Piłka nożna z zatrzymywanym czasem, czyli najnowsza rewolucja IFAB

Krystian Cichocki

17 stycznia 2023, 21:10

AS

29 komentarzy

Fot. Getty Images

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) zorganizuje jutro w Londynie coroczne spotkanie, na którym poruszane są niektóry zmiany w przepisach, mogące poprawić dzisiejszy futbol.

Jednym z najciekawszych punktów omawianym na zebraniu jest z pewnością ten, który dotyczy problemu generowanego przez utratę czasu gry w trakcie rozgrywania meczów piłkarskich. Wprowadzenie zatrzymania zegara, w stylu koszykówki, jest jedną z rewolucyjnych propozycji, które zostaną przedstawione na spotkaniu.

Choć taka zmiana byłaby szokująca, jest wiele osób, które są za tym, aby czas gry w piłce nożnej był zatrzymywany za każdym razem, gdy futbolówka nie jest w grze. W rzeczywistości nie jest to pierwszy raz, kiedy taka dyskusja się pojawia. IFAB ten temat nie jest obcy i chce o nim rozmawiać. Podczas Mistrzostw Świata, FIFA poprzez swojego dyrektora ds. sędziowania Pierluigiego Collinę stwierdziła, że utrata efektywnego czasu gry jest przedmiotem troski działaczy piłkarskich. Sposobem, w jaki chciano się uporać z tym problemem, było wydłużaniem czasu trwania każdej połowy o sporą liczbę minut, aby nadrobić straty wywołane rzutami wolnymi, autami czy innymi przerwami w grze. Doliczanie po kilka, a czasami nawet po kilkanaście minut było czymś niecodziennym, ale także wzbudzającym wiele wątpliwości.

IFAB, która odpowiada za zmiany w przepisach piłkarskich, wie, że problem z efektywnym czasem gry jest tematem poruszanym coraz częściej. Z tego powodu też Międzynarodowa Rada Piłkarska przeprowadza wstępne konsultacje pomiędzy zainteresowanymi stronami, aby dowiedzieć się, w jakim kierunku należy podążyć. Jak pisze AS, według The Times, w grze są trzy propozycje: zwiększenie dodawanego czasu, jak to robiono w Katarze, utrzymanie obecnych zasad, ale ulepszenie ich oraz – najbardziej rewolucyjna ze wszystkich – wprowadzenie zatrzymywanego zegara.

- Nie mówię, że zegar powinien być zatrzymywany za każdym razem, gdy piłka wychodzi poza boisko, ale wtedy, kiedy tracimy najwięcej czasy: celebracje bramek, zmiany, kartki, kontuzje i VAR. – powiedział wiceprezes Arsenalu David Dein, ambasador Premier League oraz The FA.

Środowe spotkanie będzie pierwszą konsultacją w związku z wprowadzeniem zatrzymywanego czasu w piłce nożnej. Jeśli decyzja będzie pozytywna, w marcu musiałaby ona zostać zatwierdzona, a ponieważ byłaby to tak znacząca zmiana, minęłyby co najmniej dwa lata, zanim można by ją wdrożyć. IFAB składa się z czterech brytyjskich związków, które mają po jednym głosie, oraz FIFA, która ma cztery. Każda propozycja musi otrzymać co najmniej sześć z ośmiu głosów.

Pozostałymi aspektami, które zostaną poruszone na spotkaniu, są między innymi podsumowanie zmian, które zostały wprowadzone 1 lipca 2022 roku, a także dyskusja na temat zmian w futbolu od sezonu 2023/24. Tematami dyskusji będą także ulepszenia VAR-u, sprawa szacunku wobec piłkarzy, sędziów i przedstawicieli klubów, a także wspomniana debata na temat efektywnego czasu gry. Cały plan spotkania można znaleźć w linku z poniższego Tweeta.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Dwie połowy po 30 minut przy zatrzymywanym czasie gry to skończą się symulki i przeciąganie stalych fragmentów, a widz przed telewizorem będzie oglądał więcej futbolu
« Powrót do wszystkich komentarzy