El Confidencial: Joan Laporta oddał przebudowę Camp Nou w ręce firmy Limak wbrew zasadom; Klub dementuje

Mateusz Doniec

23 stycznia 2023, 15:12

El Confidencial, FCBarcelona.es

20 komentarzy

Fot. Getty Images

  • 9 stycznia 2023 roku FC Barcelona ogłosiła, że za prace nad przebudową Spotify Camp Nou odpowiedzialna będzie turecka firma Limak Construction
  • Dziennik El Confidencial poinformował dziś rano, że prezydent Joan Laporta dokonał takiego wyboru wbrew zasadom klubu
  • FC Barcelona odpowiedziała na te doniesienia w oficjalnym komunikacie, dementując i wyjaśniając posczególne fragmenty

Jak donosił dziś rano dziennik El Confidencial, Prezydent FC Barceliny Joan Laporta złamał regulamin FC Barcelony, oddając prace na Camp Nou w ręce tureckiej firmy Limak Construction. Dwa tygodnie temu klub przyznał firmie budowlanej Limak Construction prace nad renowacją stadionu, ale zdaniem El Confidencial umowa przetargowa uniemożliwiała złożenie oferty firmie takiej jak ona.

FC Barcelona odpowiedziała na te wiadmości w oficjalnym komunikacie, dementując poszczególne fragmenty artykułu El Confidencial, tłumacząc się przede wszystkim tym, że dziennik odnosi się do umowy przetargowej z 2017 roku, a nie do nowej z września 2022. El Confidencial twierdzi, że firma Limak nie mogła być w ogóle brana pod uwagę, ponieważ nie spełniła dwóch wymogów FC Barcelony: Nie zbudowała wcześniej stadionu o pojemności większej niż 40 tysięcy widzów oraz nie wybudowała co najmniej dwóch budynków w Hiszpanii, których koszt wyniósł minimum 150 milionów euro w ciągu ostatnich 10 lat.

Oficjalny komunikat FC Barcelony:

FC Barcelona pragnie zaprzeczyć treści informacji opublikowanej w poniedziałek 23 stycznia 2023 roku przez El Confidencial z następującym nagłówkiem: "Laporta złamał zasady FC Barcelony, aby oddać prace na Camp Nou tureckiej firmie Limak".

W szczególności FC Barcelona zgłasza następujące uwagi i poprawki do opublikowanych treści:

1. "Umowa przetargowa uniemożliwiała w ogóle zaprezentowania się takiej firmie". FAŁSZ

W żadnym przypadku nie ma umowy przetargowej jako takiej, ale w ramach procedury przetargowej jest faza prekwalifikacji i kolejna faza przesyłania specyfikacji przetargowej. Dokumenty przetargowe wysłane 1 września 2022 roku pozwalają wszystkim firmom uczestniczącym w przetargu na zgłoszenie się do niego, ponieważ wszystkie spełniły ostatnie kryteria prekwalifikacji określone przez FC Barcelonę.

Specyfikacja przetargowa na prace renowacyjne na Spotify Camp Nou została przekazana wszystkim firmom, które się zgłosiły i ma datę wejścia w życie 1 września 2022 roku. W specyfikacji przetargowej nie ma mowy o tym, że aby przyjąć zamówienie, firma musiała już wcześniej wybudować stadion piłkarski o pojemności ponad 40 tys. miejsc siedzących, ani o tym, że musiała wybudować wcześniej dwie konstrukcje w Hiszpanii.

Przed tym przetargiem istniał proces rozpoczęty w 2017 roku, który został anulowany w grudniu 2020 roku poprzez oficjalny komunikat za pośrednictwem Portalu Dostawców FC Barcelony do wszystkich uczestniczących wówczas firm. Dopiero we wrześniu 2022 roku rozpoczęto nowy przetarg, poprzez który prace zostały przyznane firmie LIMAK jako najlepiej ocenionej.

2. "Joan Laporta przyznał prace na Camp Nou tureckiej firmie budowlanej Limak, omijając zasady specyfikacji, z którymi FC Barcelona rozpoczęła proces przetargowy". FAŁSZ

Specyfikacja nie została naruszona, gdyż jest związana z nowym przetargiem, który jest datowany na 1 września 2022 r.

3. "Przy kryteriach przyjęcia określonych w procesie prekwalifikacji dla firm, do których dostęp miał El Confidencial, nie chodzi o to, że firma Limak nie mogła wygrać, chodzi o to, że nie mogła się nawet zaprezentować". FAŁSZ

Prekwalifikacja, na którą się powołuje [El Confidencial], opiera się na dokumentach z 2017 roku, które były częścią przetargu na budowę stadionu wedle starego projektu poprzedniego Zarządu. W związku z tym poprzednim przetargiem w dniu 17 grudnia 2020 r. za pośrednictwem Portalu Dostawców wysłano komunikat do wszystkich uczestniczących w nim firm, w którym poinformowano, że proces został przesunięty na czas po wyborach mających na celu wybór nowego zarządu, i że gdy pojawią się jakiekolwiek wiadomości na temat przetargu, wszyscy zostaną o tym poinformowani. Przetarg został reaktywowany we wrześniu 2022 r., wówczas do wszystkich firm uczestniczących w przetargu wysłano specyfikację przetargową z zaproszeniem do składania ofert.

Ponadto od 2017 roku FC Barcelona zażądała od różnych firm nowych wymagań i aktualizacji informacji, aby mieć aktualne informacje zarówno z ekonomicznego punktu widzenia, jak i w odniesieniu do modyfikacji samego nowego projektu Spotify Camp Nou. Innymi słowy, zgodnie z ostatecznymi wymogami prekwalifikacji określonymi w specyfikacji z dnia 1 września 2022 r., wszystkie firmy biorące udział w przetargu mogły wziąć w nim udział.

4. "Firma budowlana Limak nie spełnia parametrów wyznaczonych przez samą FC Barcelonę. Na stronie 7, dokumentu ostrzega się o przyczynach niezakwalifikowania się do grona firm uczestniczących w procesie, a wśród nich wymienia się firmy, które nie przedstawią referencji potwierdzających wybudowanie stadionu na ponad 40 000 widzów w ciągu ostatnich 10 lat oraz firmy, które nie przedstawią dwóch referencji budynków wybudowanych w Hiszpanii, których PEM wyniósł ponad 150 mln euro w ciągu ostatnich 10 lat [PEM oznacza budżet w wykonaniu rzeczowym]. FAŁSZ

Jak wskazano powyżej, przywołany dokument to prekwalifikacja, która rozpoczęła się w 2017 r. i w żadnym wypadku nie odpowiada wymogom specyfikacji z 1 września 2022 r.

5. "To rażące nieprzestrzeganie przepisów utrudni uzyskanie od Rady Miasta Barcelony pozwolenia na budowę kluczowej dla miasta infrastruktury - tak twierdzą konsultowane źródła z sektora budowlanego". FAŁSZ

Proces uzyskania pozwolenia na budowę od Rady Miasta Barcelony jest całkowicie niezależny od procesu udzielenia zamówienia firmie, która będzie realizowała budowę.

W żadnym przypadku pozwolenie na budowę nie jest zagrożone, ponieważ posiadaczem pozwolenia na budowę jest FC Barcelona jako promotor prac, a nie firma budowlana.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

I "dziennikarze" kolejny raz wyjaśnieni, a mnóstwo kibiców wciąż wierzy we wszystko co media podadzą xD

Chyba wyrazne jest aby Barce stac bylo na remont musieli przysunac firmy tansze, zza granicy. Wiec poszerzono specyfikacje przetargowe. Proste.

A może specyfikację z 1 września 2022 r. zrobiono pod firmę Limak? I teraz wszystko jest ok.

Pytanie, które teraz powinno być zadane, to z czego wynikało obniżenie wymagań wobec dostawców w nowym procesie z 2022 roku względem procesu z lat 2017-2020.

Na pewno FAŁSZ i na pewno żadnych wałków nie ma! łubu dubu, łubu dubu....

Ja się nie zdziwię jak z tego wyjdzie jakiś wał, bo po lapciu czy też zarządzie klubu już wszystkiego można się spodziewać.