Eduard Romeu: Bez "dźwigni" straty w obecnym sezonie wyniosłyby 210 milionów euro

Mateusz Doniec

6 października 2022, 11:55

Barca TV, Mundo Deportivo, Sport

20 komentarzy

Fot. Getty Images

Zapraszamy na relację na żywo z prezentacji zamknięcia roku finansowego 2021/22 oraz przedstawienia budżetu na sezon 2022/23. Wiceprezydent ds. ekonomicznych FC Barcelony Eduard Romeu ma odpowiedzieć na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej, która ma rozpocząć się o godzinie 12.

Zakończyła się konferencja prasowa Eduarda Romeu. Gdy klub opublikuje pełne sprawozdanie finansowe, nasz redaktor Błażej Gwozdowski przygotuje dokładną analizę bilansu oraz budżetu. Dziękujemy za śledzenie!

Romeu: Superliga? Uważamy, że uatrakcyjniłaby rozgrywki. Wszystko inne niż to, co teraz, byłoby dla nas lepsze.

Dziennikarz: Mam informację, że Messi jeszcze nie chce odchodzić do Stanów Zjednocznoych, bo chce wrócić do Barçy.

Romeu: Powrót Messiego zależy od dyrekcji sportowej. Ma do nas drzwi otwarte. Wiecie, że potrafimy dokonać cudów.

Romeu: Umowy kapitanów? W tym i kolejnym sezonie będziemy mieć za wysokie zarobki. Kontrakty weteranów mają duży wpływ, ale nie wyszczególniam tego.

Romeu: Każda umowa, jaką zawiera klub, ma bonus dla agenta, np. 5%, zależy od typu umowy. Ale np. przy dźwigniach jest to wyższy %.

Romeu: Mateu Alemany dowodzi, jeśli chodzi o zarobki. Celem jest suma płac w wyskości 500 milionów euro, 420 mln na piłkarzy, 80 mln na resztę. Chcemy to osiągnąć bez żadnych sprzedzaży ważnych zawodników. Wedle idealnego scenariusza będziemy w takiej sytuacji w sezonie 2024/25.

Romeu: W poprzednim sezonie brak awansu do 1/8 finału Ligi Mistrzów wpłynął negatywnie na bilans. Przybyło przez to około 12 milionów mniej niż zakładaliśmy. Tegoroczny budżet zakłada wygranie ligi i dotarcie do ćwierćfinału Ligi Mistrzów.

Romeu: Wkurza mnie nie tylko to, co zrobił poprzedni zarząd, ale też to, czego nie zrobił, szczególnie w kwestii Espai Barca. Tłumaczyli wszystko pandemią. Przez 7 lat nie dokonano żadnej inwestycji w celu utrzymania Camp Nou.

Romeu: Pracujemy nad tym, jak poradzić sobie ze spadkiem dochodów ze względu na grę na Montjuic.

Eduard Romeu: Liczby są do interpretacji i nie wyjaśniają całej struktury. Dług jest skonstruowany na długi okres, co pozwala nam zdobywać tytuły. W tym sezonie będziemy musieli zastosować pewne mechanizmy, aby móc w przyszłym sezonie znaleźć się tam, gdzie chcemy.

Jest zatem bardzo prawdopodobne, że będzie konieczna aktywacja dźwigni na przyszły sezon.

Romeu: Sprzedaż zawodnika też jest pewną "dźwignią". Klub miał wiele opcji. Bez "dźwigni" straty w obecnym sezonie wyniosłyby 210 milionów euro.

Romeu: Natychmiastowym rozwiązaniem było poproszenie socios o pieniądze, ale prezydent tego nie chciał.

Eduardo: Wyciągnęliśmy Barcelonę ze szpitala, ale jeszcze przed nami sporo pracy.

Eduard Romeu: Liga Mistrzów? Wygramy wszystkie trzy mecze i będzie dobrze.

Romeu: Wyłączając dźwignie, suma płac byłaby na poziomie 69%. Suma płac spadła z 98% przychodów do 68%. Jeśli z do tego weźmiemy pod uwagę dochody z dźwigni, to będzie to 51%.

Wydatki na pensje:

518 mln euro w sezonie 2021/22
656 mln euro w sezonie 2022/23

Budżet przewidziany na sezon 2022/23:

Budżet: 1,255 mld euro
Wydatki: 1,065 mld euro
Bilans: 190 mln euro 

Romeu: Jeszcze nie wiemy, jak będzie działać kwestia NFT, tokenów czy Metaverse.

Romeu tłumaczy na jakich zasadach działa współpraca z Socios.com i Orpheus Media, które zakupiły po 24,5% Barça Studios.

Romeu: Za Bartomeu sprzedaż całego Barça Corporate mogła przynieść Barcelonie 200 milionów euro. My tylko za małą część Barça Corporate zyskaliśmy te 200 milionów.

Wiceprezydent tłumaczy, czym jest Barça Studios i wyjaśnia na jakich zasadach przebiegały negocjacje. Przyznaje, że otrzymane oferty były bardzo dobre.

Romeu przechodzi do omówienia Barça Studios.

Podsumowując, wynik operacyjny wynosi 161 milionów euro, a wynik netto 98 milionów euro.

2021/22:

Przychody i wydatki finansowe: -36 mln euro
Podatek dochodowy: - 27 mln
Wynik netto: 98 mln euro

Eduard Romeu: CVC? Ta umowa jest na 50 lat. nasza dźwignia na 25.

Sezon 2021/22
Budżet: 1,017 mld euro (rekord)
Wydatki: 856 mln euro
Bilans: 161 mln euro 

Eduard Romeru: W sezonie 2021/22 nie udało nam się wypełnić budżetu tak, jak chcieliśmy

Eduard Romeu tłumaczy, o czym będzie mówił, a w międzyczasie Joan Laporta ma wziąć udział w imprezie organizowanej przez Fundację Cruyffa na Marbelli.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

"Tegoroczny budżet zakłada wygranie ligi i dotarcie do ćwierćfinału Ligi Mistrzów."
Lige jeszcze jak cię mogę, choć jak każdy zrobi autobus to będzie z tym duży problem, ale ćwierćfinał LM? Oj chłop poleciał, obyśmy w ogóle z grupy wyszli.

Eduard Romeu: Liga Mistrzów? ''Wygramy wszystkie trzy mecze i będzie dobrze'' hahahahahahahah

Wow, wiedziałem, że jest źle ale nie, że aż tak. Najgorsze, że oni znają te liczby i kupują, kupują, kupują, kupują... Pozdrowienia!

Wow, skoro wydatki wynoszą "-856 mln euro", to mamy 856 mln na plusie? :D

No wszystko fajnie, tylko że nie ma czegoś takiego, jak "bilans operacyjny" czy "bilans netto". Jest wynik operacyjny i wynik netto - bez względu, jakimi standardami będziemy się posługiwać.
Poza tym powiedzmy sobie szczerze, te "dźwignie" to jest nic innego, jak wyprzedaż lub długookresowe wypożyczenie składników majątkowych. Z prawdziwą dźwignią ma to tyle wspólnego, co Szpilka z boksem na najwyższym poziomie.

Budżet liczony jak w Polsce, poczekajmy może się uda hehe.

Czyli budżet wydmuszka. Straty przeniesione, cudem będzie budżet w następnym roku gdy wyjdzie chociaż troche na minus.

'Bartomeu sprzedaż całego Barça Corporate mogła przynieść Barcelonie 200 milionów euro. My tylko za małą część Barça Corporate zyskaliśmy te 200 milionów.' Czy to prawda? Juz teraz przychody zostaly podwazone.

Następna dźwignia na trenera z Top i będzie dobrze