AS: Barcelona wszczęła postępowanie wobec Bartomeu, które może pozbawić go statusu socio

Dariusz Maruszczak

23 września 2022, 13:30

AS

17 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Jak donosi dziennik AS, Barcelona zainicjowała już postępowanie wobec Josepa Martii Bartomeu, które może zakończyć się odebraniem mu statusu socio
  • Ma to związek z udziałem byłego prezydenta klubu w aferze Barcagate
  • Klub musi jednak czekać na zakończenie postępowania sądowego w tej sprawie

Zgodnie z informacjami dziennika Bartomeu już na początku czerwca otrzymał list od Komisji Dyscyplinarnej FC Barcelony, w którym został poinformowany, że otwarto wobec niego postępowanie, które może doprowadzić do odebrania mu statusu socio, ze względu na jego udział w aferze Barcagate. Organ Blaugrany zajmujący się kwestiami dyscyplinarnymi sprawdza, czy Bartomeu mógł być zaangażowany w „działanie lub zaniechanie socio sprzeczne z prawem, ze statutem klubu lub z umowami zawartymi przez zgromadzenie socios compromisarios czy zarząd, które spowodowało szkody materiale lub moralne klubu, innych socios, piłkarzy, trenerów czy pracowników klubu”.

Za naruszenie tego punktu statutu grożą poważne konsekwencje. Zalicza się do nich zakaz wstępu na Camp Nou i inne obiekty klubu na okres od jednego roku do dwóch lat czy też zawieszenie statusu socio na czas od czterech miesięcy do dwóch lat lub nawet całkowita jego utrata. Według ASa Bartomeu grozi ostatnia z kar, którą stosowało się wobec osób handlujących biletami czy dopuszczających się wybryków chuligańskich na stadionie. Sprawa byłego prezydenta jest rozpatrywana przez wspomnianą Komisję Dyscyplinarną na czele z sekretarzem zarządu Josepem Cubellsem. Organ musi jednak czekać na efekt postępowania sądowego ws. Barcagate, a śledztwo w tej sprawie zostało w lipcu przedłużone do stycznia ze względu na konieczność przeanalizowania dużej ilości materiału. Warto dodać, że Barça przedstawiła ostatnio wymiarowi sprawiedliwości pismo, w którym wskazała na możliwość popełnienia przestępstwa fałszowania dokumentów w umowach z I3Ventures.

Jak podaje AS, Bartomeu odpowiedział na list z klubu, dołączając zawiadomienie o swoim uniewinnieniu w sprawie dotyczącej udziału w kampanii oszczerstw w mediach społecznościowych wobec innych osób związanych z Barceloną. Trwa jednak proces związany z nieuczciwym administrowaniem i korupcją, o co oskarżone są także inne osoby z otoczenia byłego prezydenta, jak doradca Jaume Masferrer, dyrektor generalny Oscar Grau czy szef służb prawnych Roman Gómez Ponti.

Przypomnijmy też, że policja w marcu ubiegłego roku wkroczyła do klubowych biur i do domu Bartomeu, aby przejąć komputery i dokumenty w celu ustalenia, czy nie doszło do złamania prawa. Niektóre z tych korespondencji są teraz rozpowszechniane przez El Mundo, m.in. w sprawach Leo Messiego, Gerarda Piqué czy Neymara.

Powstają również oddolne inicjatywy uderzające w Bartomeu. Grupa Cor Blaugrana zbiera podpisy (potrzebnych jest 3600) pod hasłem „nigdy więcej Bartomeu”, aby 9 października podczas zgromadzenia socios compromisarios móc włączyć do porządku obrad ogłoszenie byłego prezydenta persona non grata w klubie.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Do wora z tą hieną

Powinni go spakować w pudełko, takie nie za dobre. I wyj...ć do ruskich, żeby go kacapscy żołnierze wydupczyli.

Wolności go powinno pozbawić

Zajebiscie poważne sankcje za lata machlojek, a wstydu i niegospodarności.

Wyrzucenie z socios to jego najmniejszy problem

Jak widze jego morde, to mi sie drobne nie zgadzaja… Co prawda ja nie nosze drobnych bo jestem bogaty i brzydze sie bieda ale takie jest powiedzenie.

Niech oddaję co ukradł,oraz dobrze jakby miał kto się nim w tej pace zaopiekować jak z pedofilami...

Trochę się dziwię, że dowiadujemy się o tym z „AS-a”, a nie od samego klubu. Widocznie Laporta nie chce, żeby za wiele o poprzednim sterniku przypominać. Może i dobrze.

Czy przez przypadek prezydent nie musi w razie czego przedstawiać kilkuset milionów od poręczycieli itp? (Nie wiem jak to się nazywa, nie znam się na tym). Dlaczego za taką niegospodarność, nieudolne rządy i zniszczenie jednego z największych klubów na swiecie karą ma być tylko utrata statusu socio? Krew mnie zalewa jak widze ze tylko to ma być karą

Świetna informacja. Pozostanie jeszcze tylko wsadzić nieudacznika do pierdla.