Oficjalnie: Gavi zdobywcą nagrody Golden Boy 2022!

Dariusz Maruszczak

21 października 2022, 13:25

Tuttosport

34 komentarze

Fot. Getty Images

Kolejna nagroda wpada do gabloty Gaviego. Po odebraniu Trofeum Kopy podczas gali Złotej Piłki pomocnik Barcelony sięgnął również po wyróżnienie przyznawane przez dziennik Tuttosport dla najlepszego zawodnika poniżej 21. roku życia grającego w Europie.

Gavi w walce o nagrodę wyprzedził Eduardo Camavingę, Jude’a Bellinghama oraz Jamala Musialę. Podobnie wyglądała niedawno klasyfikacja w rywalizacji o Trofeum Kopy. W finałowej dwudziestce kandydatów do Golden Boy znaleźli się również Pedri, Ansu Fati i Nico González (z kolei Alejandro Balde był w czołowej "40"), ale pierwszy z wymienionych dostał tę nagrodę już rok temu, więc zgodnie z niepisaną zasadą nie liczył się w gronie faworytów. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii głosowania Tuttosport wyróżnienie powędrowało drugi rok z rzędu do zawodnika z tego samego klubu. Gavi jest czwartym hiszpańskim piłkarzem obok Pedriego, Cesca Fàbregasa i Isco, który sięgnął po nagrodę Golden Boy, a w 2005 roku zdobył ją też sam Leo Messi.

- Dziękuję jury, mojej rodzinie, Barcelonie, reprezentacji i kolegom. Visca el Barca! - powiedział Gavi w nagraniu dla Tuttosport. Pomocnik odbierze nagrodę 7 listopada. Golden Boy jest przyznawany w wyniku głosowania europejskich dziennikarzy, ale równolegle odbywa się też wybór najlepszego młodego piłkarza według kibiców. W tej kategorii najwięcej głosów internautów otrzymał Nicola Zalewski, dzięki intensywnej kampanii Romy w mediach społecznościowych. Polak w ostatniej chwili wyprzedził Eduardo Camavingę.

Golden Boy nie było jedyną nagrodą przyznaną dziś przez Tuttosport, choć to właśnie ona jest najbardziej znaczącym i wyjątkowym z wyróżnień włoskiego dziennika, mającym zbudowaną pewną renomę w europejskim futbolu. Statuetka dla najlepszego piłkarza trafiła w ręce Karima Benzemy, a dla najlepszej zawodniki - do Alexii Putellas. Powtórzyły się więc rozstrzygnięcia z gali Złotej Piłki. Ponadto Florentino Pérez został wybrany najlepszym prezesem w Europie, Carlo Ancelotti - najlepszym trenerem, a Paolo Maldini - najlepszym dyrektorem sportowym. Wyróżnienie dla włoskiego piłkarza U-21 otrzymał Fabio Miretti z Juventusu.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Gavi napisze tu piękną histrorię. Strejlau ostatnio powiedział, że może Barca nie gra jeszcze na poziomie tych najmocniejszych obecnie drużyn ale ma w składzie takie talenty, że za 2-3 lata będzie potęgą. I ma dziad rację!
konto usunięte

@Tatazolwinia strejlau bardzo mądry człowiek patrząc na śmietankę z jaką czasami siedzi w studiu.

@Tatazolwinia jeśli bankrutami nie zostaną i ich nie opchną za gar zupy by poprawić finanse klubu, cholera wie jak to będzie

@Tatazolwinia Nie wiem dlaczego piszesz o nim dziad, Strejlau ma ogromną wiedzę n/t futbolu i umie o nim opowiadać. Zresztą czytałem swego czasu książkę "wywiad-rzekę" ze Strejlauem i ciekawie się to czytało. Trochę szacunku dla niego, tym bardziej że oprócz wiedzy piłkarskiej jawi się jako osoba o wysokiej kulturze osobistej czyli czymś rzadko spotykanym w dzisiejszych mediach.

@Tatazolwinia I ja nawet pamiętam kiedy to powiedział. W meczu z Benficą w LM powiedział do drugiego komentatora żeby do niego zadzwonił za 2 lata i mu przyznał rację :D
« Powrót do wszystkich komentarzy