Pomocnik Realu Sociedad kandydatem do zastąpienia Sergio Busquetsa

Dariusz Maruszczak

19 sierpnia 2022, 13:00

Mundo Deportivo

17 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Barcelona w niedzielę zmierzy się z Realem Sociedad, a jednym z najbardziej interesujących piłkarzy gospodarzy będzie Martín Zubimendi
  • 23-latek jest wskazywany jako potencjalny następca Sergio Busquetsa nie tylko w reprezentacji Hiszpanii, ale i w Barcelonie
  • Pomocnik wyróżnia się inteligencją boiskową, ale jego cena jest wysoka

Zubimendi jest jednym z najbardziej utalentowanych zawodników ze szkółki Realu Sociedad. 23-latek wyszedł spod skrzydeł Xabiego Alonso, a posiadanie w rezerwach baskijskiego klubu byłego świetnego pomocnika jako mentora z pewnością pomogło mu w piłkarskim rozwoju. W okresie gry jako młodzieżowiec regularnie występował też w różnych kategoriach wiekowych reprezentacji Hiszpanii. Zubimendi płynnie przeszedł do seniorskiej piłki i mimo młodego wieku ma już na koncie 100 występów w pierwszej drużynie Realu Sociedad. Zadebiutował w kwietniu 2019 roku, a o jego znaczeniu dla ekipy Imanola Alguacila świadczy to, że wziął udział w 99 z ostatnich 111 spotkań tego zespołu.

Dobry stan zdrowia i brak większych kontuzji to jedna z cech, które sprawiają, że Zubimendi jest porównywany do Sergio Busquetsa. 23-latek nie jest najszybszym i najsilniejszym graczem, ale jego inteligencja taktyczna jest kluczowa dla Realu. Zubimendi ułatwia grę kolegom i znakomicie chroni strefę defensywną, świetnie uruchamiając również ofensywę. Wychowanek Txuri-Urdin występował czasem w dwójce defensywnych pomocników, ale sam również odgrywał tę rolę w wielu spotkaniach. Zubimendi doskonale wie, co zrobić z piłką, zanim ta do niego dotrze i być może w tym zakresie najbardziej przypomina Busquetsa.

Barcelona widzi u Zubimendiego podobne cechy jak u swojego kapitana i dlatego śledzi jego grę już od wielu miesięcy. 23-latek od dawna jest jednym z kandydatów do zastąpienia w przyszłości Busquetsa. Według Mundo Deportivo sztab szkoleniowy uważa wręcz, że Zubimendi jest idealnym następcą dla 34-latka, a dla Xaviego percepcja gry pomocnika jest niezwykle istotna. Problemem pozostaje jednak jego wysoka cena. Kontrakt baskijskiego pomocnika obowiązuje do 2025 roku, a jego klauzula odejścia wynosi 60 milionów euro. Real do tej pory nie zamierzał sprzedawać go za mniejszą kwotę. Co więcej, klub z Anoety planuje przedłużyć umowę Zubimendiego i jeszcze zwiększyć klauzulę, aby była kompletnie nieosiągalna dla innych klubów.

W niedzielnym meczu Zubimendi będzie trudnym przeciwnikiem dla Barcelony, a tym razem nie będzie rywalizował z zawieszonym za kartki Sergio Busquetsem. Dla Xaviego będzie to kolejna okazja, żeby przyjrzeć się pomocnikowi, który może w przyszłości zastąpić 34-latka. Również Luis Enrique w reprezentacji Hiszpanii podobnie postrzega Zubimendiego, ponieważ przed mistrzostwami Europy był on na liście rezerwowej na wypadek, gdyby Busquets nie mógł wziąć udziału w turnieju. 23-latek ma już za sobą debiut w kadrze, a najlepsze dopiero przed nim.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

w Barcelonie mają duży problem z tym, że muszą znaleźć zawodnika-następcę w 100% podobnego do pierwowzoru..

@Moov mhm...nie zapominajmy też o jakże ważnym DNA BArcy
« Powrót do wszystkich komentarzy