Co łączy UE Olot z Barceloną?

Maciej Łoś

12 lipca 2022, 20:00

FC Barcelona

1 komentarz

FC Barcelona zmierzy się jutro z Unió Esportiva Olot w pierwszym meczu towarzyskim przed rozpoczęciem sezonu 2022/2023. Oba kluby łączy kilka wątków historycznych.

W całej swojej historii pierwsza drużyna Barçy mierzyła się z Olotem w 10 meczach. Po raz ostatni miało to miejsce w 1980 roku. W poprzednich latach Olot częściej grywał z rezerwami Barcelony, a na obchodach 100-lecia jutrzejszego rywala Barçy pojawił się zespół złożony z old boyów Blaugrany

Już na początku XX wieku prezydent Barcelony Joaquim Peris de Vargas organizował mecze z zespołami złożonymi z mieszkańców Olotu. W 1912 roku przekonał on Joana Gampera, żeby spędzić kilka dni na wakacjach w Olocie. Na miejscu utworzyli klub Olot Deportivo, który był poprzednikiem obecnego zespołu. 15 września 1912 roku odbył się mecz na stadionie Desemparats, w którym brał udział m.in. słynny Paulino Alcântara.

Deportivo przeżywało kryzys podczas I wojny światowej i przetrwało zaledwie trzy lata. Mimo to pozostawiło po sobie zauważalny ślad na miejscowej ludności. Powstawało tam coraz więcej innych klubów, a w 1921 roku założono UE Olot, z którym jutro zagra Barcelona. Początkowo zespół nosił barwy bordowo-granatowe, ale w 1939 roku frankiści zabronili identyfikacji Olotu z Barçą i nakazali zmienić kolory strojów na białe. Od 1956 roku zespół jest kojarzony z grą w czerwonych koszulkach i niebieskich spodenkach.

Również pierwszy herb UE Olot był inspirowany herbem Barcelony. Widniały na nim barwy senyery oraz krzyż świętego Jerzego, piłka oraz część z bordowo-granatowymi pasami. Również ten symbol musiał zostać zmieniony na rozkaz frankistów, ponieważ zbyt kojarzył się z Barçą i Katalonią. Estadi Municipal de Olot powstał w 1955 roku i miał takie same wymiary jak Camp de les Corts. Barça miała również swój udział podczas inauguracji areny, kiedy to jej młodzieżowa drużyna zmierzyła się z zespołem gospodarzy.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ciekawe, najbardziej mnie chyba zainteresowało, czemu Olot chciał mieć wszystko jak Barca. Senyera ? Przecież olot nie jest z katalonii. Koszulki blaugrana ? No kopia Barcelony. Wiem że to Joan Gamper założył poprzednika Ue olot, ale po co się aż tak upodabniać do Barcy ?