Oceniamy zawodników Barcelony po pierwszej kolejce Mistrzostw Świata w Katarze

Piotr Guziński

25 listopada 2022, 13:00

5 komentarzy

Fot. Getty Images

Pierwsza kolejka zmagań na Mistrzostwach Świata dobiegła wczoraj końca, a wraz z nią możemy ocenić poczynania zawodników Barcelony. Którzy gracze Blaugrany spisali się najlepiej i którzy zasługują na wyróżnienie?

Holandia vs. Senegal:

Frenkie de Jong: na minus z pewnością trzeba ocenić sytuację z pierwszej połowy, której nie zamienił na bramkę, podanie do Van Dijka, które naprawił blokiem, a także stratę z drugiej części, która zapoczątkowała kontratak Senegalu. Poza tym nie było zbyt wielu momentów, do których można było się przyczepić. Przez całe spotkanie aktywny, dobrze współpracował między liniami, wymieniający wiele podań i notujący dużo kontaktów z piłką. Często przyspieszał ataki Holandii i notował interwencje w defensywie – dwa razy zablokował strzały, zaliczył dwa odbiory i wybicie. Notę podwyższa oczywiście kluczowa asysta z końcówki, za co należą mu się brawa. Pomimo kilku błędów, okazał się kluczowy i dyrygował środkiem pola. Jeden z najlepszych Holendrów. Ocena: 7.

Memphis Depay: Jego uderzenie z końcówki sprawiło bramkarzowi większe problemy niż powinno i skończyło się udziałem przy drugim golu. Kilkukrotnie Memphis potrafił utrzymać się pod pressingiem, zagrać na jeden kontakt, był aktywny i pracował w rozegraniu, jednak pojedynki z Koulibalym sprawiały mu pewne problemy. Wejście zdecydowanie na plus. Ocena: 5,5.

Meksyk vs. Polska:

Robert Lewandowski: Mecz trudny do oceny, bo ciężko ocenić napastnika, który od zawodników z pola prawie nie otrzymuje podań i większość dograń pochodzi od Wojciecha Szczęsnego. Dobrze kryty i odcinany od zagrań, przez co nie potrafił oderwać się od stoperów. Miał dobre pomysły przy przeprowadzaniu kontrataków, ale jego dogrania były niedokładne. Często osamotniony, lecz wygrywał większość pojedynków i sam wywalczył rzut karny, którego nie udało mu się, niestety, wykorzystać. Ocena: 3.5.

Dania vs. Tunezja:

Andreas Christensen: Pojedynek z Tunezją nie był łatwy dla Danii, a bezbramkowy remis nikogo nie ucieszył. Christensen był obok Eriksena najlepszym zawodnikiem w swoim zespole. Wykonał najwięcej celnych podań (80) z bardzo wysoką skutecznością (96%). Żaden inny piłkarz w tym spotkaniu nie przekroczył nawet 70 celnych zagrań. To głównie dzięki niemu aż siedem z trzynastu strzałów rywali zostało zablokowanych, do tego nie popełnił żadnego faulu. Zasłużył na wysoką notę. Ocena: 7.
 

Francja vs. Australia:

Ousmane Dembélé: Udany mecz. Dość często przechodziły przez niego akcje Francuzów, a on sam starał się tworzyć zagrożenie swoim dryblingiem, a także dograniami w pole karne, co przełożyło się na trzy kluczowe podania. Nie obyło się bez strat, jednak w wielu momentach grał inteligentnie, wybierał dobre opcje i jego notę podwyższa asysta z drugiej połowie do Mbappe. Ocena: 7.

Hiszpania vs. Kostaryka:

Pedri: Występ, który mógł skończyć z hat-trickiem asyst na koniec. Regularnie przyspieszał grę, notował otwierające zagrania, łamał linie podaniami i dyktował tempo gry, będąc niekwestionowanym liderem środka pola. Rozciągał ataki długimi podaniami, świetnie rozumiał się z Albą i Busquetsem, cofając się również głębiej, by wspomóc defensywę. Bardzo dobre zawody. Ocena: 7.

Gavi: Granie na takim poziomie w wieku 18 lat jest po prostu niesamowite. W debiucie na Mistrzostwach Świata strzelił gola, w pięknym stylu wykańczając akcję, a także zanotował asystę i miał udział przy trafieniu Ferrana Torresa. Dość często napędzał ataki Hiszpanii i urywał się spod pressingu rywali swoim pierwszym kontaktem, co kończyło się faulami (aż pięć przewinień). Gdy już rozpędził się z piłką, ciężko było go zatrzymać. Do tego przebiegł prawie 13 kilometrów – najwięcej ze wszystkich graczy w drużynie. Podawał, przejmował futbolówkę, strzelał. Świetny występ. Ocena: 8.

 

Sergio Busquets: W ofensywie nie był tak aktywny, choć rozprowadzanie piłki i regulacja stron ataku oraz uruchamianie przedniej formacji, było na wysokim poziomie. W defensywie grał uważnie i często głęboko cofnięty zaliczył najwięcej bezpośrednich odbiorów - dziewięć wygranych pojedynków z dziesięciu i trzy odbiory. Nie notował zbyt wielu otwierających podań, jednak znakomicie kontrolował środek pola i wymieniał wiele podań. Dobry mecz, lecz to formacja ofensywna skradła show. Ocena: 6,5.

Jordi Alba: W najwyższej formie. Zanotował asystę przy bramce Marco Asensio i brał czynny udział w grze, notując w 64 minuty aż 125 kontaktów z piłką i 101 celnych podań. Dodatkowo udało mu się wywalczyć rzut karny i zanotować pięć celnych długich podań. Bardzo dobrze rozumiał się z Pedrim i Busquetsem, rozpoczynał wiele ataków i regularnie tworzył zagrożenie. Świetny występ lewego obrońcy. Ocena: 7,5.

Ferran Torres: Strzelił dwie bramki, czym przyczynił się efektownego zwycięstwa, jednak miał problemy z wygrywaniem pojedynków na skrzydle, stworzeniem przewagi i zanotowaniem udanego dryblingu, co wpływa na końcową ocenę. Ostatecznie z dubletem na koncie wydatnie przyczynił się do wysokiego zwycięstwa zespołu i zasłużył na wysoką notę. Ocena: 7. 

Alejandro Balde: Przyzwoity debiut w reprezentacji. Nie widać było po nim stresu, lecz dużo luzu i chęci do gry. Kilkakrotnie napędzał akcje Hiszpanii, potrafił wejść między kilku zawodników i zagrać na jeden kontakt. Przełożyło się to na udział w bramce, oby tak dalej. Ocena: 6.

Brazylia vs. Serbia:

Raphinha: Podobnie jak w Barcelonie, Raphinha nie imponował skutecznością dryblingu (tylko dwa z pięciu udane) i szybkością w kontratakach, a na dodatek zmarnował dwie okazje do zdobycia gola. W grze kombinacyjnej był jednak więcej niż przydatny, a ponadto bardzo wspierał defensywę, notując najwięcej odbiorów w zespole. Da się odczuć, że w reprezentacji czuje się swobodniej, niż w barwach Barcelony. Solidne spotkanie. Ocena 6.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Możecie jeszcze dodać tabele z ilością minut gole asysty kartki podanie i coś tam sobie wymyślcie. Może być podział na obrona pomoc atak
« Powrót do wszystkich komentarzy