Coraz lepsza forma Marca-André ter Stegena

Maciej Łoś

4 września 2022, 20:00

Sport, AS

10 komentarzy

Fot. Getty Images

Jednym z graczy, którzy w bardzo dobrym stylu rozpoczęli nowy sezon ligowy, jest Marc-André ter Stegen. Niemiec złapał świetną formę i znów stał się kluczowym piłkarzem Barcelony, która może liczyć na jego udane interwencje i pomoc w trudnych momentach.

Marc-André Ter Stegen staje się jednym z największych aktorów pierwszej fazy sezonu ligowego Barcelony. Niemiec w czterech meczach puścił tylko jednego gola w starciu z Realem Sociedad i była to dość przypadkowa sytuacja spowodowana rykoszetem po strzale Alexandra Isaka, przez co golkiper nie miał jak skutecznie interweniować. W pozostałych spotkaniach zachowywał czyste konta, często ratując zespół swoimi paradami.

Licząc spotkanie z Sevillą, Ter Stegen zanotował już 132 mecze na zero z tyłu z 331 możliwych, co daje mu 40% skuteczności. Pod tym względem najlepszy był dla niego sezon 2017/2018, w którym udało mu się zachować 19 czystych kont na 37 meczów ligowych (51%). Najgorzej szło mu w zeszłym sezonie, gdzie zanotował jedynie 11 spotkań bez puszczonego gola (31%).

We wczorajszym pojedynku na Estadio Ramón Sánchez-Pizjuán Niemiec popisał się znakomitą interwencją przy strzale El-Nesyriego, co było kluczowe w dalszej fazie meczu, gdy Barça odzyskała nad nim pełną kontrolę. Podobnie było w starciach z Rayo Vallecano i Realem Sociedad, kiedy to bramkarz Barcelony zanotował kilka kluczowych parad. Widać wyraźnie, że forma Ter Stegena rośnie i coraz bardziej przypomina swoją najlepszą wersję sprzed kilku sezonów. Wróciła jego pewność siebie, a on sam poradził sobie także z problemami zdrowotnymi, szczególnie jeśli chodzi o dolegliwości w prawym kolanie. Pomogły mu w tym na pewno dłuższe wakacje, podczas których miał czas na odpoczynek i regenerację przed nowymi rozgrywkami. Niemiec rzucił rękawicę Manuelowi Neuerowi i będzie chciał wywalczyć miejsce w pierwszej jedenastce reprezentacji podczas mistrzostw świata w Katarze. Ter Stegen ma wiele do udowodnienia także w Barcelonie, gdzie w ostatnich sezonach często był krytykowany za swoją słabszą dyspozycję. Jego forma może okazać się bardzo ważna w kontekście walki o trofea, tak jak miało to miejsce podczas rozgrywek Ligi Mistrzów w sezonie 2014/2015.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

wyleczył się,dostał solidną obrone i trenera który mimo wszystko nie szukał zmiennika,zaufał mu i teraz się odpłaca,to narazie tylko 4 mecze więc nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu,ale miejmy nadzieje że do końca sezonu będzie ścianą nie do przejścia...dajesz Mats tak dalej!

Już się nie mogę doczekać żeby znów można było powiedzieć Marc Linie Lotnicze Ter Stegen :)

Pozwolę sobie wkleić mój komentarz z 06.08
„Idę o zakład że jak drużyna zacznie grać dobrze to i MAtS wróci do formy”
Chyba bym wygrał

Moim zdaniem bramkarz to jest BARDZO ważny element. Tak jak Courtuois wygrywa mecze Realowi tak samo my tego potrzebujemy. Prosty przykład Sommera z Bayernem, 40 strzałów a i tak podział punktów. Do tego reszta składu i lecimy!

Jak ja się cieszę, że max pozamykał wielu kibicom buzie i wrócił do formy!

Ter Stegen jest nie do poznania w tym sezonie, ma życiową formę.

@Gappeq dokładnie. To samo było teraz z De Jongiem. Facet też zaliczył chwilowy zjazd, ale to niebawem minie.

@Messi1992 dokładnie, to jest system naczyń połączonych. Pewny bramkarz daje spokój obrońcą, a silna obrona wspomaga bramkarza. Ale najważniejsze, że Mats znów ma jedną, dwie obrony w meczu, które są później kluczowe dla wyniku i przebiegu całego spotkania. Od co najmniej 2 lat bardzo mu tego brakowało - to buduję również jego pewność siebie.

Sprzedać mówili... Nie nadaje się do Barcy mówili... a wystarczyło wyeliminować problem w postaci problemów zdrowotnych i niemiec znów jest filarem zespołu... Zawsze wychodziłem z założenia, że jeśli zawodnik nie jest w pełni skoncentrowany na grze z powodów zdrowotnych, osobistych lub cokolwiek innego nie pozwala mu w pełni skoncentrować się na grze, to zawsze jest spadek formy. Czysty umysł to podstawa w każdej dyscyplinie.

kluczem było pewnie też w końcu przepracowanie pre sezonu