El Mundo ujawnia wymagania Leo Messiego co do podpisania kontraktu z Barceloną w 2020 roku

Dariusz Maruszczak

21 września 2022, 09:33

El Mundo

146 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Madrycki dziennik El Mundo przedstawił wymagania, jakie rzekomo miał stawiać Barcelonie Leo Messi przy negocjowaniu przedłużenia kontraktu w 2020 roku
  • Argentyńczyk oczekiwał niemal zniesienia klauzuli odejścia czy loży na Camp Nou dla swojej rodziny, a także dla Luisa Suáreza
  • Barça nie przystała na niektóre warunki, a w rezultacie doszło do wysłania słynnego biurofaksu

Leo Messi odszedł z Barcelony w lecie 2021 roku, ale jeszcze dwanaście miesięcy wcześniej rozmawiał z klubem na temat przedłużenia współpracy. Madrycki dziennik El Mundo przybliża, jak wyglądał proces negocjacji piłkarza z Blaugraną na podstawie treści maili wymienionych między ojcem i przedstawicielem Argentyńczyka Jorge Messim oraz adwokatami gwiazdy a byłym prezydentem Josepem Marią Bartomeu i zarządem Barcelony. W tym kontekście przedstawiono przede wszystkim oczekiwania Leo i jego otoczenia, a także odpowiedź klubu.

Barcelona zmagała się wówczas z trudnościami finansowymi wynikającymi z pandemii, ale już 4 maja złożyła Messiemu propozycję nowego kontraktu. Współpraca miałaby zostać prolongowana o kolejny rok, a w każdym następnym umowa byłaby automatycznie przedłużona, chyba że Messi stwierdziłby inaczej przed 30 kwietnia. Barça zaakceptowała warunki ojca piłkarza dotyczące loży na Camp Nou czy prywatnego lotu dla całej rodziny do Argentyny w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Kolejną ważną datą był 11 czerwca, gdy adwokat Jorge Pecourt miał wysłać wiadomość do Bartomeu, dyrektora generalnego Oscara Grau i szefa służb prawnych klubu Romana Gómeza Pontiego z 11 warunkami, jakie Messi przedstawił Barcelonie. Oczekiwania Argentyńczyka były następujące:

1. Kontrakt do 2023 roku z możliwością jednostronnego przedłużenia współpracy ze strony Leo Messiego.
2. Obniżka pensji o 20% na sezon 2020/2021, odzyskanie 10% w rozgrywkach 2021/2022 i kolejnych 10% w kampanii 2022/2023 z odsetkami 3% rocznie.
3. Wypłata zaległej premii lojalnościowej wraz z odsetkami.
4. Loża dla rodzin Messiego i Luisa Suáreza.
5. Prywatny lot w Boże Narodzenie dla całej rodziny do Argentyny.
6. Wypłaty odroczonego wynagrodzenia z sezonu 2020/2021 plus odsetek w przypadku rozwiązania kontraktu.
7. Bonus 10 milionów euro za podpisanie kontraktu.
8. Wzrost wynagrodzenia w przypadku podwyżki podatków.
9. Eliminacja klauzuli odejścia, która zostałaby ustanowiona na poziomie 10 tysięcy euro.
10. Przedłużenie kontraktu Pepe Costy zgodnie z długością umowy Messiego.
11. Podpisanie przez Barcelonę zobowiązania do zapłacenia Rodrigo Messiemu (brat piłkarza) należnych mu prowizji.

Następnie Barcelona uzgodniła z Messim, że obniżka jego pensji wyniesie 30% ze względu na spadek przychodów z powodu pandemii, ale zawodnik odzyskałby tę sumę w kolejnych sezonach. Prawnik napisał wówczas, że „wysiłek ze strony rodziny jest wielki, ponieważ ich wynagrodzenie znacznie spada, ale Leo i Jorge akceptują to dla dobra klubu”. Problem stanowiły jednak inne zapisy. Bartomeu odmówił obniżenia klauzuli odejścia Messiego z 700 milionów euro do 10 tysięcy euro, aby nie sprawić wrażenia, że piłkarz ma otwarte drzwi do odejścia z klubu. Nie zgodził się również na wypłatę premii 10 milionów euro za podpisanie kontraktu. Barcelona zastrzegła również, że wszystkie apanaże piłkarza mogą wzrosnąć po wspomnianej redukcji dopiero w momencie, gdy przychody klubu wrócą na poziom 1,1 miliarda euro sprzed pandemii.

Rodzinie Messiego nie spodobała się ta propozycja i została ona odrzucona. Negocjacje zostały zakończone, a w sierpniu piłkarz wysłał słynny biurofax z prośbą o odejście z Barcelony. Ostatecznie Messi został do końca sezonu, jego relacje z klubem poprawiły się po wyborach i wydawało się, że latem 2021 roku doszło do porozumienia ws. przedłużenia współpracy. Ostatecznie zarząd Joana Laporty nie podpisał jednak kontraktu z piłkarzem, choć ten był już przekonany, że będzie mogło do tego dojść. Być może w przyszłości media ujawnią powody, dlaczego zdecydowano się na takie rozwiązanie.

El Mundo miało uzyskać maile wymienione między stronami na podstawie dokumentacji i wiadomości zebranych przez policję przy okazji afery Barcagate. Dziennik zapowiedział już, że wkrótce opublikuje informacje dotyczące Gerarda Piqué i Neymara.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

zakładając, że to nie są same brednie:
masz na koncie setki milionów euro, ale negocjujesz jakiś pojedynczy przelot z rodzinką do domu... wtf?

Nie ma króla ponad królestwo -Leo już nie ma Barça będzie zawsze !

Oby nie wracał. Jego czasu już minął, a my mamy nowy projekt. Mecz pożegnalny na koniec kariery i tyle. Messi zawsze wymagał bardzo dużo. I dobrze, że Laporta z tym skończył.

Może w końcu skończy się to gadanie, że Messi "tak bardzo kocha Barcę, że może dla niej grać za darmo". Tak bardzo kochał Barce, że stary co pół roku latał do biura po podwyżki.

Jak czytam takie farmazony to tym bardziej chce jego powrotu, bo widać, że komuś bardzo zależy żeby obrzydzić go w Barcelonie, a co za tym idzie żeby był krzyk o niewracaniu. Wracaj Leo do domu, ludziki na szczęście mają pamięć sięgające śniadania więc 2 bramki i znowu będą skandować Messi, Messi.

I to pokazuje najlepiej to co wczoraj napisałem... Leo i jego otoczenie ssało z Barcy ile się dało, będąc po prostu pazernym na pieniądze a o jakiejkolwiek miłości do klubu mowy nie ma... Na początku przygody zapewne tak, lecz później wszedł nawyk tzw korporacyjnego myślenia i patrzenia wyłącznie na zysk. W tak ckliwe pierdoły jak miłość Leo w ostatnich latach do klubu, może wierzyć tylko fanboy...

Wydoił w latach 2017-2021 najwyższy kontrakt w Historii Futbolu na prawie 150 mln euro brutto rocznie, gdzie Ronaldo w Realu w tamtych czasach miał 45 mln euro brutto rocznie... To mówi wszystko w kwestii tego, że Leo i jego otoczenie zrobili z Barcelony dla siebie dojną krowę.

Zachowanie z Burofaxem to już kwintesencja bezczelności i zachłanności w ich wykonaniu.

Legenda Legendą i tego nikt nie będzie kwestionował lecz pryzmat miłości do klubu i porównań do piłkarzy takich jak Xavi, Iniesta, Puyola, Tottiego, del Piero, Gerrarda czy Maldiniego, nie mają żadnego sensu, bo Leo w tej kwestii nie może stanąć nawet w ich cieniu...

Jpdl, co za bzdury, a ludzie widzę, że wchłaniają te brednie jak przemowę księdza na mszy XD

Nie wspomnieli o owocowych czwartkowych czy środach ze zwierzętami w zoo w Barcelonie. Większość tych informacji to bzdury, człowiek zarabiający 100 mln rocznie prosi o samolot dla rodziny. Przecież to abstrakcja na poziomie takim jak ja bym poszedł do szefa żeby w umowie zapewnił mi pączki w tłusty czwartek.

ale bzdury xD a z tymi lotami na boze narodzenie to całkowita odklejka

Na pewno warunkiem Messiego do poznania w Barcelonie było załatwienie ze strony klubu prywatnego lotu dla całej rodziny w Boże Narodzenie xD

Bardzo ciekawy tekst. Utwierdza mnie tylko w przekonaniu, że dobrze że już go tu nie ma.

@masq Piękny chyba dla pelikanów, którzy wszystko łykną.

Piękny artykuł. Niech otworzy oczy młodszym naiwnym kibicom.

Jeśli pozwolą mu na powrót to porażka na całej linii. Zniszczy całą szatnie i tyle.

@Krtg gość mając prywatny samolot negocjuje lot w boże narodzenie

Nie łykajcie wszystkiego jak pelikany - to zwykła prowojacja. Loże czy samoloty w wielomilionowych kontraktach są tak prawdziwe jakby ktoś zatrudniał się w Biedronce i chciał zapis w umowie o pracę że w toalecie będzie widział zawsze papier toaletowy o zapachu rumiankowym. Szanujmy się - Messi to nie ta skala.
PS: Messiemu zawdzięczamy kilkadziesiąt trofeów oraz wspaniałą i niezbywalną historię wielkiej Barcelony - ile by nie zarabiał to i tak klub zarabiał na nim więcej zarówno finansowo, sportowo jak i wizerunkowo.
konto usunięte

tylko idioci myśleli że on będzie grać tu za drobne...chłop dawno ciągnął kasę dlatego wybrał szejków
konto usunięte

Przykro się patrzy jak większość kibiców hejtuje Messiego zapominając ile on dla nas zrobił. Dla mnie zawsze będzie on najlepszy w historii, nie żaden Pele czy Maradona. Chciałbym by do nas wrócił i miał pożegnanie na jakie zasłużył.

Akurat w tych propozycjach nie ma nic nadzwyczajnego względem tego co dostawał z kontraktu.
Lot do Argentyny? Ludzie powiedzą, że go stać więc po co miał to robić. Pewnie po to że taki lot dla 5+ osób to lekką ręką milion na czysto.
Wszystko kosztuje, a prawda jest taka, że Messi wydoił Barcę bezwględnie. Czy zasługiwał? W czasach prosperity zapewne tak. Ale w czasie kryzysu nie było z tego kontraktu wyjścia.
Nawet obecnie widać jak ciężko sobie poradzić z kontraktami przepłaconymi przed Covidem.
Dziękujmy zarządowi że ogarnęli sprawę Pijanica. A teraz pracują nad Alba. Nienjest to ładne. Dodtakowo zapewne Albie należy się szscunek za tyle lat gry i sukcesy. Ale obecnie z takimi zarobkami nie ma dla niego miejsca jak by nie grał. To samo Pique Busi. Ale niestety rzeczywistość nie wygląda tak że można im powiedzieć odejdźcie i załatwione.
Laporcie poza pomnikiem za zbudowanie najlepszej Barcelony Rijkarda, Guardioli i Tito nalezy się pomnik za puszczenie Messiego. Bo to krok na miarę powiedzenia w Polsce przez jakąś partię że zabiorą 500+. Dramatyczne wizerunkowo ale konieczne.

@rydz_bdg Loża dla Suareza też spoko :)

@Kibic3000 jest odwrotnie troszke.Przykro sie patrzy jak człowiek,ktory zawdzięcza Barcelonie wszystko ma głęboko gdzieś atmosfere druzyny,jej finanse,zręszta przejście do PSG powiedziało mi wszytsko o jego mentalności. Jaka jest jego moralność,kregosłup ,kiedy mówimy o piłkarzu,który zbliża sie do zarobionego MILIARDA EURO w karierze i ma "WYMAGANIA". w wieku 36,37 lat,kiedy nawet do pressingu nie ruszy poprawnie. Zburzy atmosfere w druzynie,jego dynamike,jestem za ostrym NIE.
Natomiast na koniec sezonu moze miec "królewskie" pożegnanie ,nawet tygodniowe.

Najlepszy piłkarz na świecie a trole niech sobie piszą co chcą !!

Gazety piszą o Pique: OMG wkekeke co za baran niech odchodzi po co on, sieje tylko ferment XDDdDddDdd

Gazety piszą o Messim: nie no tak to nie, Lionel to niewiniontko i szkalujo go tylko :(
Komentarze gęstsze niż tego typu artykuły które większości pewnie pisane tylko pod publikę i mające z prawdą tyle co nic.

Bardzo ciekawy tekst. Dobrze pokazuje co się zaczęło dziać za czasów Bartomeu i jak piłkarze byli gotowi wykorzystywać jego słabe przywództwo dla własnych celów. Ładnie ukazane są 'pandemiczne obniżki', które są jedynie czasowymi odroczeniami. Mam nadzieję, że redakcja przetlumaczy też kolejne części m.in tą dotyczącą Pepe Costy. Zawsze mnie zastanawiało czemu klub go opłaca

Bardzo dobrze, że odszedł bo wysysał klub do cna i traktował Barcelonę jak prywatny folwark.

Szkalowania Messiego w mediach ciąg dalszy, Messi znów jest na topie to trzeba to zdyskredytować.

Jeśli to prawda, to takiego pracownika niezależnie od umiejętności że swojej firmy bym wyprosił dyscyplinarnie na wczoraj niezależnie od problemów służbowych z tym związanych. Absurd goni absurd i takie żądania to wręcz brak szacunku dla klubu i też wg mnie reszty zespołu.

@Moxley Zbyt wygórowane biorąc pod uwagę ile nam dawał??? Najlepszy piłkarz w historii klubu, najlepszy piłkarz świata, być może najlepszy w historii świata a ty twierdzisz że miał zbyt wygórowane oczekiwania biorąc pod uwagę ile nam dawał??? To czego chciałeś więcej?

Nie będę pisał swojej opinii i odczuć bo nie wniosek nic nowego jak to co jest napisane poniżej, ale wszystkim czytającym radzę: unikajcie wyrabiania w sobie skrajnych emocji w tym temacie. Niepodwazalne na dzień dzisiejszy jest to, że Leo zrobił dla klubu ogromną pracę i dał mnóstwo prestiżu, pięknych wspomnień i trofeów. Niepodwazalne jets też to, że był za to sowicie wynagradzany, co może jakoś kwestionować kwestie jego miłości do barw i przywiązania. Moim zdaniem również trzeba podkreślić, że klub się otrząsnął po jego odejściu i jakoś od niego uniezależnił co też jest oczywiście ważne. Natomiast wyrabianie sobie skrajnych opinii o Leo na podstawie wątpliwych tekstów (takich których prawda może być powiedzmy 50/50) jest bardzo ryzykowne.

@arasz1819 no prawilny funboy Messiego, nie przyjmie do wiadomości, ze coś z tego może być prawda….

@SzymonBZ Ronaldo zarabiał 30mln brutto w Realu a Messi u nas 150mln. Ronaldo by musiał chyba całe bernabeu dostać a nie tylko lożę oraz latać do Australii 365 razy w roku tym odrzutowcem żeby Real się zbliżył wydatkami na Kryśkę do wydatków Barcy na Leo.

Messi owszem i był lepszy od Ronaldo, ale to Kryśka dał Realowi więcej tytułów Ligi Mistrzów. A przychody marketingowe z obu piłkarzy były raczej w tamtych czasach porównywalne - nie mówię tu o jakości piłkarskiej bo wiadomo Leo GOAT.

Aha na pewno tak było.

Łykajcie wszystko jak pelikany dalej. Myślę, że punkt 5 zaważył na niepodpisaniu nowej umowy xd. Gosc śpi na forsie i nie stać go na prywatny lot. Ludzie nie wierzcie we wszystko co piszą media. Przypominam, że zaczęła się przerwa reprezentacyjna i do tego napisał to Madrycki dziennik a to wiele mowi. Oby Leo wrócił za rok i pozamykał buzki hejterom ;)

Wiadomo, że nie wszystkie informacje są wiarygodne ale to co zarabiał Messi to się w głowie nie mieści i gdyby nie te pensje to Barca by teraz nie miała tak dużych problemów więc trzeba bić brawa dla Laporty za to, że uratował klub a teraz ma całkiem dobra kadrę.

Jest legendą tego klubu zrobił wiele dla Barcy, ale czas jego minął i nie chce żeby tu wracał, niech Xavi buduje po swojemu drużynę, dobrze to wygląda 18 zdobytych bramek na 1 straconą pozdrawiam kibiców :)

Na razie oficjalny komunikat ze strony klubu nie zaprzecza tym doniesieniom odnośnie Messiego.
Rozumiem, że Messi jest żywą legendą, ale niektórych tu grubo ponosi. Ten piłkarz w ostatnich latach znikał w najważniejszych meczach, wolał człapać po boisku i oglądać swoje buty albo wchodzić w dyskusję z sędziami, zamiast zasuwać, pressować i gryźć trawę na boisku. Nawet pamiętną remontadę z PSG zaserwował nam Neymar.
W PSG sobie przypomniał, że liczy się ciężka praca i tak nie gwiazdorzy tylko haruje na bramki dla żółwia. To ile zarabiał to absurd i gdyby faktycznie przynosił aż takie zyski, to nikt o zdrowych zmysłach by go nie pożegnał i do tego na zasadach wolnego transferu. Obecny zarząd przecież miał z nim dobre relacje, więc coś na rzeczy było. Messi generował zyski przez wiele lat, zwłaszcza wtedy kiedy sam brylował w najważniejszych meczach i był niekwestionowanym nr 1 na świecie. Ostatnie jego lata w Barcelonie, mimo ciągle dobrych statystyk dla mnie osobiście były rozczarowaniem. Wystarczy przypomnieć sobie mecze z Romą, Liverpoolem czy Bayernem.
Jest to ciągle wielki piłkarz, może najwybitniejszy, ale w pewnym momencie niestety stało się to ciężarem, bo cała taktyka opierała się na graniu do Messiego. Przez to mecze wyglądały, jakby 10 zawodnikom wyłączono mózg, a 1 miał być remedium na całe zło. Jak się ktoś wyłamał i mu w dobrej sytuacji nie podał, to Messi wchodził w pyskówki (jak swego czasu z Alexisem Sanchezem). Oczywiście wcale nie jestem przeciwny, by do nas wrócił, ale tylko jeśli będzie częścią drużyny, a nie jako ten, na którego ma grać cały zespół i pod którego układana będzie cała taktyka.

Jeżeli 10% z tego jest prawdą to jest to dla mnie szok jako dla cules z 30 letnim stażem! Tak wielki piłkarz okazał sie prostytutką. Wiedział na jakim zakręcie jest klub który ufundował mu karierę i zdrowie a mimo tego dalej chciał więcej i więcej. Piłkarz najlepszy w historii, czlowiek malutuniutki że prawie go nie widać. Delikatnie większy niż Figo. Zero skrupułów. Fin

@Dallasik no ja bym zachował umiar w wierze w te fakenewsy.

"Madrycki dziennik El Mundo" czyli czytaj "wieści z tyłka mówią...."

"W każdym kłamstwie jest ziarno prawdy" Nawet jeśli część z wymienionych rzeczy jest wyssana z palca, to i tak oczekiwania były zbyt wygórowane biorąc pod uwagę ile nam dawał. Oby ta szopka szybko się skończyła, i Leo przedłużył swój kontrakt z PSG.

@korn234 Dlaczego ma mi ściskać skoro dał puchary drużynie której kbicuję? WTF?

@bast75
Messi zarabiał rocznie tyle co łącznie Salah, Van Dijk, De Bruyne i Lewandowski razem wzięci.

@Dariusz40 łatwo dajesz się wmanewrować. Messiemu idzie, to madryckie media się uaktywniają.

Ciekawe, jakie ścierwo w klubie dla kilku euro wymyśla takie brednie i to akurat teraz jak Leo nie przedłużył z PSG. Widzę, z Laporta kontynuuje tradycje swojego poprzednika. Brakuje jeszcze kompletu hamburgerów z frytkami dla maluchów. Nie wierzę w te brednie.

Ta historia tak pięknie się zaczęła, a tak smutno się kończy...

@Zacny cały artykuł, który ma jeden cel i jak widać całkiem skutecznie zadziałał, bo pełno hejterów wylazło. To oczywiście przypadek, że po 2 latach teraz, kiedy się mówi o powrocie, nagle powstaje takie coś :] czasami trzeba połączyć kropki samemu.

@reloaded zdajesz sobie sprawę że taki lot to lekką ręką 1mln+ kosztów?

Mnie bardziej czy to prawda z wymaganiami(zapewne część jest prawdą bo tak się to robi) zastanawia dlaczego teraz to wychodzi.
Mamy obrzydzanie kibicom Pique i Alby(dość szybko poszło z kochanym tu jeszcze niedawno presidente, z drugim nie trzeba wiele) busquets który zadeklarował że odchodzi jest omijany i teraz wyskakuje to, jeśli to łączona kampania to bardzo łatwo wyciągnąć wnioski, w przypadek trudno wierzyć ale zawsze jest możliwy.

Boje się ludzi którzy wierzą w to że Messi prosił w kontrakcie o zapewnieniu lotu w Boże Narodzenie do Argentyny

Słyszałem też, że miejsce w loży Antonelli miało mieć różową tapicerkę oraz podgrzewane podłokietniki, natomiast w barku samolotu tylko Single Malty. W przeciwnym razie Leo mógł jednostronnie zerwać kontrakt po każdym zremisowanym spotkaniu La Liga.
Zapewne agenci negocjują różne czasem dziwne rzeczy, ale przecież niektóre z tych wymagań są na tyle absurdalne, że uniewiarygadniają cały artykuł. Poza tym pamiętajmy że MD już nieraz szkalowało wybranych piłkarzy Barcy. Także tego... to co tam piszą trzeba czasem dzielić przez pół.

Szkoda zachodu i literek, żeby komentować wgl ten artykuł... Ale jednego jestem pewny. Leo niech gra sb gdzie chce, ale jego historia jako piłkarz Barcy minęła i niech tak zostanie. Nie po to budowaliśmy zespół od nowa już bez Leo, żeby trz przychodził tu na emeryturę. Jest dobrze jak jest.

@laikike1 Przez lata „otoczenie Messiego”, klub i usłużne media tworzyły wizerunek Messiego jako ucieleśnienia miłości do klubu, w przeciwieństwie do takiego np. Kriszczianu najemnika. Czemu więc się tu dziwić?

@Mazi a skąd ty możesz wiedzieć typie czy on kochał ten klub XD co za dziecinada tutaj, w ogóle ciekawa percepcja - wyobraź sobie że nie jesteś mazim tylko najlepszym piłkarzem w historii futbolu, kimś kto ma taki sam status jaki miał michael jordan, pracowałbyś w klubie z problemami które sprowadził niezdarny prezydent klubu za 1200 euro miesięcznie mając wcześniej wynagrodzenie opiewające 50 mln rocznie? nie rozumiecie pewnych kwestii bo wasz status życia jest inny
poza tym te wymagania w tym tekście to jakiś odlot dziennikarski haha

Gdyby Messi został to Barca nadal by cierpiała bo dziś miejsca w futbolu dla graczy takich jak Messi nie ma. Bartomeu go rozpuścił. Wraz z odejściem Enrique nikt nie potrafił go postawić do pionu. Barca bez Leo jest lepsza niż z nim.

@POGROMCA A nie?

@Mack10 Jaki szok? Co ty piszesz? Obojętnie czy to prawda czy nie to nasz najlepszy piłkarz w historii to człek malutki- co pół roku ganiał tatusia po podwyżkę i to są fakty.

@cyron1 z tą racja to poczekajmy, bo poprzedniego sezonu lepiej nie komentować, w tych rozgrywkach jest lepiej, ale jak skończy się na ćwierćfinale LM i wygraniu cholernie mocnej Ligue 1, to raczej nie będzie się czym chwalić.

kto to jest Pepe Costa? xD

@Dariusz40 Zgadzam się !!! Tyle lat myślałem że pieniądze nie są dla niego Najważniejsze, że to więcej niż Klub itp !!! Niestety myliłem się i jeszcze na dodatek poszedł do PSG to mnie chyba najbardziej Zabolało!!! Teraz drużyna jest jako jedność a nie wszystkie piłki przez, do Messsiego!!! Ja wiem ze będzie co raz lepiej!!!

Cóż, szkoda że nie ujawnili wymagań piłkarzy pokroju Ronaldo, od których Messi bym znacznie lepszy. Zasłużył, nie tylko na takie szczegóły w kontrakcie, kto zasluzyl bardziej niż nie on? Dając Barcelonie tyle tytułów i pieniędzy z marketingu i nie tylko. Nikt