Sześć różnych ustawień linii obrony w ośmiu meczach w tym sezonie

Mateusz Doniec

18 września 2022, 16:15

2 komentarze

Fot. Getty Images

  • Barcelona notuje bardzo dobry start sezonu pod kątem defensywnym
  • Podpieczni Xaviego starcili tylko cztery bramki w ośmiu meczach we wszystkich rozgrywkach (tylko jedną w sześciu meczach ligowych)
  • Kataloński szkoleniowiec użył dotychczas aż sześciu ustawień w defensywie i tylko raz powtórzył ustawienie z meczu na mecz

Często mówi się, że aby osiągnąć sukces w futbolu, należy zbudować stabilną i pewną linię obrony. Na początku obecnego sezonu wydaje się jednak, że Barça Xaviego zaprzecza tej tezie. 42-latek w dotychczasowych ośmiu meczach bieżącego sezonu decydował się na aż sześć różnych ustawień w linii obrony i tylko raz powtórzył je z meczu na mecz. Spory wpływ na taki stan rzeczy miało m.in. oczekiwanie na rejestrację Julesa Koundé czy na przybycie Marcosa Alonso i Hectora Bellerína. Nie zmienia to jednak faktu, że w we wszystkich sześciu meczach ligowych Barça straciła tylko jedną bramkę. Bilans co prawda pogarsza się w Lidze Mistrzów, gdzie Duma Katalonii straciła trzy gole w dwóch meczach, lecz wynik czterech straconych goli w ośmiu spotkaniach robi pozytywne wrażenie.

Na pierwszy mecz w sezonie Xavi zdecydował się wystawić obrońców, którzy grali często razem w presezonie. Na prawej stronie zagrał Ronald Araujo, duet stoperów tworzyli Andreas Christensen i Éric García, a na lewej flance poruszał się Jordi Alba. Spotkanie z Rayo zakończyło się bezbramkowym remisem, ale stało się też kluczowym meczem dla karier Jordiego Alby i Alejandro Balde. Ten pierwszy według mediów tak rozzłościł Xaviego, że trener przyspawał jednego z kapitanów do ławki, a wychowanek zyskał dzięki temu bardzo ważną rolę. I już w kolejnym meczu 18-latek wyszedł w pierwszym składzie obok Araujo, Christensena i Garcíi, lecz tym razem Xavi ustawił ich w trójce, a Balde grał jako lewy wahadłowy. W tym meczu Barça straciła dotychczas jedyną bramkę w LaLidze.

Kolejny mecz z Realem Valladolid wyeliminował tym razem z pierwszej jedenastki Andreasa Christensena za sprawą rejestracji Julesa Koundé. Francuz od razu zagrał od początku na pozycji prawego obrońcy razem z Araujo, Garcíą i Balde. Jak się później okazało, to ustawienie w defensywie było najczęściej używane przez Xaviego. Trener powtórzył taki skład osobowy już w kolejnym meczu z Sevillą, a następnie w ostatnim spotkaniu przed przerwą na reprezentacje z Elche.

Następnie nadszedł czas na rotacje. W pierwszym spotkaniu Ligi Mistrzów przeciwko Viktorii Pilzno od początku zagrali: Sergi Roberto, Christensen, Koundé i Jordi Alba. Z kolei kilka dni później z Cádizem w wyjściowej jedenastce znaleźli się: debiutujący Bellerín, Araujo, Gerard Piqué i Alex Balde.

Rotacje miały posłużyć odpoczynkowi przed kluczowym dotychczas meczem z Bayernem Monachium na Allianz Arenie. Przed tym spotkaniem wszyscy spodziewali się, że pewni wyjściowej jedenastki są Koundé, Éric García (zagrał jednak Christensen) i Araujo, a najwięcej dyskusji poświęcono wyborowi na lewą obronę. Rozważano, czy najlepszą opcją będzie rzucenie na głęboką wodę dobrze sprawującego się, ale niedoświadczonego Balde, doświadczonego, ale nieprzekonującego Albę czy może świeżo sprowadzonego Marcosa Alonso, który rozegrał wcześniej zaledwie 12 minut z Cádizem. Wybór padł na tego ostatniego i jak się okazało, nie była to zła decyzja, ponieważ poza błędem w kryciu przy golu Lucasa Hernándeza dla gospodarzy, 31-latek rozegrał bardzo dobre spotkanie.

Podsumowując, Xavi powiedział już, że w tym momencie nie widzi podziału na zawodników pierwszej jedenastki i ich zmienników. Można jednak z niemałą pewnością przyznać, że preferowane ustawienie przez 42-latka w linii obrony w tym sezonie to : Koundé, Araujo, Éric García i Balde. Po przerwie na reprezentacyjnej Barça będzie przez ponad miesiąc grać co trzy dni, więc granica między boiskiem a ławką może zostać całkowicie zniwelowana.

Ustawienia linii obrony w tym sezonie:

1. FC Barcelona – Rayo Vallecano
Araujo – Christensen – Éric García – Jordi Alba

2. Real Sociedad – FC Barcelona
Araujo – Christensen – Éric García – (Balde)

3. FC Barcelona – Real Valladolid
Koundé – Araujo – Éric García – Balde

4. Sevilla – FC Barcelona
Koundé – Araujo – Éric García – Balde

5. FC Barcelona – Viktoria Pilzno
Roberto – Christensen – Koundé – Alba

6. Cádiz – FC Barcelona
Bellerín – Araujo – Piqué – Balde

7. Bayern – FC Barcelona
Koundé – Araujo – Christensen – Alonso

8, FC Barcelona – Elche
Koundé – Araujo – Éric García - Balde

 

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Klasyczna fotka Kounde: check