Brak przełomu po rozmowach na linii UEFA - Superliga; A22 Sports odpowiada na komunikat UEFA [Aktualizacja 18:20]

Mateusz Doniec

8 listopada 2022, 15:45

UEFA

10 komentarzy

Fot. Getty Images

Dziś w Nyonie odbyło się spotkanie na szczycie między najwyższym kierownictwem UEFA oraz członkami stowarzyszenia klubów a nowym szefostwem Superligi. Celem spotkania było rozpoczęcie dialogu na temat przyszłości europejskiego futbolu. W komunikacie UEFA dowiadujemy się jednak, że "europejska piłka nożna potwierdza swój sprzeciw wobec rozłamowych projektów".

Treść komunikatu UEFA:

UEFA przychyliła się do prośby A22 Sports, prywatnego przedsięwzięcia komercyjnego, o spotkanie, które odbyło się dzisiaj w Nyonie, oferując im możliwość zwrócenia się do wszystkich rzeczywistych władz reprezentacyjnych europejskiego futbolu. Najwyższe kierownictwo UEFA, z prezydentem Aleksandrem Čeferinem na czele, oraz wysocy przedstawiciele lig krajowych, klubów, zawodników i kibiców wspólnie podkreślili, że sprzeciw wobec samozwańczej "Superligi" pozostaje dziś tak samo znaczący, jak od kwietnia 2021 roku.

Zgodnie z jednością europejskiego futbolu, UEFA i uczestniczące w niej podmioty piłkarskie podczas dzisiejszej dyskusji po raz kolejny jednogłośnie odrzuciły przesłanki leżące u podstaw takich projektów jak ESL (European Super League). Uczestnicy ze zdziwieniem przyjęli do wiadomości twierdzenia prezesa A22 Sports, że firma ta nie reprezentuje w żadnym charakterze żadnych klubów, również tych trzech klubów, które nadal otwarcie wspierają projekt.

UEFA i interesariusze piłki nożnej pozostają wierni fundamentom europejskiej piłki nożnej, które opierają się na otwartości, solidarności i merytokracji oraz służą szerszym celom zasad sportowych i interesu społecznego, a nie przywilejom i samouprawnieniu.

Takie podejście uzyskało jednogłośne poparcie Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy oraz szerokie poparcie rządów krajowych, instytucji publicznych i zainteresowanych stron na całym kontynencie.

Obok najwyższego kierownictwa UEFA, w spotkaniu uczestniczyli:
Javier Tebas, LaLiga - prezes.
Mathieu Moreuil, Premier League - dyrektor ds. międzynarodowych relacji piłkarskich
Donata Hopfen, Deutsche Fußball Liga (DFL) - dyrektor generalny
Luigi De Siervo, Serie A - prezes
Vincent Labrune, Ligue de Football Professionnel (LFP) - prezes
Nasser Al-Khelaifi, Przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA)/Członek Komitetu Wykonawczego UEFA/Prezes Paris Saint-Germain
Karl-Heinz Rummenigge, ECA - Honorowy Przewodniczący/Członek Komitetu Wykonawczego UEFA
Oliver Kahn, ECA - Wiceprzewodniczący/Dyrektor Generalny FC Bayern
Edwin Van der Sar, ECA - Wiceprzewodniczący/Dyrektor Generalny AFC Ajax
Dariusz Mioduski, ECA - wiceprzewodniczący/Prezes Legii Warszawa
Aki Riihilahti, ETO - Wiceprzewodniczący/Prezes Zarządu HJK Helsinki
Hans-Joachim Watzke, ETO - Członek Zarządu/Prezes Zarządu Borussii Dortmund
Miguel Ángel Gil, ECA - członek zarządu/Dyrektor Generalny Atlético Madryt
Michael Verschueren, ECA - Członek Zarządu/Członek Zarządu RSC Anderlechtu
Domingos Soares de Oliveira, ECA - członek zarządu/ Dyrektor Generalny SL Benfiki
Dan Friedkin, ECA - członek zarządu/prezes AS Romy
Charlie Marshall, ECA - Dyrektor Generalny
Luca Percassi, Atalanta BC - Dyrektor generalny
David Aganzo, FIFPRO - prezes
Jonas Baer-Hoffmann, FIFPRO - sekretarz generalny
Ronan Evain, Football Supporters Europe - dyrektor wykonawczy
Kevin Miles, Football Supporters' Association - dyrektor generalny

A22 Sports reprezentowali Bernd Reichart, Anas Laghrari i John Hahn.

Angielskie kluby nie mogły uczestniczyć w spotkaniu ze względu na zaplanowane spotkanie udziałowców Premier League.

Europejski futbol będzie nadal mocno stał razem dla pozytywnego rozwoju gry i społeczeństwa w przyszłości. UEFA oczekuje, że jeszcze w tym tygodniu powita wszystkich uznanych interesariuszy i partnerów europejskiego futbolu na drugiej Konwencji w sprawie przyszłości europejskiej piłki nożnej, gdzie dominować będzie konstruktywny dialog. Dyskusje będą dotyczyły tematów od dobrego zarządzania i konkurencyjności po dalszy rozwój kobiecego futbolu.

Odpowiedź A22 Sports:

Dziś rano w szwajcarskim Nyonie odbyło się spotkanie pomiędzy zarządem UEFA a A22 Sports. Wśród uczestników spotkania był prezydent UEFA Aleksander Čeferin i duża grupa innych członków kierownictwa, dyrektor generalny A22 Bernd Reichart oraz dwaj założyciele A22, Anas Laghrari i John Hahn.

Bernd Reichart, dyrektor generalny A22, stwierdził: "Dobrze było spotkać się z UEFA i cieszymy się, że przyjęli nasze zaproszenie do otwartej wymiany poglądów. Jest to ważny sygnał dla klubów i fanów w całej Europie, że potrzebujemy dyskusji i że jest ona mile widziana, nawet gdy jest trudna. Czekam na dalsze zaangażowanie z wieloma klubami i innymi podmiotami w nadchodzących miesiącach. Dyskusje klubowe, które odbyłem w ostatnich tygodniach, wyraźnie pokazują, że społeczność piłkarska jest chętna do dyskusji o przyszłości i ma konkretne pomysły na zmiany."

Ze spotkania wynieśliśmy wniosek, że status quo jest dla UEFA satysfakcjonujący. Takie stanowisko było do przewidzenia, ponieważ UEFA jest jedynym, dominującym operatorem europejskich rozgrywek klubowych od 1955 roku. Ta monopolistyczna struktura jest obecnie analizowana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który ma przedstawić swoje wnioski wiosną 2023 roku.

Podczas spotkania omówiono szereg tematów dotyczących przyszłości piłki nożnej w Europie. A22 podzieliło się z UEFA swoimi poglądami na temat głównych problemów, z którymi zmaga się sport, w tym zarządzanie klubami w rozgrywkach europejskich, brak osiągnięcia pełnego potencjału przez europejskie rozgrywki klubowe, brak odpowiedniej kontroli finansowej, przystępnych cen dla kibiców oraz potrzeby inwestycyjne w celu sfinansowania rozgrywek kobiet, infrastruktury i, co bardzo ważne, solidarności. Te problemy istnieją od wielu lat i nie znikną same z siebie. A22 powtórzyło również, że jest w pełni zaangażowane w organizację otwartych rozgrywek opartych na zasługach sportowych i fundamentalnej roli, jaką odgrywają ligi krajowe - które byłyby uzupełnieniem nowego formatu.

A22 zauważyło w szczególności, że jego trwający dialog z klubami i innymi zainteresowanymi stronami na temat przyszłości europejskich rozgrywek klubowych musi być prowadzony w środowisku wolnym od gróźb i innych restrykcji. W związku z tym A22 zwróciło się do UEFA o powstrzymanie się od takich działań, aby umożliwić klubom i innym podmiotom swobodną wymianę pomysłów na temat ważnych reform. UEFA zapewniła, że tak właśnie będzie.

Bernd Reichart, dyrektor generalny A22: "Wolność słowa i swobodna wymiana pomysłów są fundamentalnymi prawami i A22 będzie kontynuować swoje wysiłki w celu zreformowania piłki nożnej, informując o poglądach szerokiej grupy zainteresowanych stron, w tym klubów, kibiców, zawodników, lig, polityków i innych stron. Jesteśmy podbudowani faktem, że skontaktowały się z nami i prowadzą rozmowy liczne kluby, które chcą wziąć udział w dialogu mającym na celu stworzenie trwałych podstaw europejskiej piłki klubowej."

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Tak dla Superligi

To pogadali XD. UEFA była, jest i będzie betonem.

Musk zablokuj Tebasowi twitter

A ja myślałem, że to spotkanie w cztery oczy, a nie w jakieś 568 oczu. :P

Dariusz Mioduski :)))

A ten beton dalej swoje. To niczym PZPN za prezesury Lato i wcześniejsze .

Brak dialogu, brak wspólnej wizji przyszłości.... no kto by pomyślał ?! ;]