Mundo Deportivo: Barcelona wyrównuje swój najgorszy wynik w fazie grupowej Ligi Mistrzów

Dariusz Maruszczak

27 października 2022, 13:30

Mundo Deportivo, Sport

9 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Barcelona po pięciu kolejkach Ligi Mistrzów ma na koncie najgorszy wynik punktowy w swojej historii
  • Katalończycy drugi rok z rzędu zagrają na wiosnę w Lidze Europy, co poprzednio przydarzyło im się w sezonach 1997/1998 i 1998/1999
  • Robert Lewandowski po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat nie zagra w fazie pucharowej Ligi Mistrzów

Barcelona we wczorajszym meczu z Bayernem znów pokazała, ile jej brakuje do europejskiej czołówki. W pięciu kolejkach Ligi Mistrzów drużyna Xaviego zgromadziła zaledwie cztery punkty, co jest najgorszym wynikiem klubu na tym etapie, wyrównując wynik z kampanii 97/98. Barça doznała wtedy m.in. upokarzających klęsk z Dynamem Kijów (0:3 na wyjeździe i 0:4 u siebie), a zmagania zakończyła ostatecznie z pięcioma punktami na koncie. Teraz Blaugrana może poprawić ten wynik, ponieważ w ostatniej serii gier zmierzy się z Viktorią Pilzno.

Z kolei w rozgrywkach 98/99 Barcelona miała po pięciu spotkaniach pięć punktów, ale miała w grupie Manchester United i Bayern, które ostatecznie znalazły się w wielkim finale. Barça dwukrotnie remisowała z Czerwonymi Diabłami i dwa razy pokonała Brøndby, więc teraz nie uda jej się dogonić tamtego wyniku. Podobnie jest w przypadku sezonu 2000/2001, gdy Barcelona też zgromadziła pięć punktów po pięciu kolejkach, a ostatecznie miała na koncie osiem oczek. Katalończycy muszą więc walczyć, żeby nie zanotować swojego najgorszego wyniku w historii Ligi Mistrzów i wyrównać rezultat z poprzedniej kampanii, gdy również zdobyła siedem punktów.

O skali obecnego kryzysu świadczy to, że w ostatnich 30 latach Barça tylko pięć razy nie zdołała wyjść z grupy Ligi Mistrzów. W tym czasie wygrała 5 z 6 finałów tych rozgrywek, po siedem razy była w półfinale i w ćwierćfinale, a trzy razy zakończyła zmagania w 1/8 finału. Ponadto dwa razy grała w Pucharze UEFA i raz w Pucharze Zdobywców Pucharów. Warto też podkreślić pogorszenie poziomu hiszpańskiego futbolu, ponieważ po raz pierwszy w historii tylko jedna drużyna z tego kraju zagra w 1/8 finału, w której od rozgrywek 2011/2012 za każdym razem meldowały się przynajmniej trzy ekipy.

Sytuacja jest szczególnie nietypowa dla Roberta Lewandowskiego. Przejście do Barcelony nie okazało się dla Polaka korzystne pod względem gry w Lidze Mistrzów. 34-latek po raz pierwszy nie zagra w fazie pucharowej tych rozgrywek od sezonu 2011/2012, a co więcej, w 9 z 10 przypadków z tego okresu awansował do ćwierćfinału. Wcześniej w barwach Lecha Poznań i Borussii Dortmund brał udział w trzech edycjach Ligi Europy (lub Pucharu UEFA) i rozegrał w nich 24 mecze (licząc także eliminacje). Uderzającą statystyką jest to, że Lewandowski w ciągu 49 dni w Barcelonie przegrał trzy spotkania w Lidze Mistrzów, a taką samą liczbę porażek w Bayernie zanotował aż w 1637 dni.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Testowy komentarz test
« Powrót do wszystkich komentarzy