Pracownicy BarcaTV rozpoczną 31 grudnia strajk o godne wynagrodzenie oraz warunki pracy

Mateusz Doniec

1 grudnia 2022, 19:30

@ComiteBarcaTV

6 komentarzy

Fot. Getty Images

Pracownicy BarçaTV ogłosili w mediach społecznościowych, że począwszy od najbliższego meczu FC Barcelony na Camp Nou 31 grudnia z Espanyolem, rozpoczną strajk o godne wynagrodzenie oraz warunki pracy.

Kilka tygodni temu Àngels Prieto, pracowniczka BarçaTV, która prowadziła w trakcie letniego okna transferowego prezentacje nowych zawodników Barcelony, m.in. Roberta Lewandowskiego, opublikowała na swoim koncie na Twitterze list otwarty. Z komunikatu wynikało, że osoby zatrudnione w klubowej telewizji pracują w kiepskich warunkach finansowych oraz sprzętowych i domagają się zmiany tego stanu rzeczy. Dziś profil na Twitterze: "BarçaTV en llutia!" ("BarçaTV w walce") ogłasza, że wobec braku porozumienia z Telefónicą, pracownicy BarçaTV rozpoczną 31 grudnia strajk.

Komunikat ze strony "BarçaTV w walce":

PERSONEL BARCA TV ZGADZA SIĘ NA STRAJK O GODNĄ PŁACĘ I WARUNKI PRACY

Komitet Pracowniczy Barça TV poddał najnowszą propozycję firmy TBSC BARCELONA PRODUCCIONES (TELEFÓNICA) pod debatę i głosowanie na zgromadzeniu pracowników, które zebrało się w środę 30 listopada. Wynik był następujący - 100% głosów za:

1) Odrzuceniem wniosku przedsiębiorstwa jako wyraźnie niewystarczającego. Biorąc pod uwagę wielką utratę zgromadzonej siły nabywczej, wzrost wynagrodzenia o 5% z tytułu porozumienia, z przejęciem i bez klauzuli rewizyjnej na wzrost CPI, nie rozwiązuje problemu niestałości wynagrodzeń pracowników.

2) Zatwierdzeniem zainicjowania kalendarza mobilizacji z punktem kulminacyjnym w postaci pierwszego dnia strajku 31 grudnia 2022 r. zbiegającego się z pierwszym meczem ligowym po przerwie na mistrzostwa świata, który odbędzie się na Spotify Camp Nou: Barça - Espanyol.

3. Zwróceniem się do Komisji Zakładowej o zainicjowanie prac mających na celu zgłoszenie do Inspekcji Pracy naruszeń, jakich naszym zdaniem dopuszcza się firma wobec naszych praw pracowniczych, takich jak nieprzestrzeganie czasu odpoczynku, brak negocjacji harmonogramów pracy z Komisją oraz nieprzestrzeganie wszystkiego, co dotyczy nadgodzin.

4. Jednością pracowników, aby stawić czoła pogardzie Telefóniki wobec pracowników i wsparciem dla Komitetu Zakładowego, który prowadzi negocjacje.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Jak zaczną strajk to wyrzucić na zbity pysk...
Przecież podpisując umowę wiedzieli jakie wynagrodzenie dostaną...

@Plmyszynski Nawet nie chce mi się tego komentować.
« Powrót do wszystkich komentarzy