Xavi: Kontuzje są frustrujące, ale czas pokazać, że mamy wspaniałą kadrę

Dariusz Maruszczak, Maciej Łoś

30 września 2022, 18:40

Barca TV+

5 komentarzy

Fot. Getty Images

Xavi Hernández podczas konferencji prasowej przed meczem z Mallorcą wypowiedział się na temat kontuzji swoich podopiecznych podczas przerwy reprezentacyjnej. Wyjawił swoją koncepcję na rozwiązanie problemu „wirusa FIFA”, odniósł się do krytyki Luisa Enrique i określił, jakie ma warianty w obronie przy licznych absencjach w składzie.

[Marc Brau, Barça TV] Jutro rozpoczynacie intensywny październik meczem z Mallorcą, która dość dobrze zaczęła sezon i jest mocna w defensywie. Masz wrażenie, że jutrzejsze spotkanie może być dla was trudne?

To trudne spotkanie, ponieważ gramy na wyjeździe, a Aguirre zawsze wiele wyciąga ze swoich zespołów podczas meczów. Dobrze zaczęli i to nie jest przypadek. Mallorca to bardzo silna drużyna w defensywie, ma trzech mocnych stoperów i wahadłowych. Muriqi jest punktem odniesienia w ataku. Mallorca gra futbol bezpośredni, jest mocna przy stałych fragmentach. Wyobrażam sobie, że zdobycie trzech punktów nie będzie łatwe, ponieważ rywale nie tracą łatwo goli i są w dobrej formie. Ponadto historycznie zawsze po przerwie reprezentacyjnej było nam ciężko. Postaramy się jednak zdobyć jutro trzy punkty.

[Raúl Salmurri, Catalunya Radio] W jakim stopniu jest dla ciebie frustrująca sytuacja zdrowotna przed ważnym etapem sezonu?

Tak, to dla mnie frustrujące, ale musimy myśleć pozytywnie, zawodnicy muszą się wyleczyć. Szukaliśmy wyjaśnienia, ale nie znaleźliśmy żadnego. Sprawa ma wiele czynników. Każda kontuzja i każdy piłkarz to inny przypadek. Musimy pracować, żeby to się więcej nie wydarzyło. Mamy teraz półtoramiesięczną przerwę podczas mundialu, więc liczymy na dobrą komunikację z reprezentacjami, musimy być ostrożni i zapobiegać urazom. Będziemy się na tym koncentrować. Kontuzje mają wiele czynników, nie wiemy dokładnie, jaki jest główny powód, podróże, zmiana metodologii, większe obciążenie meczami… Zawsze staramy się o jak najmniejsze obciążenia minutami każdego piłkarza. Nie chcemy szukać winnych, ale starać się, żeby gracze byli dostępni i gotowi na 100% przez cały sezon. To nieszczęście, że mamy czterech czy pięciu zawodników kontuzjowanych, to mała plaga kontuzji. Cóż, czas pokazać, że mamy wspaniałą kadrę.

[RAC1] Jakie rozważałeś opcje na prawej obronie na najbliższe mecze? Zastanawiasz się nad grą trójką stoperów?

Mamy różne opcje i możliwości. Musimy sprawdzić, jak się ma Sergi Roberto z jego dolegliwościami. Mamy też wychowanka Marca Casado. Możemy też zagrać trzema stoperami lub wystawić lewonożnego obrońcę na prawej stronie. Zobaczymy, jakie będą nasze odczucia po dzisiejszym treningu.

[Santi Ovalle, Cadena SER] Widzisz jakieś rozwiązanie, żeby skończyć z tym wpływem „wirusa FIFA” w futbolu?

To trudne. FIFA ma już plan organizować mundial co dwa lata, co jest… więcej niż kontrowersyjne. Myślę, że rozwiązaniem byłoby to, gdyby była jedna półtoramiesięczna przerwa na reprezentacje, reszta sezonu pozostałaby dla klubów i nie było kilku przerw reprezentacyjnych. To byłoby lepsze, ale to oczywiście nie zależy ode mnie.

[German García, Radio Nacional] Jak się ma Ousmane Dembélé?

Czuje się dobrze, jest gotowy na 100%. Trenował normalnie i jest dostępny.

[Helena Condis, Cadena COPE] Tite przyznał publicznie, że Barcelona kontaktowała się z nim, aby zadbać o Raphinhę, który potem zagrał w podstawowym składzie. Z kolei Luis Enrique zostawił na trybunach Érica Garcíę, Jordi Alba nie zagrał w ogóle, a Gavi, Pedri i Busquets byli rezerwowymi. Miałeś na to wpływ?

Mamy bardzo dobre relacje z Luisem Enrique, byliśmy kolegami z boiska, a potem on był moim trenerem. Kontaktujemy się, ale to wszystko. Dzwoniliśmy nie tylko do Tite, ale też do selekcjonera Francji i selekcjonerów wszystkich naszych piłkarzy, aby w jakiś sposób zapobiegać obciążeniom. Zawsze wysyłamy im plan i musimy dalej prowadzić tę komunikację, ponieważ to konieczne. Mimo to kilku zawodników doznało kontuzji, taki jest futbol, to kwestia terminarza i nieszczęście, ale nie ma wymówek, trzeba dalej pracować.

[Pytanie o brak kontuzji w reprezentacji Hiszpanii]

Mieliśmy szczęście. W reprezentacji pracuje się bardzo dobrze pod względem obciążeń, treningi są bardzo podobne. W pewnym sensie my w Barcelonie i Luis szukamy podobnych rzeczy.

[Alejandro Segura, Radio Marca] Koundé był na filmiku z treningu. Może zagrać w Klasyku, czy uważasz, że lepiej poczekać z ostrożności?

Zawsze chcemy, żeby gracze wrócili na 100% i najważniejsze, żeby dobrze się wyleczyli. Niezależnie od meczu najważniejsze jest to, żeby nie było żadnego odnowienia urazu.

[Alfredo Martínez, Onda Cero] Co myślisz, gdy pracujesz dwa miesiące i nie ma kontuzji, poza dolegliwościami Sergiego Roberto, a potem wypada pięciu graczy?

To nieszczęście, ale Hector Bellerín doznał kontuzji, będąc z nami. Nie obwiniamy nikogo, po prostu to kwestia terminarza, metodologii, różnic w treningach, obciążeń, podróży… Takie rzeczy się zdarzają, nie jesteśmy jedynym klubem, w którym doszło do kontuzji. Niech wyleczą się jak najszybciej. Już mówiłem piłkarzom, że wszyscy będą potrzebni, a teraz przy tych 4-5 kontuzjach jeszcze bardziej.

[Jordi Blanco, ESPN] Wziąłeś Casado do pierwszego zespołu. Czy podobnie może stać się w przypadku stoperów z rezerw, skoro Araujo i Koundé są kontuzjowani? Jak oceniasz Pelayo, który z wami trenował?

Balde ma 18 lat i na niego postawiliśmy. Kiedy widzę, że ktoś jest przygotowany, może grać. Śledzimy Barcelonę B, stale komunikuję się z Rafą Márquezem, który wykonuje świetną pracę. Piłkarz może grać niezależnie od wieku, jeśli jest przygotowany.

[Jordi Grau, TV3] Czy wyznaczasz jakiś termin powrotu kontuzjowanych piłkarzy? Na mecz z Interem czy Realem?

Mamy czas na odzyskanie wielu kontuzjowanych piłkarzy, z wyjątkiem Ronalda, którego nie będzie w Klasyku. W przypadku reszty zobaczymy, jak będzie przebiegała rehabilitacja. Chodzi o to, żeby dobrze się wyleczyli. Mamy fantastyczny sztab. Będziemy pracować, żeby wrócili jak najszybciej. Myślę, że to wielki pech, ponieważ wypadali w ciągu kilku godzin. Pracujemy nad wszystkimi szczegółami, ale pewne rzeczy nam się wymykają.

[Albert Hernández, TVE] Kontuzja którego zawodnika zasmuciła cię najbardziej?

Najbardziej szkoda mi Ronalda Araujo ze względu na długość absencji i konieczność poddania się operacji. Przez długi czas nie będzie mógł trenować i przegapi ważne mecze. Ale niestety, taki jest futbol. Kontuzje się zdarzają i trzeba to zaakceptować. Teraz szansę mają inni piłkarze, którzy mogą pokazać swoje umiejętności.

[Sport] Czy uważasz, że krytyka spływająca na Luisa Enrique jest sprawiedliwa?

Mogę odpowiedzieć jedynie ogólnie, że środowisko wokół każdej drużyny piłkarskiej w Hiszpanii jest bardzo krytyczne. O tym rozmawiamy z innymi trenerami, że czują presję i krytykę. Wszystkich nas to dotyka. Po prostu tak jest i tyle. Albo się to akceptuje, albo się nie pracuje w tym zawodzie. Wy z tego żyjecie, żeby komentować wydarzenia, tworzyć programy. To normalne. Ale to nie znaczy, że my będziemy zmieniać swoją pracę ze względu na krytykę.

[David Ibanez, Mediaset] W tej kolejce możecie zostać liderami, jeśli Real Madryt straci punkty. Czy myślisz o tym, chcesz jak najszybciej znaleźć się na szczycie?

Ja myślę tylko o tym, żeby jutro wygrać. Oczywiście, że jeśli uda nam się zostać liderami, tym lepiej, ale najważniejsze to wykonać dobrze swoją pracę. Mierzymy się z  trudnym rywalem, który umie się bronić i ma swoją duszę. Widzieliśmy na Santiago Bernabéu, że potrafi grać w defensywie.

[Josep Soldado, Antena Tres] Trwa debata na temat przyszłości Sergio Busquetsa. Czy rozmawiałeś z nim o przyszłym sezonie?

Powiedział publicznie, że teraz nie podejmie żadnej decyzji i poczeka z nią do końca sezonu. To będzie zależało od tej kampanii, mistrzostw świata. Po sezonie zastanowi się nad wszystkim i zadecyduje co dalej. Dla mnie jest to bardzo ważny piłkarz, podobnie jak dla Luisa Enrique.

[Joan Domenech, El Periódico] W ostatnim meczu z Mallorcą miałeś ogromne problemy z kontuzjami. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej, prawda?

Tak, oczywiście jest inaczej. Nasza kadra się zmieniła, sytuacja w lidze również. Jesteśmy w dobrej formie, zdobywamy punkty, ale musimy wygrywać kolejne mecze. To będzie dla nas sprawdzian, kolejny czeka nas we wtorek.

[Joan Poqui, Mundo Deportivo] Wiadomo, że ligi nie wygrywa się w październiku i listopadzie, ale w tak dziwnym sezonie z mundialem można w tym okresie bardzo dużo zyskać albo bardzo dużo stracić, prawda?

Tak, nie jest to decydujący okres, ale na pewno jest bardzo ważny. Mamy do rozegrania osiem meczów w LaLidzie i Lidze Mistrzów przed mistrzostwami świata. Trzeba przejść przez ten czas w jak najlepszej formie i zdobyć jak najwięcej punktów.

[Carlos Ruiperez, La Vanguardia] W presezonie często korzystałeś z pary Éric García – Andreas Christensen. Potem na początku rozgrywek obydwaj grali razem mniej. Czy jesteś z nich zadowolony i czego im brakuje?

Mamy w kadrze pięciu wartościowych stoperów. To, kto gra, często zależy od konkretnego meczu i rywala. Jest wiele aspektów. Wpływ ma także zmęczenie, przeciążenie. Éric i Andreas są bardzo dobrymi zawodnikami.

[El Diez del Barca] W ostatnich kilku meczach na lewej stronie obrony zaczynał Alejandro Balde, ale w meczu z Bayernem postawiłeś na Marcosa Alonso. Czy Balde jest już gotowy do gry z tak wymagającymi rywalami?

Wszyscy rywale są wymagający, zarówno w Lidze Mistrzów, jak i lidze. Trzy punkty z Viktorią liczą się tak samo jak trzy punkty z Bayernem. To po prostu rotacje, podobnie jak w przypadku stoperów. Kalendarz jest wymagający, dlatego przeprowadzamy zmiany. Wszyscy będą grać, muszą być przygotowani.

[Culemania] Czy rozważałeś wystawienie na prawej obronie pomocnika, który umie wyprowadzać piłkę tak jak Jules Koundé?

Tak, mamy wiele opcji. Sergi Roberto jest pomocnikiem, ale równie dobrze może grać na boku obrony. Tacy gracze jak De Jong czy Gavi mogą zaadaptować się do gry na tej pozycji, ale myślę, że potrzebujemy gracza o profilu bardziej defensywnym.

[Mas que pelotas] Marc Casado trenował ostatnio z pierwszą drużyną. W presezonie ustawiałeś go na prawej obronie. Co sprawia, że widzisz go na tej pozycji a nie grającego jako piwota?

Marc to piłkarz wszechstronny i ambitny. Nieważne gdzie gra, pokazuje się z dobrej strony. Umie grać jako piwot, boczny i środkowy obrońca. To dobre dla trenera, ponieważ dzięki temu mamy więcej opcji. Cieszę się, że jest z nami.

[Iniestazo] Ansu Fati nie otrzymał powołania na ostatnie zgrupowanie reprezentacji Hiszpanii. Jak on to odebrał i jak pracował przez ten czas?

Pracował bardzo dobrze. Cieszę się z jego treningów i zaangażowania. Niektórzy gracze mogliby przyjąć źle brak powołania, ale jego to nie załamało. Dawał z siebie wszystko przez ten czas, a to tylko dobrze dla niego i dla drużyny.

W najbliższym czasie będziecie grać co trzy, cztery dni. Czy nie jest to już szaleństwo?

Tak, ale nie my o tym decydujemy. My, trenerzy, możemy tylko o tym dyskutować, ale nie możemy podejmować decyzji. Terminarz jest bardzo napięty, ale trzeba się zaadaptować.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Mam nadzieję, że teraz wszyscy, którzy narzekali, że mamy zbyt szeroką kadrę i kiedy oni wszyscy będą grali.

Świetnie, że mamy tak szeroką kadrę, pierwszy raz od lat, bo mimo, że jest 5 kontuzji to wg mnie nie ma paniki. Pozycje dalej są dobrze obsadzone, jedynie poza prawą obroną

Mam nadzieję, że brak powołania dla Ansu zadziała jak zapalnik i że zacznie pokazywać coś więcej. Wypadł na chwilę Depay i zostajemy z Fatim i Ferranem z którym jak jest to każdy widzi. O zmianach z grze Ansu i częstszym schodzeniu do środka był artykuł a Ferran (łącznik między linią pomocy a napadem) ani nie zrobi wiatru a tym bardziej nie weźmie na siebie gry. Nie pamiętam kiedy składałem ręce do modlitwy ale za zdrowie Dembele i Raphinia chyba strzelę parę zdrowasiek.