przecież to może być absolutny przypadek. A stronniczość może tu nie mieć nic do rzeczy. Fajna Statystyka w ramach ciekawostek niż korelacji czy szanse na wygrana są większe czy nie.

@michalgajdek tylko mógłbyś dać jakieś statystyki z bezpośrednich starć- kto ole razy je sędziował i jak się kończyły

Trochę naciagane te teorie bo tutaj chodzi bardziej o mecze bezpośrednie obu ekip a takiej statystyki tutaj nie uwzględniono

@Peciak słuszna uwaga. Dzięki za info. Faktycznie żeby sędziego ocenić profesjonalnie a nie „na oko” trzeba by inaczej analizować i oglądać spotkanie.

Bo u nich faktycznie sędziowie za dobry występ dostają 2,8/5 co wyglada komicznie ;)

@Donio rozumiem przypadek tego Pana dzięki za info i Twój punkt widzenia

@Peciak Ok, rozumiem. Dziękuje za informację :)
Ale to chociaż trenera można spróbować dać oceny, jeżeli się znajdą do tego osoby

@pasquda jasne. Słuszna druga żółta, ale niekoniecznie pierwsza...

Jesúsa Gila Manzano przecież to fanatyk relau madryt i wierny kibic nie rozumiem dlaczego dostaje mecze realu a nawet el classico ?

@Donio lewy 100 procent słuszna.... także tego ...

@cold_play Nie ma jak go tu dać, bo... nigdy nie sędziował meczu Realu. Sam jest z Madrytu.
Gil Manzano największy fan Realu wszystko się zgadza

https://twitter.com/BarcaTimes/status/1044140769509085184

Ach, wspomnienie Undiano Mallenco powoduje u mnie głębokie wzruszenie.

@michalgajdek liczby mijające się ze stanem faktycznym że sędziowie są po stronie realu . Nie potrzeba tego maskować bo najlepiej widoczne jest to w starciach między Barceloną i Realem . A zwłaszcza chodzi o przepychanie realu i dawanie im karnych z kapelusza czy doliczanie im 10 minut do meczu. Oraz o np takiego casemiro czy ramosa co wylecieć z boiska powinni w co drugim meczu a jednak gralj . Więc ja swoje zdanie podtrzymuje że kompletnie nie trafiony artykuł mijający się z faktami

Fajny artykuł, ale można by to było jeszcze rozbudować, biorąc pod uwagę pokazywane kartki, dyktowane rzuty karne, decyzje na korzyść drużyn w meczach bezpośrednich, nieuznane gole i ewidentne błędy, częstotliwość używania VARu itd. Chociaż domyślam się, że może nie być łatwego dostępu do pełnych statystyk

@Donio tak się składa ze sporo siedzę przy cyferkach i analityce. I liczby są ważne. Ale interpretacja jeszcze ważniejsza.

Czyli rozumiem ze jedynie jeżeli zespoły mają taki sam albo zbliżony % wygranych u sędziego to wtedy jest sprawiedliwy. Ale w przypadku większego rozjazdu to już sędzia wypacza wyniki?

Coś mi tu trąci naciąganą teorią do statystyk. To po prostu tak nie działa. ;)

Btw tez jestem zdania ze sędziowie w LL są jednymi z najsłabszych. Ale pokażcie mi mecze Barcy w tym sezonie, a kilkanaście już ich było które wypaczył sędzia?

Oczywiście nie mówię o LM bo tam co najmniej 2 wałki… :/

Jakby hiszpańscy sędziowie byli słabi, to by żywi nie wyszli z tunelu.

Sędzia nie musi ewidentnie wypaczyć wyniku meczu, wystarczy kilka dziwnych decyzji by wyprowadzić piłkarzy Barcelony czy realu z równowagi, pozwalać na faule i szarpana grę i takie mecze czesto są remisowane lub przegrywane.

Zastanawiają mnie jeszcze statystyki Del Cerro Grande, bo tak na oko to gość jest na poziomie Gila Manzano. A jak się tak zastanowiłem, to faktycznie Cuadra Fernández taki miły z twarzy się wydaje ;D

@michalgajdek no tak, wiem, że to niemożliwe. Tylko w przypadku piłkarza to mniej razi, bo on zazwyczaj ma większy wpływ na mecz niż sędzia, ale co do reguły się zgodzę.

@Donio, powiedzmy, że ten artykuł to tylko spokojny początek :)

@Peciak
Już widzę te „wyrazuje” w komentarzach wśród tych potencjalnych ocen sędziów, których i tak nie brakuje po tych wybrykach arbitrów. Może lepiej nie kusić ;-)

@Arczi87 wypaczenie i przypadek może być przy 5 meczach, ale nie przy 20+. To już statystyka, czyli nauka, a z cyferkami ciężko dyskutować - to po prostu fakty.
@michalgajdek dzieki za ciekawe zestawienie. Byłoby pełne, gdybyś jeszcze dotarł do danych o kartkach żółtych i czerwonych, bo mam wrażenie, że to one głównie "grają". Taki Manzano wlepiając kartki ogranicza możliwości ostrzejszej gry i powoduje, że poszczególni zawodnicy grają słabiej (wymuszone).

@Symson Zgadzam się fajnie byłoby oceniać trenera i sędziów. Na stronie Realu to maja i uważam ze to jest spoko

Statystyka to statystyka, Ewidentnie widać, że są sędziowie stronniczy w oba kierunki. Manzano 60% do 79% dla RM. Bardzo solidna próbka bo aż 33 i 43 mecze. Wielkie dzięki za artykuł.

@Sekstet2009 za mała próba, chyba nie ma żadnego sędziego, który sędziowałby choć 10 klasyków.

@Barca1922 o właśnie! Szkoda!

Ciekawy pomysł na artykuł, ale wydaje się pomijać fakt, że wyniki meczów mogą zależeć nie tylko od sędziów, lecz również od drużyn.