Oficjalnie: Robert Lewandowski zawieszony na trzy mecze za czerwoną kartkę w meczu z Osasuną!

Mateusz Doniec

16 listopada 2022, 13:22

RFEF

140 komentarzy

Fot. Getty Images

Zgodnie z "Decyzjami Komisji Rozgrywek LaLigi dotyczących 14. kolejki Primera División z 16 listopada 2022 roku" Robert Lewandowski został zawieszony na trzy kolejne mecze ligowe za czerwoną kartkę otrzymaną w meczu z Osasuną. Gerard Piqué, który otrzymał czerwoną kartkę w przerwie tego spotkania dostał z kolei cztery mecze kary.

Spełnił się najczarniejszy scenariusz dla FC Barcelony. Po dzisiejszym zebraniu Komisji Rozgrywek LaLigi napastnik FC Barcelony Robert Lewandowski został zawieszony na trzy kolejne mecze po tym jak otrzymał czerwoną kartkę w 30. minucie meczu 14. kolejki ligowej z Osasuną. Trzymeczowa kara dla Polaka to suma jednego meczu zawieszenia za "podwójne napomnienie w meczu" z zgodnie z art. 120. regulaminu rozgrywek oraz dwóch za "lekceważącą postawę lub brak szacunku wobec sędziów, oficjeli lub władz sportowych (Art. 124)". Lewandowski opuści zatem spotkania 15., 16. i 18. kolejki LaLigi z Espanyolem na Camp Nou, z Atlético na Metropolitano oraz z Getafe na Camp Nou. W międzyczasie 12 stycznia 2023 roku w Rijadzie odbedzie się półfinałowy mecz Superpucharu Hiszpanii pomiędzy FC Barceloną a Realem Betis, w którym 34-latek będzie mógł zagrać, podobnie jak w potencjalnym finale. (Mecz 17. kolejki LaLigi to również mecz z Realem Betis, lecz najprawdopodobniej zostanie on przełożony, gdyż jedna z tych drużyn na pewno zagra w finale Superpucharu Hiszpanii w weekend).

Z kolei Gerard Piqué został ukarany czteroma meczami zawieszenia za "znieważenie, obrazę słowną i obelżywą postawę (art. 99)". Katalończyk zakończył już jednak karierę sportową.

Aktualizacja

13:35 Cadena SER: W najbliższych dniach FC Barcelona złoży apelację co do decyzji Komitetu.

14:00 Oficjalnie (RFEF): Za dwie żółte, a w konsekwencji czerwoną kartkę, zgodnie z art. 52. regulaminu rozgrywek klub musi zapłacić 350 euro, a zawodnik 600 euro. Natomiast za znieważanie arbitra nałożono karę w wysokości 700 euro dla klubu i 600 euro dla zawodnika. 

Uwzględniając protokoły oraz dowody w postaci nagrań wideo przedstawione przez przedstawicieli FC Barcelony, Komisja Rozgrywek bierze pod uwagę następujące elementy:

Klub odwołujący się składa pisemne zarzuty dotyczące pierwszego z dwóch upomnień swojego zawodnika, które ostatecznie doprowadziły do jego odesłania z boiska za podwójną żółtą kartkę. Konkretnie chodzi o napomnienie otrzymane w 10. minucie ("Trzymanie przeciwnika w sposób wyraźny w walce o piłkę, utrudniając mu poruszanie się").

Również w odniesieniu do zachowania Pana Lewandowskiego, które zostało opisane w protokole w części "Inne zdarzenia" ("Po odesłaniu i w drodze do opuszczenia boiska zawodnik dwukrotnie wykonał gest dezaprobaty dla decyzji sędziego, polegający na przyłożeniu palca do nosa, a następnie skierowaniu kciuka w stronę sędziego. Kiedy miał opuścić pole gry, powtórzył ponownie ten gest, patrząc w kierunku sędziego asystenta przed sędzią technicznym).

W obu przypadkach to właśnie istotny błąd jest podstawą żądania FC Barcelony, aby "upomnienie i skutki dyscyplinarne otrzymanego pierwszego pierwszego upomnienia sędziego (żółta kartka), a w konsekwencji odesłanie zawodnika FC Barcelony Roberta Lewandowskiego powinny zostać anulowane; oraz twierdzenie, że incydent był przejawem niezgody na decyzję sędziego, gdyż była to forma wyrażenia niezgody z sędzią i w związku z tym nie podlega żadnej sankcji".

14:05 RFEF: Odwołania od tej decyzji można składać do komisji odwoławczej w terminie dziesięciu dni od daty otrzymania pisma.

14:15 RFEF: Gerard Piqué będzie musiał zapłacić w ramach kary za swoje zachowanie w przerwie meczu z Osasuną 2400 euro, a klub 1400 euro.

16:45 FC Barcelona poinformowała w oficjalnym komunikacie, że odwoła się do Komisji Odwoławczej w sprawie zawieszenia Roberta Lewandowskiego na trzy mecze.

19:05 Sport: Robert Lewandowski w zaniepokojeniu oczekiwał na decyzję w sprawie zawieszenia podczas zgrupowania reprezentacji Polski. Napastnik zaniemówił, gdy dowiedział się o zawieszeniu aż na trzy mecze. Uważa, że w żadnym momencie nie okazał braku szacunku sędziemu.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

No to się Robercik za swoje głupie zachowanie doigrał… Kurde taki doświadczony zawodnik a nie dość, ze takie głupie te żółte kartki to jeszcze zawieszenie za te gesty… Bez sensu zachowanie
« Powrót do wszystkich komentarzy