Mundo Deportivo: Barcelona nie rozważa już sprzedaży Barça Licensing and Merchandising

Mateusz Doniec

2 lipca 2022, 20:00

Mundo Deportivo

11 komentarzy

Fot. Getty Images

FC Barcelona aktywowała 30 czerwca pierwszą "dźwignię finansową", jaką była sprzedaż 10% praw telewizyjnych. Jeszcze kilka tygodni temu przewidywano jednak, że jako pierwsze sprzedane zostanie 49% praw do Barça Licensing and Merchandisng, lecz negocjacje utknęły w martwym punkcie. Teraz według Mundo Deportivo klub wycofuje się całkowicie ze sprzedaży BLM.

Sprzedaż 49% praw do Barça Licensing and Merchandising była jedną z planowanych „dźwigni finansowych” Joana Laporty, która miała pomóc w uzyskaniu dodatniego kapitału. Zaraz po zatwierdzeniu sprzedaży mniejszościowej BLM podczas zgromadzenia socios wydawało się, że ta opcja zostanie aktywowana jako pierwsza. W ostatnich dniach nastąpił jednak zwrot akcji. Zarząd Barçy nie jest już tak przekonany co do sprzedaży tak wysokiego procentu BLM, ponieważ spowodowałoby to utratę całkowitej kontroli.

W tym momencie nie rozważa się sprzedaży BLM, lecz jeśli pojawiłaby się taka potrzeba, zarząd zgodziłby się na sprzedaż maksymalnie 25%. Klub uważa, że w tej sferze Barça radzi sobie dobrze i nie potrzebuje żadnego podmiotu trzeciego, który próbowałby sterować BLM. Jeśli jakaś firma zakupiłaby 49% praw do BLM, rościłaby sobie prawo do wpływu na najważniejsze decyzje i domagałaby się nawet obsadzenia pewnych stanowisk swoimi ludźmi.

Barça zaksięgowała w tym roku 57 milionów euro przychodu dzięki BLM, a w nadchodzącym sezonie liczy, że ta kwota wzrośnie nawet do 100 milionów. Klub przeorganizował zarządzanie BLM, które od niedawna pod okiem Joana Carlesa Raventósa jest bardzo produktywne. Teraz z Josepem Marią Messeguerem klub chce podtrzymać własność BLM, aby móc samodzielnie zarządzać jednym z najważniejszych aktywów.

Do tej pory Barça negocjowała potencjalną sprzedaż 49% BLM z konsorcjum złożonym z firm Investindustrial Carlo Bonomiego oraz Fanatics. Obie firmy złożyły propozycję opiewającą na około 270 milionów euro, lecz w ostatnich tygodniach rozmowy utknęły w martwym punkcie i nic nie wskazuje na to, aby miały zostać wznowione.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Jeżeli nie trzeba sprzedawać aż 49 % to ok, ale "jakieś" aktywa można sprzedać, aby BLM było bardziej produktywne. Dziwi mnie to, że wcześniej nie było, a teraz jest.

Nie ma to jak miec dobry plan i go konsekwentnie realizowac: chaos przypadek i spontan = laporta

Czy ktos wie jakie liczby BMS notowalo przed Covid? Przychod/zysk?
Dalej, 'Barça zaksięgowała w tym roku 57 milionów euro przychodu dzięki BLM, a w nadchodzącym sezonie liczy, że ta kwota wzrośnie nawet do 100 milionów'
1. Po pierwsze to brzmi to jakby Laporta zaplacil MD chcac zwiekszyc deal z 270mln do powiedzmy 300mln klamiac o 'przypuszczaniach' i wzroscie przychodu co jest bardzo prawdopodobne i normalne. Albo chce za miesiac sprzedac tylko 25% za powiedzmy 200mln...
2. Skad nagle wzrost do 100mln? Czy przez to ze wszedzie wszyscy otwieraja sie na rynki bez wzgledu na Covid? Czy sa inne zmiany? Zero detalu. Dlatego bardziej wpycha to w pkt 1.
3. Przychod moze byc 100mln co jest wazne do obliczen Fifa Fair Play. Ale wazny sa tez zysk/strata. Bo przy ich 100mln dalej moze byc powiedzmy 2proc straty. Jakie niby ulepszenia zrobili aby notowac zyski? Wymienili 50% glownych zarzadzajacych? I to juz jest pozytywne? Zwykle przypuszczenia.
4. Pojdzmy w najpozytywniejsza wersje. Jezeli BLM zanotuje przychod wreszcie, ktory wzrosnie do 100mln i to z zyskiem np 10mln, to sprzedaz 50% bedzie to strzalem w kolano. Po to aby sprzedac za 270mln i zakupic kilku graczy? Strata na dlugi okres.

Ogolnie uwazam, ze jest to proces negocjacji Laporty aby uzyskac najlepszy deal. Czy to sprzedaz 25% za wyzsza kwote, czy 49% za nawet 300, ale tez mniej wplywu nowej firmy do Zarzadu. Ale serio. Jezeli ktos ma 49% to wiadomo, ze bedzie chcial miec wplyw na decyzje i zarzadzanie. Przeciez po to tak tluczono na tej stronie o co rocznych stratach BMS (o czym ja nie wiem) i tragicznym zarzadzaniu, aby w koncu wprowadzic solidny i dobry team. Ale serio, znacznie tansze byloby zatrudnienie odpowiednich, ale drogich osob managerow z pensjami 200k-300k euro, ktore wiedzialby co robia, zamiast znajomych ktorym sie ufa (bo jestem pewien ze tak robi sie w Barcie) i sprzedawac 49% firmy.

> Jeśli jakaś firma zakupiłaby 49% praw do BLM, rościłaby sobie prawo do wpływu na najważniejsze decyzje i domagałaby się nawet obsadzenia pewnych stanowisk swoimi ludźmi.

No niesamowite! Chcieliśmy wiązany deal (kapitał + know how jak zarządzać tego rodzaju firmą) i nagle się okazuje, że nie chcemy partnerowi pozwolić przejąć zarządzania? Brzmi jakby znowu kolesiarstwo Laporty było mes que un Club...

Nie wiem czy ktos tez zauwazyl, ale jesli Barcelona przeznaczyla 200 baniek na zamkniecie roku na plusie a teraz sprzeda prawa 15% powiedzmy za 400 baniek i przeznaczy te pieniadze w polowie na transfery "do" klubu to ja nie wiem czy to jest dobry pomysl. Tak naprawdę Barcelona w ogole w zaden znaczacy sposob nie zmniejszy dlugu jezeli wiekszosc tych pieniedzy chce inwestowac w biezace sprawy.

A co jesli transfery nie wypala i za rok klub zda sobie z tego sprawe? Wtedy juz nie bedzie mozna sprzedac kolejnych praw i dzwigni.

Moim zdaniem Laporta powinien sprzedać 15% praw i 49% BLM po to zeby splacic dlug i z tego tez przeznaczyc na transfery. Jezeli sprzeda sama prawa telewizyjne i tak naprawde wiekszosc tych pieniedzy przebimba na rynku to pozniej Barcelona moze byc w jeszcze bardziej nieciekawej sytuacji.

To możecie się żegnać z Lewandowskim. Od początku było mówione, że sama sprzedaż praw telewizyjnych nic tutaj nie da a oni dopiero sprzedali tylko 10%. Pieniądze te poszły na zamknięcie roku na minimalnym plusie a do tego, zeby swobodnie poruszać się na rynku potrzebują dodatkowych 500 mln. (Laporta sam mówił, że 700 za całość to by się czuli komfortowo). Za resztę praw nie dostaną takich pieniedzy.

Mi tutaj pachnie tez tym, ze Perez pomogl przekonac Sixth Street, zeby kupili 10% praw od Barcy. Teraz na resztę % Barca musi szukać kupca a czasu coraz mniej.

„Zarząd Barçy nie jest już tak przekonany co do sprzedaży tak wysokiego procentu BLM, ponieważ spowodowałoby to utratę całkowitej kontroli”.

No tak, pewnie teraz komuś tam w klubie przyszło to głowy, tydzień temu jeszcze o tym nie pomyśleli. :P

Niesamowite, za jakich tępaków, łykających bezkrytycznie każdy wymysł, uważają swoich czytelników hiszpańscy „dziennikarze”.