Barcelona zawarła umowy z Legends oraz IPG, aby wygenerować dodatkowe 120 milionów euro z nowego stadionu

Mateusz Doniec

2 grudnia 2022, 15:30

fcbarcelona.es, 2PlayBook

Brak komentarzy

Fot. Getty Images

FC Barcelona poinformowała oficjalnie, że rozpoczyna współpracę z firmami Legends International oraz Innovative Partnerships Group (IPG), "aby napędzić generowanie przychodów z przyszłego Spotify Camp Nou". Portal 2PlayBook specjalizujący się w kwestiach finansowych w sporcie, a głównie tych w klubie ze stolicy Katalonii, przyjrzał sie zawartej umowie.

FC Barcelona nawiązuje bliskie kontakty z Legends, amerykańską firma konsultingową, która będzie wspierać Blaugranę w projektowaniu i marketingu przyszłych przestrzeni gościnnych Spotify Camp Nou. Firma dobrze zna ten projekt, gdyż doradzała już przy zatwierdzaniu biznesplanu w celu zapewnienia wstępnego finansowania projektu Espai Barça przez Goldman Sachs. Warunki ekonomiczne umowy nie są znane, gdyż dotyczy ona linii biznesowej, która przed pandemią generowała 22,2 mln euro, a w latach 2021-2022 wciąż nie w pełni rozwinięta działalność wniosła 13,4 mln do całkowitego obrotu klubu. Według prognoz to źródło dochodów ma zapewniać dodatkowe 120 milionów euro po ukończeniu budowy nowego stadionu i przy pełnej jego pojemności.

Nastąpiła zatem korekta w górę biznesplanu przedstawionego wstępnie przez obecny zarząd. Następnie, pod koniec 2021 roku, wskazano, że od 2025, przy już działającym stadionie, będzie można wygenerować co najmniej 200 milionów euro dodatkowych dochodów. Zgodnie z tym planem, strefa gościnna i strefa VIP miały generować 24% całości, czyli taki sam procent jak nowe sponsoringi, co daje łącznie 96 milionów euro rocznie.

Klub nie wyjaśnił, czy współpraca z firmą Legends jest czysto komercyjna, jak ta, którą w przeszłości miało Atlético Madryt z Centerplate, czy też powtórzono formułę Realu Madryt z Sixth Street, które jest już posiadaczem 25% praw audiowizualnych Barçy - i samym Legends. Polega ona na tym, że konsorcjum wpłaca 360 mln euro zaliczki, w zamian za 30% wzrostu zysków generowanych przez tę działalność.

Oprócz Legends, Barça postanowiła również połączyć siły z Innovative Partnerships Group (IPG 360), której misją jest "poszukiwanie nowych partnerów i strategicznych stowarzyszeń dla projektu". W przypadku tej firmy w portfolio jej klientów znajdują się wielkie amerykańskie marki sportowe takie jak Phoenix Suns czy San Antonio Spurs.

"Obie firmy mają wiodące pozycje w swoich dziedzinach i wnoszą wgląd w najlepsze praktyki i trendy na międzynarodowej płaszczyźnie komercyjnego funkcjonowania dużych ośrodków sportowych" - poinformował zarząd w komunikacie o wyborze tych dwóch strategicznych partnerów. "Ich doświadczenie będzie kluczowe dla generowania nowych przychodów, co jest podstawowym elementem projektu renowacji Spotify Camp Nou, jak również Espai Barça w ogóle" - czytamy w komunikacie.

Oprócz umowy dotyczącej praw do tytularnych ze Spotify, która powinna zapewnić około 20 milionów rocznie po ponownym otwarciu stadionu, klub pracuje również nad zawarciem kontraktów ze sponsorami w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, mobilności i technologii. Całkowity budżet klubu na sezon 2022/2023 sięga 1,255 mld euro, w tym kolejne sprzedaże aktywów, które powinny pozwolić na rozliczenie z nadwyżką 273,5 mln euro. Prawie połowa, ok. 600 mln, ma pochodzić z przychodów nadzwyczajnych.

REKLAMA

Poleć artykuł