Dlaczego Barcelona zainteresowała się Juanem Foythem?

Dariusz Maruszczak

16 sierpnia 2022, 21:30

Mundo Deportivo, Sport

15 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Wiadomością transferową środy jest spotkanie Mateu Alemanyego z agentem Juana Foytha
  • Hiszpańskie media tłumaczą, czemu Barcelona zainteresowała się Argentyńczykiem
  • 24-latek wyróżnia się solidnością w defensywie, dobrze wyprowadza piłkę i jest wszechstronny

Barcelona nie zdołała pozyskać Césara Azpilicuety, a rozczarowanie Sergiño Destem powoduje, że klub będzie szukał innego prawego obrońcy przed zamknięciem letniego okienka transferowego. Barça ma w tym zakresie kilku kandydatów, a jednym z nich jest Juan Foyth, z którego agentem spotkał się dziś Mateu Alemany. Argentyńczyk bardzo podoba się Xaviemu. Do zalet 24-latka należy dobre wyprowadzanie piłki, które wynika z początków jego kariery, gdy występował jako pomocnik. Dopiero później został przesunięty do defensywy, gdzie wyróżniał się dużą swobodą w rozegraniu. W grze na pozycji stopera pomagały mu dobre warunki fizyczne (187 cm) oraz inteligencja boiskowa.

Talent Foytha dostrzegł Tottenham i mimo że piłkarz nie zrobił w tym klubie wielkiej kariery, Villarreal po rocznym wypożyczeniu zdecydował się go wykupić za 15 milionów euro + 5 milionów zmiennych. Unai Emery przesunął go na stałe na prawą obronę, choć przy transferze Argentyńczyka przyznał, że to bardziej środkowy defensor: „Foyth jest bardziej stoperem niż bocznym obrońcą, ale na flance jest bardzo dobry. Bardzo nam się przyda”. Wszechstronne wyszkolenie 24-latka sprawia, że trener może stawiać na niego w różnych rolach, gdy brakuje stoperów, pomocników czy bocznych obrońców. „Ważna była umiejętność gry Foytha na różnych pozycjach, tak jak to, że spisuje się na wysokim poziomie na każdej z nich” - tłumaczył Emery. Xavi też ceni taką multipozycyjność graczy.

Dla Barcelony najważniejsze jest jednak to, że Foyth ma profil podobny do Azpilicuety, ponieważ jest solidny w defensywie. Ponadto wyróżniał się dobrym kryciem takich graczy jak Vinicius, Rashford czy Carrasco. Występ Argentyńczyka w finale Ligi Europy 2021 z Manchesterem United był jednym z lepszych w jego karierze. Barça ceni też charakter 24-latka i jego wolę rywalizacji w trudnych okolicznościach.

Barcelonie trudno będzie jednak przeprowadzić transfer Foytha. Według ostatnich doniesień Villarreal oczekuje za swojego zawodnika 42 miliony euro i rzekomo nie zamierza nawet negocjować tej kwoty. Jeżeli Żółta Łódź Podwodna nie będzie bardziej skora do rozmów, operacja prawdopodobnie nie zostanie zrealizowana.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

sprawdzilem transfermarkt i proste nie ma aktualnie dobrach dostepnych PO

@MatBac1991 Singo z Torino fajnie wyglada
« Powrót do wszystkich komentarzy