Jordi Cruyff: Najlepsi piłkarze na świecie wciąż chcą grać dla Barçy

Bartosz Pluciński

2 października 2022, 17:00

Sport

4 komentarze

Fot. Getty Images

Magazyn FourFourTwo przeprowadził niedawno wywiad z dyrektorem sportowym FC Barcelony Jordim Cruyffem. Holender skomentował w nim m.in. swoją karierę piłkarską oraz sytuację, w jakiej obecnie znajduje się klub.

Syn legendarnego Johana zwrócił uwagę, że siła przyciągania Blaugrany nadal jest ogromna, mimo ostatnich problemów ekonomicznych. Według Jordiego Cruyffa "90% zagranicznych zawodników z Premier League wolałoby być tutaj, ponieważ hiszpański futbol wciąż jest atrakcyjny".

Dyrektor sportowy odniósł się również do nagłego odejścia Leo Messiego z Barçy, po 22 latach spędzonych w stolicy Katalonii: "Kiedy odszedł do PSG, na początku trudno było jakiemukolwiek culé widzieć go grającego w innej koszulce”. Holender zauważył jednak: „Messi wciąż jest bardzo szanowany w Barçy. W końcu to jeden z najlepszych zawodników wszech czasów”. Następnie Cruyff wyraził zadowolenie z przygotowania mentalnego młodych zawodników Barcelony, takich jak Ansu Fati, Pedri, Gavi i Nico [wypożyczony do Valencii - przyp. red.].

W wywiadzie nie mogło również zabraknąć wypowiedzi dotyczących Johana Cruyffa: "Był wyjątkowym facetem, który potrafił rozmawiać przez trzy minuty z królową Holandii i 20 minut ze sprzątaczką. (..) Na całym świecie istnieje około 300 boisk Cruyffa, które umożliwiają grą w piłkę dzieciom, także tym o specjalnych potrzebach. Mój ojciec nigdy nie skończył szkoły, ale jeśli dostawałem złe oceny, nie pozwalał mi grać w piłkę przez miesiąc. Chciał, abyśmy mieli w życiu plan B".

Obecny dyrektor sportowy Blaugrany przyznał także, że wspomnienia innych dotyczące gry jego ojca, jednego z najlepszych zawodników w historii, oraz wynikające z tego oczekiwania miały duży wpływ na jego karierę piłkarską: "Kiedy byłem młody, miałem trudny okres, ponieważ porównywano mnie do czegoś nieporównywalnego. Nie można porównywać śmiertelnika z nieśmiertelnym. Dopiero gdy wyjechałem do Anglii, mogłem zacząć pisać swoją własną karierę".

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Hiszpański i angielski futbol to dwie różne rzeczy. To, ze Barca znowu zaczyna mieć sławę na świecie to powód ostatnich ruchów klubu. Oby udało się na stałe odbudować dobre imię Barcy.

Nie ma już takich. Najlepsi piłkarze dziś są biznesmenami i chcą grać w drużynach z najlepszymi "projektami sportowymi" u szejków.

99,99% zagranicznych zawodników z La Ligi wolałoby być w PL, ponieważ angielski futbol jest najbardziej atrakcyjny na świecie Panie Jordi :)
Nie tylko kasa ale poziom sportowy i rywalizacja z najlepszymi :)
Najlepsi na świecie Mbappe i Haaland jakoś nie zdecydowali się grać w LL.
Z pierwszej dziesiątki najbardziej wartościowych piłkarzy na świecie 5 jest PL, 2 z LL, 1 z BL, 1 z SA, 1 z L1
Z pierwszej 20: 10 z PL
Z pierwszej 30: 16 z PL
Z pierwszej 40: 20 z PL
Z pierwszej 50: 24 z PL
Tak mówi transfermarkt, być może jest to subiektywne ale wypowiedź Cruyffa też taka jest.

Już teraz może i tak, ale mówiąc szczerze, początek poprzedniego sezonu oraz wcześniejszy były tak okropne, że sam dziwiłem się każdemu większemu zawodnikowi, który potencjalnie przejawiał zainteresowanie grą dla Barcelony; gdzie rywalizowały o niego inne, wielkie kluby.. Na szczęście póki co wszystko na właściwych torach.