ARA: Barcelona poprosiła Gerarda Piqué o zrezygnowanie z odroczonych 52 milionów euro [Aktualizacja 9:45]

Mateusz Doniec

4 sierpnia 2022, 09:13

ARA

167 komentarzy

Fot. Getty Images

W środę wieczorem dyrekcja sportowa Barçy w składzie: Joan Laporta, Rafa Yuste i Mateu Alemany spotkała się z Gerardem Piqué oraz jego agentem Arturo Canalesem. Dziennik ARA informuje, że tematem rozmów miało być zrzeknięcie się przez obrońcę należnych mu 52 milionów euro wynikających z odroczonego wcześniej wynagrodzenia. Taki gest ze strony Katalończyka uchroniłby klub przed sprzedażą kolejnych aktywów.

Jak podaje dziennik ARA, FC Barcelona jest zobowiązania do wypłacenia Gerardowi Piqué 52 milionów euro w sezonie 2022/23. Powodem tak wysokiej kwoty jest fakt, że obrońca uzgodnił Josepem Marią Bartomeu nowy kontrakt do 2022 roku, a podczas pandemii uaktualniono umowę, włączając w nią serię odroczeń i przedłużając ją do 2024 roku. Z kolei latem zeszłego roku Piqué obniżył swoje wynagrodzenie, aby klub mógł zarejestrować Memphisa Depaya oraz Érica Garcíę, ale 35-latek zrobił to, według ARA, zrzekając się niewielkiej części wynagrodzenia, ale za to odraczając ponad 70%.

Właśnie z tego powodu w środę wieczorem Joan Laporta, Mateu Alemany i Rafa Yuste spotkali się na kolacji z Gerardem Piqué i jego agentem Arturo Canalesem. Wspomniane 52 miliony euro obciążają budżet płacowy klubu. Piłkarz jest zdeterminowany, aby pozostać w klubie mimo sporej konkurencji, ale klub naciska, aby Katalończyk tym razem rzeczywiście obniżył wynagrodzenie, dopasowując się do nowej drabinki płacowej oraz do nowej roli, jaką przewiduje dla niego Xavi. Szkoleniowiec Barçy już na początku lata miał przekazać obrońcy, że będzie grał mniej. Sztab szkoleniowy uważa, że Piqué wygląda już lepiej fizycznie, ale wątpi, czy 35-latek utrzyma tempo rywalizacji. Podkreśla się także sporą konkurencję w defensywie.

Zdaniem ARA klub chce obniżyć budżet płacowy do 400 milionów euro, negocjując obniżki wynagrodzenia. Z pozostałymi kapitanami: Sergio Busquetsem i Jordim Albą oraz z Ter Stegenem również mają toczyć się już rozmowy w sprawie renegocjacji kontraktów, ale w ich przypadkach negocjacje nie są tak zaawansowane, ponieważ są oni nadal zawodnikami wyjściowego składu, w przeciwieństwie do Piqué. Co więcej, w przypadku Busquetsa pojawia się inny problem, a konkretnie długość jego obecnej umowy. Kontrakt pomocnika wygasa już w 2023 roku. 34-latek nie chce go przedłużać, co z kolei zmniejsza szanse na nową umowę i odroczenie płatności.

Klub wie już, że własna interpretacja pierwszych dwóch „dźwigni finansowych” dotyczących sprzedaży praw telewizyjnych jest wyższa niż interpretacja LaLigi, a uruchomienie trzeciej „dźwigni” w formie sprzedaży 24,5% praw do Barça Studios nadal jest niewystarczające do rejestracji zawodników. Barça ma jeszcze w zanadrzu sprzedaż kolejnych 24,5% praw do Barça Studios, ale na razie tego nie zrealizuje, ponieważ chce maksymalnie wykorzystać czas do startu LaLigi, sprawdzając, czy z samych transferów z klubu oraz obniżek wynagrodzenia uda się wygenerować wystarczające finansowe fair play. Główna uwaga ma skupić się zatem na dwóch zawodnikach: Frenkiem de Jongu, za którego przybyłby do klubu Bernardo Silva, oraz na Gerardzie Piqué, który wie, że będzie odgrywał dużo mniejszą rolę niż dotychczas.

Aktualizacja

9:45

Mundo Deportivo: Zarówno Busquets, jak i Piqué są gotowi do pomocy klubowi, jeśli będzie to konieczne, aby zarejestrować nowych piłkarzy. Środkowy obrońca pomógł już w zeszłym sezonie, odraczając część swojej pensji na kilka lat, dzięki czemu możliwe było zarejestrowanie Memphisa i Érica Garcíi. W tym przypadku jednak samo odroczenie może nie wystarczyć, a wręcz konieczne może być obniżenie wynagrodzenia.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Myślę ze 70% z was uwaza sie za patriot.
To ja mam propozycje gdy za kilka miesiecy polska przestanie buc wyplacalna dla dobra naszej kochanej ojczyzny wszyscy zrzekamy sie 50% pensji przez rok.
Te pieniadze pomogą ratować kochana ojczyzne ????????????????
Ps. Czyli ci co są nadal krytykuja gerarda a reszta siedzi cicho.

@jondeca no jak ktoś zarabia 3k i zabierzesz mu połowę to nie ma co żreć. Ale jeżeli przy aktualnych kosztach życia najniższa krajowa wynosiłaby 15-20k na rękę i płaciłoby to państwo to wtedy myślę, że jest to rozsądne i do zrobienia. Takie porównania to sobie wiesz... Poza tym fajnie uwzględniać jakiś czynnik ludzki i to, że ziomek dostaje kontrakt pewnie z 4x większy niż średnia rynkowa i nie miał skrupułów brać taką kasę od ukochanego klubu, wiedząc jak to wygląda.

@jondeca różnica jest gdy ktoś zarabia kilka tysięcy i ma odłożone powiedzmy kilkanaście a takim Pique ktory do końca życia jest już "ustawiony" Plus czerpie pieniądze nie tylko z piłki.

@jondeca Myślę, że w sumie w naszym kraju już tak jest patrząc na pensje większości Polaków. Odprowadzają podatek z pensji, ceny coraz wyższe i końca nie widać i coraz ciężej ludziom wyżyć. Niby dają jakieś tarcze i inne "pomoce", ale gdzieś indziej oddajesz im to x2. Więc my juz oddajemy większość naszych miesięcznych środķów państwu i nawet 40/50% społeczeństwa sie na to godzi dalej głosując na pewną partię. :)

@Metalowy14 nie znam się na polityce i nie interesuję się nią, ale myślisz że jakby inna partia rządziła to byłoby dużo lepiej niż jest teraz?

@jondeca jakbym zarabiam 10mln rocznie to mógłbym się kilku zrzec fla wyższego dobra. No problem

@jondeca 1. większość dostaje jednak pensje z prywatnych budżetów przedsiębiorców, a państwo to raczej MY utrzymujemy xD
2. jak już to lepszym przykładem byłoby zrzeknięcie się do pobierania 500+ przez beneficjentów
3. @miladi gdyby państwo było w tak słabej kondycji, że potrzebowałoby "oddawania" wypłacanej przez siebie pensji to gwarantuję, że o ile zarabialibyśmy 15k, to życie kosztowałoby co najmniej drugie tyle :D
4. to porównywanie skali, że zabierzesz bogatemu to nie odczuje jest bez sensu totalnie. Jeśli masz zobowiązania, biznesy, projekty i uwzględniasz swój budżet długoterminowo to potrzebujesz płynności finansowej na tym poziomie. Wy myślicie, że oni śpią na tych pieniądzach czy mają na tyle oleju w głowie, żeby inwestować :D
5. umowa to umowa i nikt nie ma prawa krzywo patrzeć na Geriego jeśli nie spełni tych oczekiwań klubu (zresztą to nadal tylko bełkot prasy, nie wiadomo czy prawdziwy). I tak pokazał już, że jest oddany klubowi i zrobił dla niego wiele.
6. @S_E_B_A o polityce nie warto rozmawiać i psuć sobie nerwów, ale trzeba rozgraniczać sytuację światową, bo inflacja, podnoszenie stóp procentowych nie jest naszym lokalnym problemem, a sytuację w której znajdujemy się my. Inflacja prawdopodobnie tak czy tak by nas spotkała tylko ROZDAWNICTWO jakie prowadzi już od kilku lat PiS pogłębiło ten problem i dlatego mamy jeden z wyższych wskaźników inflacji w Europie, ale głupi lud widzi, że dostanie hajs, nie widzi już, że jest on coraz mniej "wart".

@S_E_B_A Myślę że tak, o ile zależałoby jej na Polaach a nie na tym żebyw ygrać kolejne wyboey, ale z góey mówię, że nie wiem która partia. Fakt wojna Ruskich i covid dużo w tym zakresie namieszały, ale u nas pozamykali wszystko rozdawali pieniądze na lewo i prawo mimo, że nasze państwo to do potęg finansowych nie należy i teraz to wszystko razem z wojną odbija się nam totalną czkawką i wszyscy na tym cierpimy.

@jondeca do swojej bajki zapomniales dodac 'bedac milionerami'

@PoGGi to według ciebie jaka partia byłaby dobra dla nas? PO raczej odpada bo oni pozamykali i opylili nasze cukrownie i chyba chcieli sprzedać lot i orlen więc im bym nie ufał teraz

@PoGGi wiem, to był przykład właśnie pokazujący bezsensowność porównywania takich rzeczy.

@S_E_B_A szczerze to chyba każda, ale nie sympatyzuję z żadną konkretną.
« Powrót do wszystkich komentarzy