Jordi Alba: Nasi młodzi piłkarze mają przed sobą spektakularną przyszłość

Dariusz Maruszczak

30 grudnia 2022, 10:30

Marca

2 komentarze

Fot. Getty Images

Jordi Alba podczas wizyty na zorganizowanym przez siebie kampusie dla dzieci w L’Hospitalet udzielił kilku wypowiedzi hiszpańskim mediom. Lewy obrońca podsumował obecny sezon, wyznaczył cele drużyny na kolejny rok i podkreślił znaczenie derbów z Espanyolem.

Młode talenty w Barcelonie i w reprezentacji: Ansu, Pedri, Gavi, Ferran, Eric i Balde to zawodnicy z wielkim potencjałem, którzy są bardzo młodzi. W wieku 17, 18 czy 19 lat grają na najwyższym poziomie i robią to fenomenalnie. Mają przed sobą spektakularną przyszłość i na pewno dadzą wiele radości hiszpańskiemu futbolowi i Barcelonie.

Barça 2022/2023: Jesteśmy liderami w LaLidze, a to prowadzi nas do celowania w inne trofea. Odpadnięcie w Lidze Mistrzów było ciężkim ciosem dla wszystkich, ale teraz musimy rywalizować w Lidze Europy w najlepszy możliwy sposób. Mamy też Puchar Króla i Superpuchar, który bardzo nas ekscytuje.

Bilans 2022 roku: W LaLidze jesteśmy na bardzo wysokim poziomie, z wymaganiami wiążącymi się z ważnymi meczami. Będzie nas kosztowało wiele wysiłku zdobycie tego trofeum, ale mamy pod tym względem wielkie nadzieje. Jesteśmy w Lidze Europy, ponieważ odpadliśmy z Ligi Mistrzów, kiedy nikt się tego nie spodziewał. Kiedy coś nie wychodzi, trzeba się poprawiać i na tym się skupiamy. Drużyna ma mentalność, żeby każdego dnia być lepszą i spisywać się dobrze.

Derby na zakończenie roku: To wyjątkowy mecz, a wychowankowie, którzy są tu najdłużej i rozgrywają te spotkania od dzieciństwa, przeżywają je inaczej. Na pewno będzie wielu ludzi na Camp Nou. To będzie wyjątkowy pojedynek i chcemy zamknąć rok w najlepszy możliwy sposób przed naszymi kibicami.

Napięty terminarz: Jak w każdym roku. Co trzy dni są mecze, rywale będą od nas wymagali wielkiego wysiłku, ponieważ dziś nikt nie da ci niczego za darmo i będzie trudno, ale jesteśmy bardzo podekscytowani możliwością wygrania tej ligi, spisywania się dobrze, i mamy nadzieję, że będziemy mogli dać radość kibicom.

Cele i życzenia na 2023 rok: Na poziomie indywidualnym rozegranie dobrego roku, tak jak staram się to robić w każdym sezonie, świadomy trudności związanych z byciem na 100% w każdym spotkaniu. Na poziomie drużynowym – zdobycie wielu trofeów i danie radości kibicom.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Również życzę Albie rozegrania dobrego 2023 roku - jego dobra gra dla Barcelony to także coraz lepszy Balde, który wielokrotnie wspominał, że bardzo mu pomaga się rozwijać i stawać się lepszym piłkarzem.
Mundial pokazał że Xaviego poniosła ułańska fantazja, a Alba ma bardzo wiele do zaoferowania. Rozwój Balde to także wspólna praca na treningach, obserwacja legendy Barcelony oraz jednoznacznie można już dzisiaj powiedzieć że wybory Xaviego to polityka uprawiana przez Laportę, a nie wybory stricte sportowe. Wywiad z Xavim, który wyraźnie sugeruje że na wiosnę będzie korzystał ze wszystkich dostępnych piłkarzy świadczy że na wiosnę można liczyć że trener będzie chciał walczyć o trofea i grać będą najlepsi na swoich pozycjach.
Poniższe statystyki to dla mniej ogarniętych kibiców, bo ci co znają się na piłce wiedzą czym jest jakość piłkarska i płaszczyzny przy których Alba może pomóc się rozwinąć Balde. Przykładowo dane z LaLiga z bieżącego sezonu - liczby całościowe, a pamiętajmy że Alba w lidze grał mniej niż Balde:
Big chances: Alba 3, Balde 1
Key Passes: Alba 18, Balde 3
Chance creation: Alba 10, Balde 5
Expected Assists: Alba 3.39, Balde 2.22
Passes into the final 3rd: Alba 292, Balde 217
Passes into the box: Alba 58, Balde 14
PS: Balde być może już w przyszłym sezonie będzie lepszy od Alby, ale pamiętajmy że rozwój piłkarza to nie tylko granie i więcej minut na boisku. W Barcelonie większy wpływ na rozwój mają doświadczeni piłkarze od których młodzi mogą się uczyć niż sam Xavi, który skupia się na wyniku sportowym, a nie rozwoju indywidualnym. Torres będzie lepszym piłkarzem dzięki Lewandowskiemu i Dembele, w Gavi i Pedri będzie lepszymi piłkarzem dzięki de Jongowi i Busiemu, czy młodzi SO byli lepsi dzięki fenomenalnej pracy Pique. To dzięki doświadczonym piłkarzom młodziaki szybciej podnoszą umiejętności, szybciej dostosowują ciało do rutyny sezonowej oraz dzięki wskazówkom doświadczonych zawodników szybiej reagują na wydarzenia boiskowe. Lepiej aby Balde grał mądrze 60 minut co mecz, z pełną koncentracją i bez ryzyka kontuzji, a Barcelona miała 2 dobrych lewych wahadłowych w formie niż biegał bezproduktywnie jak przed Mundialem, a Alba był całkowicie bez rytmu meczowego. Tutaj kłania się logika zarówno rozwoju indywidualnego piłkarzy jak i zespołu - Xavi o tym zapomniał, oby widmo zwolnienia latem przez brak trofeow odblokowało jego możliwości trenerskie bez względu na niewątpliwe sugestie "z góry". Trener ma szkolić i trenować, a nie uprawiać politykę w imieniu klubu i bardzo na to liczę.