Mundo Deportivo: FC Barcelona dba o chronione gatunki podczas prac na Spotify Camp Nou

Mateusz Doniec

26 września 2022, 17:13

Mundo Deportivo

5 komentarzy

Fot. Getty Images

Przy trwających już pracach związanych z wyburzeniem części trybuny Gol Sud na Spotify Camp Nou i usunięciem tablicy wyników członkowie Grupy Wsparcia Górskiego (GSM) i specjalnej jednostki RPAS Grupy Wsparcia Powietrznego (GSA) przeprowadzili akcję mającą na celu nadzór nad tymi pracami i uniknięcie ewentualnych szkód wśród gatunków objętych ochroną.

Przy użyciu dronów i dzięki wyspecjalizowanym wspinaczom sprawdzono, czy w miejscach, gdzie trwają już prace, nie ma osobników lub czynnych gniazd jerzyków alpejskich, czyli chronionego gatunku ptaków. Kontrole te przeprowadzono przed sezonem lęgowym tego gatunku i po uprzednim uzyskaniu zezwolenia, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami usuwanie gniazd jest zabronione. Dodatkowo na szczycie zadaszenia trybuny głównej przy Gol Nord zainstalowano trzy budki lęgowe, aby zapewnić więcej miejsc do gnieżdżenia się i zminimalizować negatywny wpływ prac na ten gatunek.

Barcelona jest jednym z najważniejszych miejsc lęgowych w Katalonii dla żwirowca czarnego, ptaka owadożernego, który migruje z Afryki w marcu i powraca wczesną jesienią. Wykryto, że na Camp Nou gnieździ się do 22 par, a łącznie gnieździ się tam 200 niesparowanych osobników. W tym względzie FC Barcelona zawsze wykazywała całkowitą wrażliwość na ochronę tego dziedzictwa naturalnego i zainstalowała również kilka schronów dla nietoperzy. Na nowym Spotify Camp Nou badana jest możliwość stworzenia miejsc do gnieżdżenia się dla tych i innych gatunków.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

a o rzadkie gatunki komara również?

Super , wszyscy jesteśmy mieszkańcami jednej planety
Komentarz usunięty przez użytkownika

jerzyki są świetne, wpierniczają ogromne ilości owadów i są po prostu urocze, więc miło że o takie rzeczy się troszczymy

A co z innymi gatunkami, które nie są chronione?